Kart Aidatı İadesi Nasıl Yapılır?

19 Aralık 2018 Çarşamba, 21:10
kredi kartı kart aidatı iadesi nasıl yapılır 642x320 - Kart Aidatı İadesi Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Kart Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Kredi kartı kart ücreti için her bankanın kendi içerisinde belirlediği politikalar bulunmaktadır. Bazı bankalar belirli şartları sağlayan müşterilerinden kredi kartı kart ücreti kesmezken, bazıları ise standart olarak kart ücretini tüm müşterilerine uygulamaktadır. Peki, kart aidatı iadesi için neler yapmanız gerekmektedir?

 

Kredi kartı kart ücreti geri alma aşamasındaki can alıcı nokta harcama alışkanlıklarınızdır. Yani ticaretin her sektöründe var olan bir gerçektir. Daha açıklayıcı olmak gerekirse; hiç kullanmadığınız ya da çok ufak harcamalar yaptığınız bir kredi kartından tahsil edilen kart aidatı iadesi olasılığınız oldukça düşüktür. Çünkü siz bankaya kazandıran bir müşteri değilsinizdir. Ancak düzenli harcamalar yapan bir müşteriyi banka kaybetmek istemez. Bu sebeple müşteriden müşteriye koşulları değişmekle beraber çeşitli tekliflerle gelir. Bu teklifler kart ücreti iadesi, kart ücretinin bir bölümünün iadesi ve bonus/ chip para gibi kredi kartlarından kazanılan puan yüklemeleri şeklinde olabilmektedir.

 

Kart Aidatı İadesi

 

kredi kartı yıllık aidat iadesi - Kart Aidatı İadesi Nasıl Yapılır?

Aynı şekilde borç batağı olarak adlandırabileceğimiz durumda olanlarında kredi kartı kart ücretini geri alma olasılığı oldukça düşüktür. Bankalar diğer bankalara olan borçlarınızı görebilmektedirler. Ayrıca ödeme alışkanlıklarınızda bankacılık sistemi içerisinde kayıt altındadır. Asgari tutarda ödeme yapıp bir sonraki hesap kesimine kadar yaptığı ödemeyle açtığı limiti tekrar kullanan bir müşteri o kredi kartına ve dolayısıyla bankaya bağımlı durumdadır. Yani bankanın gözünde kredi kartını iptal ettirmesi müşterinin zararına olacak ve ekonomik dengesini bozacak bir durumdur. Bu durumda asgari ücretin ödenememesi ve bu sebeple ek faiz uygulanmasına neden olacağından banka için bir gelir konumundadır. Ancak borcunu ödeyemeyen bir müşteriyle banka sürekli olarak uğraşmak istemez, bu sebeple aracı kurumlar vasıtasıyla borcun ödenmesi amacıyla çeşitli seçenekler sunar.

Borçlu kartın iptal edilemeyeceğine yönelik BDDK tarafından alınmış herhangi bir karar olmadığında iptal gerçekleştirilebilir. Ancak kredi kartı iptal edildiğinden müşteri harcama yapamaz. Sadece daha önce olduğu gibi hesap kesim tarihlerinde ekstre gönderilir ve müşteriden bu ekstrede belirtilen tutarlarda ödeme yapması istenir. Ekstre gönderme işlemi müşterinin borcunu bitirinceye kadar yapılması gereken zorunlu bir işlemdir. Bu tip durumlarda bankalar tarafından bir nevi düzenli ve garanti olan faiz gelirinden vazgeçmemek adına kredi kartının kapatılmaması için yapılan en sık teklif, kredi kartına kart ücretinin ortalama yarısı miktarında bonus puan tanımlanması şeklindedir. Kart aidatı iadesi için bankaya başvuru yapmanın haricinde kart iptali başvurusu yaparak da kart aidatını iade ettirebilirsiniz.

 

Kredi Kartı İptal Başvurusu Yapmak

 

Kredi kartı iptali başvurusunu çoğu banka telefon bankacılığı üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Bu işlem esnasında da cüzi miktarda kredi kartının iptalinin gerçekleşmemesi için tekliflerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca düzenli harcama yapan bir müşteriyseniz, bankanın kredi kartını kapatmak için olan 7 iş günlük süresi boyunca kredi kartını iptal ettirmek istediğiniz bankalar tarafından çeşitli aramalar alabilirsiniz. Daha öncede belirtiğimiz gibi bankanızla olan ilişkiniz bu diyalogların sizin için karlı geçmesi açısından belirleyici olacaktır. Bu aşamada bankalar sizden çeşitli garantiler (6 ay ya da 1 yıl kartı kapatmama, otomatik ödeme vb.) isteyerek tekliflerde bulunacaktır. Bu tekliflerden mantıklı olduğunu değerlendirdiğiniz veya en azından zararımın bir kısmını çıkartırım diye düşünebileceğiniz bir teklif olursa kredi kartı kapatma işleminizi iptal edebilir ya da bu konuda ısrarcı olup sonuna kadar götürerek kartınızı iptal edebilirsiniz.

Bankalar genellikle kart iptali yoluna gitmemekte ve kart aidatı iadesi ile kesilen aidatları kartınıza iade etmektedir. Fakat bankadan olumsuz cevap alırsanız, bankaların kanunen müşterilerine sunmak zorunda olduğu aidatsız kredi kartı hizmetinden faydalanabilirsiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Geri Alma Kredi çekmek…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz