Hissede Flama Formasyonu

16 Haziran 2020 Salı, 09:09
Flama Formasyonu nedir 638x320 - Hissede Flama Formasyonu

Hissede Flama Formasyonu

Hissede flama formasyonu trendin yavaşladığını ancak hareketin yine aynı trend de devam edeceğini gösterir. Hisse senedi değerleri hızlı bir yükselişte iken sağ ve aşağı yönde kısa süreli dalgalanır. Bu dalgalanma grafiklerde üçgen bir görünüm oluşturur. Yükselen trendin dip ve zirve noktalarına düz bir çizgi çizildiğinde flama şeklinde bir grafik ortaya çıktığından hissede flama formasyonu olarak adlandırılır. Flamalar daha çok kısa vadeli formasyonlardır. Flama formasyonu grafiğinde gördüğünüz flama direği trendin başlangıcından itibaren çıktığı en yüksek değeri gösterir. Flama formasyonu hedefi ise direk boyu kadar olabilir. Yükselen trendlerde bir kırılma noktası vardır ve trend iniş yönünde bir dalgalanma yapar. Burada direnç ve destek seviyeleri ile dalgalanma düz yönlü ilerleme gösterir. Bu seviyeden sonra trendin flama direği ölçüsünde fiyat artışı öngörülür. Flama formasyonu nedir konusunu tamımladıktan sonra şimdi konuyu daha detaylı inceleyelim.

 

 

Flama Formasyonu Oluşumu

 

 

Flama Formasyonu 1024x363 - Hissede Flama Formasyonu

 

 

Hissede flama formasyonu ters ve düz şekillerde olabilir. Yükselişte olan trendin düşüş şeklinde dalgalanması düz flama formasyonunu ifade ederken tam tersi durum düşüşte olan trendin yükselişi de ters flama formasyonu olarak tabir edilir. Flama formasyonu hisse senetlerinin grafik üzerinde değerlendirilme yöntemlerinden biridir. Borsa uzmanları hızlı bir yükseliş sonrası meydana gelen kırılma ve yanal hareketi tekrar yükseleceğini bilerek yatırıma dönüştürürler. Flama formasyonu kaç günde çıkar? Aslına bakılırsa bu hacim ile doğru orantılıdır. Hacim ne zaman yükselirse, fiyat yükselişi de peşinden gelir. Flama formasyonunda hisse düşük trendi ile beraber yan bir dalgalanma yapıyorsa satın almak için doğru zaman olacaktır. Flama formasyonu sonrası tekrar yükselişe geçen hisse yüksek bir kazanç sağlayabilir. Borsada grafikler ve anlattığı fiyat öngörüleri doğru yatırım için yol göstericidir.

 

Flama Formasyonu Özellikleri

  • Bayrak formasyonuna göre oluşum yeri dikdörtgen değil üçgen şeklindedir.
  • Hızlı yükselen hissenin duraklama döneminde ortaya çıkar.
  • Düşen trendde ise düşen hissenin duraksaması ile ortaya çıkar.
  • Daha çok kısa vadede görülür.
  • Direncin kırılması ve yükselişin/düşüşün başlaması için hacim artışı gereklidir.

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz