İlk Kez Kullanacaklar İçin Kapsamlı Kredi Kartı Rehberi

10 Şubat 2019 Pazar, 15:01
kapsamlı kredi kartı rehberi 642x299 - İlk Kez Kullanacaklar İçin Kapsamlı Kredi Kartı Rehberi

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankalar kredi kartı hizmeti sağlamaktadır. İlk kez kredi kartı alanların kredi kartı nasıl kullanılır sorusunun ayrıntılarına değinecek olursak; kredi kartları ile işlem yapılırken arkasındaki özel bilgilerin gizli olduğu şerit veya ön kısmındaki çipler kullanılmaktadır. Pos cihazından bu bölümler geçtikten sonra, kart sahibinin kendisinin belirlediği şifre girilerek ödeme işlemi gerçekleşmektedir. Kredi kartı sahibinin yaptığı işlemler direkt olarak banka ile ilgilidir.

Kart sahipleri alışveriş yaptıkları yerlere değil, kredi kartını aldıkları bankaya borçlu olmaktadır. Kart sahipleri, borçlarının 30 gün içinde isterlerse tamamını veya bankanın belirlemiş olduğu asgari ödeme tutarını ödeyebilmektedir. Ayrıca bankanın ve mağazanın banka ile anlaşması çerçevesinde uyguladığı faiz oranı ve vade süresi ile yapılan ödemeler taksitlere de bölünebilmektedir.

 

Kredi Kartı Taksit Uygulamaları

 

Kapsamlı kredi kartı rehberi yazımıza kredi kartının taksit uygulamaları ile devam ediyoruz. Kredi kartlarının kart sahiplerine sunduğu avantajlardan en önemlisi, taksitli alışveriş olmaktadır. Taksit sistemi ise yapılan alışverişin bankanın belirlediği faiz oranları ile vadelere bölünmesi şeklinde gerçekleşmektedir. Alışveriş yapılan yerin banka ile anlaşması kapsamında taksit sayısı belirlenmektedir. Ayrıca GİB internet sitesinden kredi kartı ile vergi ödeme ve fatura ödeme işlemi de yapabilirsiniz.

Ayrıca bazı bankalar, bu taksitlere ilave olarak taksit imkanları da tanımakta, böylece taksit sayısı artarak ödenecek taksit miktarları düşmektedir. Kart sahipleri ise, taksitlerini, banka şubelerinden, bankamatiklerden veya internet üzerinden aydan aya ödeyebilmektedir.

 

Kredi Kartı Otomatik Ödeme İşlemleri

 

  İlk Defa Kullanacaklar İçin İhtiyaç Kredisi Rehberi

kredi kartı nasıl kullanılır - İlk Kez Kullanacaklar İçin Kapsamlı Kredi Kartı Rehberi

Kredi kartları ile tutarları sabit olmak üzere, birçok müşteri ödemesi otomatik olarak yapılabilmektedir. Banka şubelerine gidilip talimat verilerek veya internet üzerinden bu işlemler, kısa sürede gerçekleşmektedir.

Kredi kartı sahipleri, standart faturalar (elektrik, su, telefon ve doğal gaz gibi) ile her ay ödemek zorunda oldukları kira ve kredi taksiti gibi giderlerini, tek bir talimat girerek otomatik olarak gerçekleştirebilmektedir. Böylece bu ödemeler için bankaya veya ödeme yapılacak yere giderek vakit kaybetmemektedirler.

Ayrıca kredi kartları ile yapılan harcamalar da otomatik ödeme talimatları ile belirlenen tutarlar karşılığında, istenilen hesaplardan otomatik olarak yapılabilmektedir. Birçok banka, özellikle elektrik ve telefon gibi sabit ödemeler için otomatik ödeme talimatı verenler için, değişik promosyonlar da uygulamaktadır. Bankaların sunacağı kredi kartı kampanyaları ile indirimlerden bol bol faydalanabilirsiniz.

 

Kredi Kartı Faiz Oranları

 

Bankalar kredi kartları ile yapılan işlemlere göre değişen faiz oranları uygulamaktadır. Bu oranlar merkez bankası tarafından belirlenmekte ve tüm bankalar için standart olmaktadır. Bankaların uyguladığı faiz oranları şu işlemler için gerçekleşmektedir:

 

  1. Taksitli alışverişlerde uygulanan faiz
  2. Nakit avans faizi
  3. Taksitli avans faizi
  4. Nakit çekim faizi
  5. Gecikme faizi
  6. Asgari ödeme tutarı ödendikten sonra kalan tutarın faizi

 

 

Nakit Avans ve Taksitli Nakit Avans İşlemleri

 

Kredi Kartı Nakit Avans ve Taksitli Avans - İlk Kez Kullanacaklar İçin Kapsamlı Kredi Kartı Rehberi

Bankalar müşterilerine belirledikleri kredi kartı limiti üzerinden, belirli bir miktarını nakit avans veya taksitli nakit avans olarak kullanmalarına imkan tanımaktadır. Nakit avans çekildiğinde, çekilen tutar kredi kartı borcuna eklenmekte ve 30 gün içinde tamamının ödenmesi gerekmektedir. Taksitli avans işleminde ise, kart sahibi çektiği tutarı 12 aya kadar istediği vade miktarı ile taksitlendirmekte ve aydan aya ödemektedir. Bu iki işlem içinde belirlenen faiz oranları, ödenecek borç miktarına ilave edilmektedir.

  Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans Nasıl Kullanılır?

Nakit ve taksitli avans işlemleri, banka şubeleri, bankamatikler ve internet bankacılığı kullanılarak yapılabilmektedir. Bu işlemler yapılırken, ne kadar nakit çekilebileceği, faiz oranları ve ödenecek miktarlar, kart sahibi tarafından incelenebilmekte, onaylaması ile işlem tamamlanmaktadır. Bu avans yöntemleri kullanıldığında kartın kullanılabilir limiti azalmakta, ödemeler sonucunda ise artmaktadır. Kredi kartı rehberi yazımızın diğer sayflarında ise aşağıdaki konulara değinilmektedir. Siz de bu konuları merak ediyorsanız, bir sonraki sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Sayfalar: 1 2 3 4

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bankadan Hisse Senedi Alım - Satım Yaparken Yapılan…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz