İşinizi Kolaylaştıracak En Faydalı 10 E-Devlet Hizmeti

18 Temmuz 2019 Perşembe, 21:33
en faydalı e devlet hizmetleri 642x320 - İşinizi Kolaylaştıracak En Faydalı 10 E-Devlet Hizmeti

En Faydalı E-Devlet Hizmetleri

40 milyona yakın kullanıcısı ile vatandaşlara kolay hizmet sunan e-devlet uygulaması birçok resmi işe kolayca ulaşabileceğiniz bir uygulamadır. E-devlet hizmetleri ile en acil işlerinizi internet üzerinden kolayca çözebilirsiniz. Resmi kurumlarar ulaşmanın en kolay yolu olan e-devlet uygulaması ile vergi dairesi, emniyet müdürlüğü, SGK gibi birçok hizmete kolayca ulaşmanız mümkün. Yaklaşık 1200 ün üzerinde hizmeti bulunan e-devlet uygulamasına mobil uygulama ile de ulaşabilirsiniz. Peki, 400 ün üzerinde kurumun kayıt olduğu bu sistemin en faydalı hizmetleri nelerdir? İşte en faydalı e-devlet hizmetleri.

 

E-Devlet Kurumları

 

E devlet Türk Vatandaşı olan herkese devlet tarafından sunulan çok önemli biz hizmettir. Soyağacı hizmeti ile popüler hale gelen e-devlet kapısı, günlük hayatımızda yer alan birçok hizmeti bünyesinde barındırmaktadır. Bu bölümde sizlere günlük hayatınızda kullanabileceğiniz en faydalı 10 e-devlet hizmetini sunacağız.

Yıllardır aktif olarak kullanılan E-Devlet uygulamasını acaba ne kadar tanıyoruz, gelin hep birlikte inceleyelim:

 

1 – E-Nabız ile Sağlık Bakanlığı Verileriniz Elinizin Altında

e devlet e nabız uygulaması - İşinizi Kolaylaştıracak En Faydalı 10 E-Devlet Hizmeti

E-Nabız uygulamasına E-Devlet şifreniz ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu uygulama Türkiye genelinde nerede sağlık yardımı alısanız alın; gördüğünüz tedavinin içeriğinden, radyoloji ve laboratuvar sonuçlarınıza, reçetelerinize, acil durum notlarınıza varana kadar bütün verilere açıkça ulaşmanızı sağlar. Aynı şekilde bu uygulama sayesinde doktorlar da bu verilerinizi rahatlıkla görebilmektedir.

 

E-Nabız ile aile hekiminizi değiştirebilir, doktor muayenesi için randevu işlemlerinizi çok rahatlıkla yapabilirsiniz. Sistemin kurulu olduğu dönemden bu yana, geçmiş bir tahlil sonucu lazım olduğunda hastane hastane dolaşmak yerine buradan rahatlıkla gerekli evrağın dökümünü alabilir ve zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı sekmesinden medula-optik bilgilerinizi sorgulayarak kaç adet gözlük çerçeve ve cam hakkınızın olduğunu sorgulayabilirsiniz.

 

2 – İnteraktif Vergi Dairesi ile Vergi Borçlarınızı Yönetin

 

e devlet vergi dairesi hizmetleri - İşinizi Kolaylaştıracak En Faydalı 10 E-Devlet Hizmeti

 

Vergi dairesine giderek saatlerce sıra beklemek yerine interaktif vergi dairesi sayesinde işlemlerinizi birkaç adımda tamamlayabilirsiniz. Aracınız üzerine kayıtlı herhangi bir ceza olup olmadığını, vergi mükellefi iseniz vergilerinizin toplamını ve ödeme tutarlarını, ödenmiş ve ödenmemiş vergileriniz ile tarihlerini rahatlıkla görebilirsiniz. Vergi ödemelerinde saatlerce sıra beklemek yerine banka kartınız ile rahatlıkla gerekli bilgilerinizi girerek ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bunlar dışında mal beyanı, haciz bildirimi ve ödeme emirleri hakkında da gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda e-tebligat uygulamasına onay vererek hakkınızda ortaya çıkacak haciz işlemleri, ceza bildirimleri ya da vergi dairesinde göreceğiniz diğer sıralı işlemler hakkında tebligatları e-postanıza ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede adrese ulaşma noktasında sıkıntı yaşanılan tebligatlar sebebi ile hakkınızı yasal yollar ile aramanıza engel olan bütün sorunlar ortadan kalkacaktır. E-tebligatın size ulaştıktan sonra verilen süre içerisinde yasal sorumluluğunuz başlar ve haklı olduğunuzu düşündüğünüz takdirde hemen ilgili mahkemeye başvurabilirsiniz.

 

3 – Aracınıza Ceza Yazılmış Mı?

 

e devlet araç ceza sorgulama - İşinizi Kolaylaştıracak En Faydalı 10 E-Devlet Hizmeti

 

Aracınızla yaptığını yolculuklarda köprü ve otoyollarda herhangi bir ceza işlemi yapılmış mı, borcunuz var mı yok mu? Bütün bunların kontrollerini trafik ve ulaşım sekmesine tıklayarak öğrenebilmeniz mümkün. Bu sayede tebligat elinize ulaşmamış ise de vakit geçmeden rahatlıkla cezalara itiraz edebilir ya da bu cezayı ödeme işlemini anında banka kartınızla gerçekleştirebilirsiniz.

 

4 – Emeklilik, Sigortalılık Bilgisine Ulaşın

 

e devlet emeklilik ve sigortalılık - İşinizi Kolaylaştıracak En Faydalı 10 E-Devlet Hizmeti

 

Sosyal Güvenlik ve Sigorta Kurumu’na tıklayarak rahatlıkla 4-A-B-C hizmet dökümlerinize ulaşabilirsiniz. Bu sayede primleriniz işveren tarafından düzenli ödeniyor mu, kaç gün priminiz var, emekli olabilir misiniz ya da emekli olmak için kaç gün prime ihtiyacınız var? Bütün bun bilgilere en yakın Sgk Kurumuna gitmek yerine E-Devlet üzerinden de bu işlemlerinizi kontrol edebilirsiniz.

SGK’ dan yararlanmayan vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için sağlanmış bir haktır. Genel sağlık sigortası aylık 76,74 TL ödenmesi sureti ile sağlık hizmetlerinden yararlanmanızı sağlamaktadır. Aylık ödenmediği takdirde adınıza borç olarak kaydedilir ve ödenmediği takdirde tarafınıza borç evrağı tebliğ edilir. GSS başvuru ve borç sorgulama işlemi E-Devlet üzerinden rahatlıkla yapılabilmektedir.

 

5 – İkametgah Belgesi Alın

 

e devlet ikametgah sorgulama - İşinizi Kolaylaştıracak En Faydalı 10 E-Devlet Hizmeti

 

Özellikle işsiz kalan kişilerin çektiği maddi sıkıntı ile beraber, yeni işlerine başlamak üzere evrak tamamlamaları gerekmektedir. Eski sistemde özellikle büyük şehirler bu evraklar kabus olmaktaydı. Artık işe başlayacak herkes bilgisayar karşısına geçerek E-Devlet şifresi ile bu evraklara erişim sağlayabilmektedir. Ikametgah, nüfus kayıt örneği, askerlik durum belgesi ve adli sicil belgesi gibi evraklar rahatlıkla sistem üzerinden çıktı alınarak temin edilebilmektedir.

 

6 – Hakkınızda Dava Açılmış Mı?

 

e devlet UYAP Vatandaş Portalı - İşinizi Kolaylaştıracak En Faydalı 10 E-Devlet Hizmeti

 

UYAP Vatandaş Portalı sayesinde yurt genelinde hakkınızda açılmış hukuk,icra,ceza davası olup olmadığını kolayca öğrenebilirsiniz. Hakkınızda var olan dosyalarda son durum nedir, eklenen evraklar nelerdir, dosyada son aşama nedir diye düşünecek olursanız bu portal üzerinden bilgi almanız yeterli olacaktır.

 

7 – Adıma Kayıtlı Kaç Hat Var?

 

e devlet mobil hat sorgulama - İşinizi Kolaylaştıracak En Faydalı 10 E-Devlet Hizmeti

 

Telekomünikasyon hizmetlerine kolayca ulaşabileceğiniz e-devlet uygulaması ile operatörlere ait numara sorgulayabilir, borçlarınızı görüntüleyebilir, alacak-borç bilgisini inceleyebilirsiniz. Ayrıca kablo tv, internet gibi hizmetleri de buradan irdeleyebilirsiniz.

 

8 – Taşınmaz Bilgilerini İnceleyin

 

e devlet tapu sorgulama - İşinizi Kolaylaştıracak En Faydalı 10 E-Devlet Hizmeti

 

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü sistemi ile adınıza kayıtlı tün taşınmazları görüntüleyebilir, rehin ve hisse bilgilerinizi inceleyebilirsiniz. Ayrıca taşınmaza ait ada, parsel, cilt gibi tapu bilgilerinize bu hizmetten ulaşabilirsiniz.

 

9 – Kamu Çalışanı Bordro Sistemi

 

e devlet bordro sorgulama - İşinizi Kolaylaştıracak En Faydalı 10 E-Devlet Hizmeti

 

Bir kamu kurumunda çalışıyorsanız, kuruma başvuru yapmadan sistem üzerinden maaş yazınızı satın alabilirsiniz. Bordro hizmetinden alacağınız bu belgeyi barkodlu olarak da oluşturabilirsiniz.

 

10 -Askerlik İşlerinizi İnternetten Kolayca Yönetin

 

e devlet askerlik sorgulama - İşinizi Kolaylaştıracak En Faydalı 10 E-Devlet Hizmeti

 

Askerlik başvurusu, erteleme, sevk gibi birçok hizmeti Milli Savunma Bakanlığı nın askerlik hizmeti uygulaması ile yönetebilirsiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapılmalı? Piyasa ve borsa…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz