İkinci El Araba Kredisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

08 Ekim 2019 Salı, 22:23
ikinci el araba kredisi 642x320 - İkinci El Araba Kredisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araba Kredisi Almadan Önce Dikkat Edilecek Konular

Bir araç almak için banka kredisi çekmek çoğu zaman akıllıca olabilir. Bunun nedeni banka araba kredi paketlerinde 60 aya kadar çıkabilen vadelerdir. Bu vadelerle daha rahat ödeme yapabilir arabanıza daha erken kavuşabilirsiniz. Ancak her araç kredisi almak isteyen kişi, bu kredilere başvurmadan evvel bazı konular hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Mesela BDDK vade konusunu 60 aya kadar çıkarttı. Eskiden 36 aya kadar vade programları vardı. Ek olarak eğer ikinci el bir araç alacaksanız, en fazla 5 yaşında olması gerekiyor. Yoksa araç kredisi alamazsınız. Bu sebeple, ikinci el araba kredisi alırken bazı hususlara dikkat etmenizde yarar vardır.

 

Bankalar size araç kredisi verirken araç bedelinin tamamını değil belli bir kısmını karşılıyor. O halde araba kredisi için başvurmadan önce, araç için belli bir birikiminiz olmalıdır. İkinci el araçlarda kasko bedeli dikkate alınıyor bu da bilmeniz gereken konulardan biri…

 

Ne Kadar Kredi Alabilirim?

 

Bir diğer konu araç kredisi alacaksanız alacağınız aracın fiyatının 120.000 Lira olması durumunda, bankaların bu bedelin yüzde 70 kadarını karşıladığını, aracın bedelinin 120.000 liranın üstünde olduğu durumlarda ise araç bedelinin yarısını karşıladığını ifade etmemiz gerekiyor.

 

 

ikinci el taşıt kredisi veren bankalar - İkinci El Araba Kredisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Bir diğer önemli konu, her bankanın verdiği araç kredilerinde uygulanan faiz oranları ve vadeler, tahsis ücretleri farklı olabilir. Bu nedenle, araç kredisi almak için sadece bir bankaya değil, birkaç bankaya danışmanızı öneririz. Size en uygun teklifi veren banka ile anlaşmak sizin için daha avantajlı olacaktır. Nasılsa alacağınız kredi için rahat ödeme yapacak durumdasınız, o halde tüm bankalar size araba kredisi vermek için sıraya girecektir. Her bankanın gerek ihtiyaç kredisi olsun gerekse araç kredisi olsun, kendine ait bazı şartları olabilir. Maaş bordrosu, alınacak aracın ön faturası, gelir düzeyi, kredi notunuz gibi kriterlere bakarlar.

 

 

İkinci El Taşıt Kredisi Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 

Aslında en kolay verilen kredi, araba kredileridir, çünkü banka size aracı verirken araç bankanın malı olur. Siz taksitlerinizi sağ salim bitirdiğinizde resmi olarak araca sahip oluyorsunuz. Sonuç olarak, araba kredisi almadan önce, müşteri olarak dikkat edeceğiniz konular liste olarak şöyle gösterilebilir:

 

  • Bankanın istediği faiz oranı

 

  • Bankanın sunduğu vade

 

  • Bankanın tahsis ücreti talebi

 

  • Bankanın diğer şartları

 

  • Bu işin sonunda ödeyeceğiniz toplam para

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Findeks Nedir? Findeks bireyin veya bir kurumun finansal…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz