İnşaat Halindeki Eve Kredi Çıkar Mı?

17 Mart 2019 Pazar, 12:09
nşaat Halindeki Eve Kredi Çıkar Mı 642x320 - İnşaat Halindeki Eve Kredi Çıkar Mı?

Tamamlanmamış Eve Kredi Çıkar Mı?

Konut kredisi, peşinatı yetersiz kalması durumunda gerekli olan miktarı bankadan almak isteyen kişilerin kullandığı kredidir. Kredi için başvurulan mülke kredi çıkması için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Konut kredisi veren bankalar evin değerinin %80’lik kısmına kredi kullandırırlar. Geri kalan kısmını ise ev sahibi olmak isteyen kişinin peşinat olarak kendisinin vermesi gerekir. Bu makalemizde ev sahibi olmak isteyenlerin sıkça sorduğu inşaat halindeki eve kredi çıkar mı sorusunun ayrıntılarını inceleyeceğiz.

 

Proje Evlerin Konut Kredisi Süreci

 

Tamamlanmamış Eve Kredi - İnşaat Halindeki Eve Kredi Çıkar Mı?

%80’den daha az oranda tamamlanmış bir ev için kredi kullanılmak isteniyorsa, proje sahibinin herhangi bir bankayla anlaşma yapılıp yapılmadığını öğrenmek gerek. Aksi takdirde bankalar yasalar gereği kredi vermez. Projeyle anlaşan bankalar, proje sonuna kadar sorumluluk taşıdıkları için herhangi bir sorun yaşanma riski de ortadan kalkıyor. Tamamlanmamış eve konut kredisi çıkar mı sorusunun cevabı aslında ekspertiz raporunun altında yatmaktadır.

İnşaatın ne durumda olduğu, bankanın eksperleri tarafından belirleniyor. Tutulan rapora göre inşaatın durumu ve tamamlanma yüzdesi belirleniyor. Aksine bir durum söz konusu olmadıkça bankalar, genellikle kat mülkiyeti tapusu olan ve %80 üzerinde tamamlanmış evlere kredi veriyor.

 

Konut İnşa Süreci İçin Gerekli Evraklar

 

Parsel durumunu detaylıca gösteren imar belgesi, belediyenin proje onayı, yapı ruhsatı, temel üstü ruhsatı, kat irtifakı, iskan izni ve kat mülkiyeti, konut için gerekli olan belgelerdir.

 

Konut Kredisi Koşulları

 

Banka krediyi verirken teminat olarak eve ipotek koyar. Bu sayede konut kredisini almak daha da kolaylaşır. Fakat yine de uyulması gereken bazı kurallar vardır. Yüksek tutarlı kredi kullanmak için ödeme gücü ve kredi notu büyük önem taşıyor. Bütçeye en uygun ödeme planını seçmek yararlı olur.

  Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

 

Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Değerlendiriliyor?

 

Konut kredisi başvurusu yaparken banka bir takım evrak ister. Bu evraklar verildikten sonra banka bazı niteliklerin göz önünde bulundurarak olumlu ya da olumsuz cevap veriyor. Kredi kullanırken bir diğer dikkat edilmesi gereken husus da kredi notudur. Kredi notu düşük olan birisi maalesef istediği miktarda kredi kullanamıyor ve bu durum da bir takım olumsuz sonuçlar yaratabiliyor. Kredi notunu yüksek tutmak için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Kredi kartı borçları ne kadar az olursa ve ödeme sürecinde herhangi bir aksilik yaşanmazsa kredi notu da o kadar yüksek olur.

 

dmca badge w150 5x1 01 - İnşaat Halindeki Eve Kredi Çıkar Mı?

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
E- Yatırım Hisse Senedi Hesabı Açma Yatırım hesabı…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz