İnternetten Güvenli Alışveriş İpuçları

23 Kasım 2018 Cuma, 20:51
güvenli alışveriş siteleri 642x320 - İnternetten Güvenli Alışveriş İpuçları

İnternetten Alışveriş Güvenli Mi ?

İnternet sayesinde alışveriş yapma alışkanlıklarımızın değiştiği ya da hızla değişmekte olduğu günümüzün kaçınılmaz bir gerçeğidir. İnternet sayesinde alışveriş sitelerine ulaşarak; kısa süre içinde ve zahmetsiz olarak aradığımız ürün ya da hizmeti kolaylıklar bulabilmekte, karşılaştırmalar yapabilmekte ve alım işlemini tamamlayabilmekteyiz. Bu aşamada ise güvenli alışveriş siteleri kavramı ön plana çıkmaktadır.

 

Tabii ki bunları gönül rahatlığı ile yapabilmemiz için, ilgili alışveriş sitesinin güvenli olması en öncelikli ve önemli konudur. Özellikle de alışveriş işlemi kredi kartı ile yapılıyorsa. Ama kredi kartı kullanmadan da yine internet üzerinden alışveriş yapılabileceğini hatırlamakta yarar var. Peki, güvenli alışveriş için kredi kartı haricinde hangi ödeme yöntemleri tercih edilebilir?

 

Alışveriş sitelerinin kredi kartı dışında sunabildiği ödeme yöntemleri:

 

  1. Alımı yapılan ürün için satıcının banka hesabına havale işlemi yapılması yöntemi.

 

  1. Ürünün teslimatı sırasında nakit ya da kredi kartlı ödeme yöntemi.

 

Söz konusu kredi kartlı ödeme olduğunda, güvenli ödeme yöntemleri geliştirilmektedir. Bu hem satıcı hem de kart sahibi için de büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle kredi kartlı ödemede geliştirilen en son sistemin adı; 3d secure güvenli alışveriş yöntemidir.

 

Kısaca özetlemek gerekirse; 3d alışveriş sistemi ile amaçlanan, alışverişi yapan kişinin aynı zamanda kredi kartının gerçek sahibi olduğunun kontrol edilmesi, bir tür sağlamasının yapılmasıdır. Bu; kart sahibinin cep telefonuna gönderilen güvenlik kodunun, alışveriş işleminin son adımında web sitesinde ilgili alana girilmesi ile gerçekleştirilen bir yöntemdir.

 

Ancak 3d sistemi olmayan bir siteden ya da 3d ödeme yöntemi seçilmeden kredi kartıyla alışveriş yapılamaz mı? Bunun yanıtı; elbette yapılabilir olacaktır. Ancak alışveriş sitesinin gerekli güvenliğe sahip olup olmadığına dikkat etmek gerekir.

 

En Güvenilir Alışveriş Siteleri Hangileridir ?

en güvenilir alışveriş siteleri 148x300 - İnternetten Güvenli Alışveriş İpuçları

 

Ülkemizde ve dünya çapında güvenli alışveriş yapabileceğiniz birçok site bulunmaktadır. Bunlar; Amazon, Alibaba, Ebay gibi küresel siteler olabilirken; ülkemizde HepsiBurada, N11, GittiGidiyor gibi online alışveriş siteleri de sizlere güvenli alışveriş imkanı vermektedir. Bu alışveriş sitelerini diğer sitelerden ayıran ise bazı özellikler bulunmaktadır. Peki; güvenli alışveriş siteleri nasıl belirlenir, hangi stieler güvenli alışveriş imkanı sunmaktadır?

 

 

 

Alışveriş sitesinin güvenli olup olmadığını anlama konusunda dikkat edilmesi gerekenler:

 

  • Giriş yapılacak alışveriş sitesinin linkine, arama motorunda çıkan sayfadan değil, internet tarayıcısına web adresini direkt yazarak girmek.
  • Alışveriş sitesinin kendisi hakkında açık ve net bilgiler verip vermediğini, iletişim detaylarının açıkça belirtildiğini, sosyal medya hesap bilgilerini paylaşılıp paylaşılmadığını kontrol etmek.
  • Sitenin özellikle ödeme sayfasına gelindiğinde güvenlik sertifikasının olup olmadığının kontrolünü yapmak. Bunun için dikkat edilmesi gereken; internet sayfasında site adı başlangıcında; “https//…” ibaresinin yeşil renkte ve yanında kapalı kilit sembolünün olup olmadığına bakmak.
  • Alışveriş yapılacak internet sitesinin kurumsal bir kimliğe sahip olması.

 

Bu ve benzeri noktalara dikkat ederek, 3d secure kullanmadan da rahatlıkla güvenli alışveriş işlemi tamamlanabilir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Borsa Hesabı Açma Yolları Borsada yatırım yapmak isteyen…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz