İlk Kez Kullanacaklar İçin Kapsamlı Kredi Kartı Rehberi

10 Şubat 2019 Pazar, 15:01
kapsamlı kredi kartı rehberi 642x299 - İlk Kez Kullanacaklar İçin Kapsamlı Kredi Kartı Rehberi

Kredi Kartı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kredi kartı ülkemizde ilk olarak 1968 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Kredi kartları, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de alışverişlerde, en çok kullanılan araçların başında gelmektedir. Bu nedenle de hemen hemen herkeste nerede ise en az bir tane kredi kartı bulunmaktadır. İlk kez kredi kartı kullanacaklar için hazırladığımız kredi kartı rehberi ile kredi kartı kullanımı hakkında bilgi sahibi olabilir, günümüzde kredi kartının sağladığı avantajlardan faydalanabilirsiniz. Kredi kartı kullanıcıları için hazırladığımız Kapsamlı Kredi Kartı Rehberi ‘ne kredi kartı hakkında bilgiler vererek devam ediyoruz.

 

Kredi Kartının Genel Özellikleri Nelerdir?

 

Kredi kartı, bankalarının müşterilerine sunduğu, pos cihazı bulunan iş yerleri ve alışveriş mekanlarından nakit para gibi ödeme yapılabilen, bankamatiklerden nakit para çekilebilen ve bankaların bu yerlere ödeme garantisi verdiği, ödeme aracıdır. Kredi kartının genel özellikleri arasında, peşin ve taksitli alışveriş yapabilme ile nakit para çekebilme imkanı bulunmaktadır.

Tüm bu işlemler bankalarca, müşterilere özel olarak belirlenen limitler çerçevesinde yapılmaktadır. Kredi kartları üzerinde; kart sahibinin adı ve soyadı, kart numarası, kartın geçerlilik süresi ve arka tarafında ise özellikle internet alışverişlerinde kullanılan güvenlik kodu bulunmaktadır.

 

Kredi Kartı Başvurusu Yapabileceğiniz Bankalar

 

Ülkemizde teknolojinin gelişmesi ve internet kullanınmının artması ile kredi kartı kullanımı da artmaya başlamıştır. Bu gelişmeye paralel olarak da hemen hemen her banka müşterilerinden kredi kartı başvurusu almaktadır. Ülkemizde kredi kartı başvurusu yapabileceğiniz bankalar ise şunlardır:

 

banka müşteri hizmetleri telefon - İlk Kez Kullanacaklar İçin Kapsamlı Kredi Kartı Rehberi

 

Yukarıda saydığımız bu bankalara giderek veya iletişim hizmetleri aracılığı ile kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz.

 

Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

Kredi Kartı Başvurusu Yapabileceğiniz Bankalar - İlk Kez Kullanacaklar İçin Kapsamlı Kredi Kartı Rehberi

 

Bankalarda hesap açan kişilere ve kredi çekenlere, bankalar müşterilerinin onayını alarak kredi kartı başvuru işlemini kendileri yapmaktadır. Ayrıca, kredi kartı almak için değişik bireysel başvuru yöntemleri vardır. Bu yöntemler şu şekildedir:

 

  1. Herhangi bir banka şubesine gidilip, nüfus kağıdı ile kredi kardı başvurusu yapılabilmekte,
  2. Bankaların telefon bankacılığı hizmeti kullanılarak yapılabilmekte
  3. Bankaların internet sitelerinden yapılabilmektedir.

 

kredi kartı başvuru yöntemleri - İlk Kez Kullanacaklar İçin Kapsamlı Kredi Kartı Rehberi

Bu başvurular, ilgili bankanın departmanları tarafından incelenmekte ve en fazla 20 gün içinde, kredi kartları müşteri tercihine uygun olarak, şahıs adreslerine veya banka şubelerine kuryeler vasıtası ile gönderilmektedir. Bankalar başvuru yapan kişinin mali durumunu ve daha önceki finansal geçmişlerini incelemekte, gelirleri yetersiz olanların ve daha önceki ödemelerini (diğer bankalara yapılanlar dahil) aksatanların başvurularını reddetmektedir. Bunların dışında olan ve düzenli bir gelire sahip olan herkes, kredi kartı alabilmektedir. Bazen de istenilen limitlerin çok daha altında limitleri olan kredi kartı tahsis etmektedir.

İlk kez kredi kartı alacaklar için hazırlanan bu makalenin devamına diğer sayfamızda ulaşabilirsiniz. Makalenin diğer sayfalarında ulaşabileceğiniz konular ise şu şekildedir:

 

 

Sayfalar: 1 2 3 4

Pages ( 1 of 4 ): 1 234Sonraki Sayfa »

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Borsada İş Yatırım Hisse Senedi Önerileri Yatırımını borsa…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz