İlk Kez Kullanacaklar İçin Kapsamlı Kredi Kartı Rehberi

10 Şubat 2019 Pazar, 15:01
kapsamlı kredi kartı rehberi 642x299 - İlk Kez Kullanacaklar İçin Kapsamlı Kredi Kartı Rehberi

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kapsamlı kredi kartı rehberi yazımızın bu bölümüde sizlere kredi kart limitinin nasıl belirlendiği hakkında bilgiler sunacağız. Bankalar kredi kartı verdiği müşterilerine, kart tahsisi yaparken bir harcama limiti belirlemekte ve kart sahipleri bu limitler dahilinde tüm işlemlerini yapabilmektedir. Bu limitler ise ana limit ve nakit avans çekebilme limiti olarak değişmektedir. Bankalar bu limitleri belirlerken, müşterilerinin düzenli gelirleri ile mevcut giderlerini hesaplayarak yapmaktadır. Bu nedenle de her müşteri için ödeme gücü nispetinde, değişik limitler belirlenmektedir.

 

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir - İlk Kez Kullanacaklar İçin Kapsamlı Kredi Kartı Rehberi

Belirli zaman aralıkları ve müşterilerinin gelir seviyelerinin artmasına paralel olarak, bankalar bu limitleri arttırabilmekte ve onayı için de müşterilerine mesaj yolu ile haber vermektedir. Ayrıca kredi kartları için limit arttırma ve düşürme işlemleri, kart sahibi tarafından da, internet bankacılığı, banka şubesi ve bankamatik üzerinden talep edilebilmektedir. Bankaların talepleri değerlendirme sonucunda, bu işlemler gerçekleşmektedir. Kredi kartı limitinin artmasını isteyen müşteriler, bankaya gelirlerinin arttığını gösteren belge sunması ile daha kolay yapılmaktadır. Böylece, kredi kartı limit artış ve limit düşürme işlemlerini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

 

Kredi Kartı Puan Uygulamaları

 

Bankalar kredi kartları ile yapılan alışverişlerde, yapılan alışverişlerin tutarları oranlarında bazı avantajlar sağlayarak, kendi kredi kartlarının kullanılmasını teşvik etmektedir. Bu avantajlar her alışverişte verilen puan ve chip para şeklinde gerçekleşmektedir. Bu para ve puanlar kazanıldıkça, bir sonraki alışveriş tutarlarından kart sahibinin talebi doğrultusunda düşülmektedir.

Ankalar bu standart para ve puan uygulaması dışında, özel kampanyalar da uygulayarak, kazanılan miktarların artmasını sağlamaktadır. Ayrıca, banka işle anlaşmalı yerlerden yapılan alışverişlerde, bu alışveriş mekanları veya yerleri de özel kampanyalar sunarak, daha fazla chip para ve puan kazanılmasını sağlamaktadır. Standart olarak kazanılan puanlar ve chip paralar yıl sonuna kadar geçerli olmakta, özel kampanyalarda ise bu kazanılan puan ve paraların belirli tarihler arasında kullanılması gerekmektedir. Kazanılan chip para ve puanlar, nakit olarak çekilemezler ve sadece alışverişlerde indirim olarak kullanılabilirler.

  Çeyiz Hesabı Nedir?

 

Kredi Kartı Ekstrelerinde Neler Bulunur?

 

Kredi Kartı Ekstrelerinde Neler Bulunur - İlk Kez Kullanacaklar İçin Kapsamlı Kredi Kartı Rehberi

Kredi kartları ile yapılan harcamaların ve ödenmesi gereken miktarları gösteren belgeye kredi kartı ekstresi denmektedir. Bu ekstreler banka şubelerinden, bankamatiklerden ve internet bankacılığı üzerinden alınabilmektedir. Ekstre üzerinde, en son dahil edilen harcamayı gösteren, hesap kesim tarihine kadar yapılan tüm harcamalar detaylı olarak bulunmaktadır. Hesap kesim tarihleri, kredi kartları verilirken, müşteri onayı alındıktan sonra banka tarafından belirlenmektedir. Daha sonra ise, kart sahibi değişiklik talebinde bulunabilmektedir. Hesap kesim tarihinden itibaren genellikle on gün sonrası, son ödeme tarihi olarak belirlenmektedir.

Kredi kartı sahipleri son ödeme tarihine kadar, borçlarının tamamını veya asgari ödeme tutarlarını ödemek zorundadırlar. Aksi takdirde ödenmeyen ve asgari ödeme tutarından sonra kalan miktarlar için gecikme faizleri uygulanmaktadır. Kredi kartı ekstrelerinde ayrıca, bir sonraki hesap kesim tarihi de görülebilir. Kredi kartı sahipleri, internet bankacılığını kullanarak, kredi kartı üzerinde bulunan tüm borçları, otomatik ödemeleri ve gelecek dönemki taksit ödemelerini de inceleyebilirler. Kredi kartı sahipleri talep ettiklerinde, kredi kartı ekstreleri, hesap kesim tarihinden itibaren adreslerine yazılı olarak da gönderilmekte ve ödenecek miktarlar kısa mesaj olarak cep telefonlarına da iletilmektedir. Kredi kartı rehberi yazımızın bir sonraki bölümünde ise aşağıda yer alan konuları bulabileceksiniz:

 

 

  Cep Telefonu Kredisi Veren Bankalar

Sayfalar: 1 2 3 4

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Senetle Araba Almanın Yolları Zaman geçtikçe araç alımı…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz