14 Haziran 2021 Pazartesi, 00:14
Finans Analiz
Finans Analiz finansanaliz@hisserapor.com Tüm Yazılar

Hızlıca Borsayı Öğrenmek

Borsayı Öğrenmek

Borsa sadece Türkiye de yoktur, borsa tüm dünya ülkelerinde vardır, her ülkenin kendi belirlediği ismiyle bir borsası vardır, Örneğin bizimkisi Bist tir, Borsa İstanbul diye adlandırılır. Bunları denetleyen kuruluş olur bizi denetleyen kuruluş SPK yani Sermaye Piyasası Kuruludur. Borsa içlerinde yatırım yapabileceğiniz şirketleri bulunduran bir sistemdir. Bizler borsaya giriş yapıp dilediğimiz şirkete ortak olma hakkına sahibiz, Tabii ki her hissenin bir fiyatı vardır bu fiyata ödediğimiz süreci istediğimiz şirkete ortak olabiliriz, ortak olabileceğimiz şirketleri Bist100 ve Bist30 listelerinden görebilirsiniz

 

Bist100 ne demektir? bist30 ne demektir? bunları sıkça duymuş olabilirsiniz, özet olarak bist100 Türkiye’nin en güçlü 100 kağıdı, bist30 Türkiye’nin en güçlü 30 kağıdı demektir, güç ne demektir; hacimleri büyük kağıtlar demektir. Peki hisse nedir? hisse senedinin ne olduğunu şimdi bakalım ben burada Ereğli Demir Çelik hisse senetini örnek olarak seçtim, Onun üzerinden bir anlatım gerçekleştireceğim.

 

 

Borsa Nedir Hizlica Nasil Ogrenilir - Hızlıca Borsayı Öğrenmek

 

 

Firmaların nereden hisse senedi çıkarttığını inceleyelim firmalar şu yüzden hisse senedi çıkartırlar; nakil ihtiyaçlarını karşılamak için, bir şirket büyümeye, gelişmeye ve yatırım yapmaya başlayacaktır fakat elinden nakit yok bu nakiti gidip bankalar üzerinden kredi çekerse borcu faizle öder ve kendini zor duruma sokar fakat eğer şirket hisse çıkartıp bunların satışını yaparsa eline para geçmiş olur, Bunu nasıl yapar şirketinin belli bir kısmını halka ve bireysel kişilere satmaya başlar belli bir fiyat üzerinden bu gelen para ise sermayesine ekler ve yatırımlarını rahatça ve faizsiz bir şekilde yapmış olur, peki kişiler nereden hisse senedi alır, bu büyük, yüksek kar getiren, hacimli, güvenilir şirketlere ortak olmak için hisse senedi alırlar.

 

Örneğin Ereğli Demir Çelik hissesi 3,5 milyar hisseden oluşuyordur, fiyatları, hacimleri, yıllık değişimi, 52 haftalık değişim, fiyat gelir oranı, gelirleri, hisse başına kazançları hepsi bellidir, hisse senedinin kabataslak bilgisidir bu, bunları inceleyip, çok iyi analizler sonucunda alım yapmamız lazım,

 

 

Hisse senedi nasıl alınıp satılır ?

 

Hisse iki şekilde alınıp satılıyor, birincisi aracı kurumlar üzerinde, İkincisi ise bankalar üzerinden. Aracı kurumlar daha yüksek risk fakat daha düşük komisyon teşkil ederken, bankalar daha yüksek komisyon daha az risk oluştururlar. Bir aracı kurum on binde ortalama 3- 5- 7 komisyon alırken bir banka binde 1,75- 1,60 -1,50 yani 10000 de 17,5-16-15 leri görürken komisyon oranları aracı kurumlarda çok daha düşüktür fakat dediğimiz gibi aracı kurumların güvenilirliği ve riskleri daha azdır, yani eğer siz hisse senedi almak istiyorsanız ya bankanızda ya da bir aracı kurumda hesap açtırıp ardından o hesaba para havale edin istediğimiz isteği istediniz fiyattan satın alabilirsiniz.

Peki neye göre satın almalıyım, neye göre satmalıyım, önceden fiyatlama olayı nedir? fiyatlar neye göre belirlenir, aslında şirket alırken şirketin o anki durumu kadar şirketin gelecekte olabileceği beklenen durumunu da satın almış oluyorsunuz, örneğin siz Migros’un aslında satın alırken şu anki durumuna aldığınız kadar piyasa şirketin 5 sene sonraki durumunu 3 sene sonraki durumunuda fiyatlar, örneğin korona krizi çıktığı zaman marketler yükselişe geçti neden o an marketler iyi değildi fakat krizde en çok iş yapacak şirketlerin marketler olduğunu bilenler şirketlere talep çoğalttılar yani daha fazla şirket almak istediler, şirketin hisselerini elinde bulunduranlar ise şirketlerin büyüyeceğini bildiği için satmak istemediler, talep arttı, arz azaldığı için fiyatlar yukarı yönde hareket etti almak isteyenler bu şirketin bir hissesine normalden daha fazla bir fiyat ödemiş oldular yani alırken şu anki değeri kadar gelecekti olabileceği değerde hesaplanıyor, özetle şirketlerin şu anki durumunu satın alırken aynı zamanda gelecekteki durumlarını satın alıyorsun peki gelecekteki durumlarla ilgili önceden bilgi öğrensek ne olur aslında sır burada yatıyor siz bir şirketin 3 yıl 5 yıl sonraki karını ve durumunu bilebilirseniz tahmin edebilirseniz veya öğrenebilirseniz aslında en doğru uzun vadeli yatırım yapmış olur ve çok yüksek karlar elde etmiş olursunuz.

 

 

Nasıl şirketlerin geleceğini öğrenebiliriz?

 

Hisse aldığımızda basitçe ortak olunan şirketlerin kar payını ortak olma hakkına sahibiz, oy kullanma hakkının sahibiz rüçhan hakkına sahibiz, bilgi alma hakkına sahibiz ve şirket yönetimine katılma hakkına sahibiz. Oy kullanma hakkı nedir? şirketler senede bir kez yönetim kurulu toplantısı yaparlar ve sizler şirketin ortağı olduğunuz için bu toplantı girebilirsiniz, oy kullanabilirsiniz tabi ki hisseniz ölçüsünde, bilgi alma hakkına sahipsiniz. Şirketlerin internet sitelerinde istediğiniz çoğu bilgi vardır, iletişim kısmından ise şirkete mail atarak merak ettiğimiz tüm soruları sorabiliriz.

 

Oy kullanma hakkı biraz daha borsanın ileri seviyelerini bilen insanlar içindir, oy kullanma hakkı nedir? gidip oy kullandığımızda kimlerle birlikte oluruz aslında tüyo budur, gidip kullandığınız zaman ve tanışmak İstediğiniz zaman yanınızda duranlar şirketin büyük ortakları ve orta ölçekli ortakları oluyor her zaman biz onlarla aramızı iyi tutup, iyi derecede sohbet ettiğimiz onlarla iyi anlaştığımız sürece şirketin geleceği ile ilgili çok çok iyi bilgiler almış oluruz.

 

Bir şirkete yeni bir iş gelecek ilk önce kimin haberi olur; patronların ve büyük ortakları. Biz bu bilgileri nasıl nereden ve nasıl diğerlerinden erken öğrenebiliriz sorusunun aslında cevabı oldu. Bu işte çok net bir şey vardır, hisse senedi alma da borsaya girmede ve yatırım yapma da eğer bu işin eğitimini almadıysanız, bu işle ile ilgili çalışmalar yapıp bilgiler edinmiyorsanız, siz gidip dışarıdan tüyo alıyorsanız bir arkadaşınızın önerdiği hisseyi alıyorsanız, bir yerden duyduğunuz bir YouTube videosuna duyduğunuz, bir haberde duyduğunuz hisse satın alıyorsanız bu iş kumar oynamaktan farksız oluyor, kumar oynamaktan tek farkı BİST 100 deki büyük şirketler kapanmayacağı için paramızın tamamı kaybetmezsiniz sadece yarıya veya dörtte bir düşürmüş olabilirsiniz, tabii ki tüyo verenler sizden de faydalanmak istediği için size bu BİST 100 deki iyi bilinmedik adı sanı duyulmamış kağıtlar verip o kağıtları batırıp çıkartıp aslında sizin üzerinden para kazanacaklar.

 

Peki kısa vadede ne yapmam lazım o zaman çok doğru çok iyi bir teknik analizi bilgisi, orta düzeyde de bir temel analiz bilgisi biliyor olmanız lazım. Başka bir konuda şirket batarsa borcu bana mı gelir, benim payıma düşen bir borç olur mu? hayır şirketlerin borçları şirketler batarsa şirketlerle birlikte silinir, o yüzden size herhangi bir borç gelmez.

 

Özetleyecek olursak, borsa şirketlerden oluşan bir sistemdir, şirketler size ortak olabilmeniz için hisse senetleri çıkartırlar, siz ortak olmak ve bu hisse senetlerinin sahip olabilmek için aracı kurumlar üzerinden satın alabilirsiniz, şirketlerin değerlerinin artması aslında gelecekteki durumlarına gelecekte ne hale geleceklerini bağlıdır, biz gelecekle ilgili fikirler edinmek ve bilgiler edinebilmek için yatırımcı ilişkilerine, orta ve büyük ölçekli yatırımcılar ile iletişime geçmemiz, Google üzerindeki haberleri çok iyi tarayıp analiz edebilmemiz gerekiyor.

 

Kazanmak için tüyodan uzak durup eğitim almamız gerekiyor. Kısa vadeli yatırımlar için teknik analizin çok iyi ve orta düzeyde bir temel analizin bilinmesi gerekiyor. Şirket batarsa da borcunun bize gelip gelmeyeceğinden bahsettik bu bilgileri henüz nereden edineceğimizi bilmiyor olabilirsiniz fakat finansal tablolarının açıklandığı, ücretsiz sunum yapan siteler, aynı zamanda yatırımcı ilişkileri, aynı zamanda başka bir bilgileri eksiksiz paylaşan siteler bulunmaktadır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz