Hissede Bayrak Formasyonu Tespit Etme ve Kazanma

10 Haziran 2020 Çarşamba, 09:00
bayrak formasyonu nedir 642x320 - Hissede Bayrak Formasyonu Tespit Etme ve Kazanma

Hissede Bayrak Formasyonu

Hissede Bayrak formasyonu finansal piyasalarda teknik analiz çerçevesinde incelenen bir formasyon şeklidir. Hisse senetleri, borsa endeksleri ve kripto paralar için kullanılan borsa grafiklerinde meydana gelen dalgalamalarda kullanılan bir terim olan bayrak formasyonu, ters ve düz formasyon olarak oluşur. Bayrak formasyonunda hızla yükselişe geçen trendin yatayda bir süre seyredip düşüşe geçişi ve sonra tekrar yatayda hareket ettiğini gösterir. Bu hareket sonucu oluşan grafikte bayrak şeklinde bir çizim oluştuğundan hissede bayrak formasyonu olarak adlandırılır. Ters bayrak formasyonunda ise hızlı bir düşüş ile başlayan bir hareket vardır. Formasyon yükselen bir trend ile başlıyorsa trendin devam edeceği, trend düşüş hareketi ile başlamışsa düşüşün devam edeceği anlamına gelir. Bayrak formasyonu ne demek sorusuna açıklık getirdikten şimdi teknik detaylar.

 

 

Borsada Bayrak Formasyonu Nasıl Oluşur?

 

 

Hissede bayrak formasyonu kısa vadeli yatırımlar için faydalı bir grafik göstergesidir. Trendin aynı seyrinde devam edebileceğini gösteren bayrak formasyonu kesinlikle geri dönüş anlamına gelmez. Bayrak formasyonunda kısa vadeli bir konsolidasyon oluşur ve bu konsolide oluşumu sırasında hacimler düşük seyirdedir. Bayrak formasyonu işleminde ilk hareket çok hızlı bir yukarı çıkış şeklinde görülür. Bu ilk yükselişi kaçıran borsacılar sonrasında bayrağın hareketini takip ederler.

Ancak burada bilinmesi gereken bayrak formasyonu işlemi trend dalgalanmaya geçmişse oluşum 8 bar civarı olacaktır, kesinlikle 20 bar ve üzerine çıkmayacaktır. Bayrak formasyonunda bu kriterler göz önünde bulundurularak yatırım yapılmalıdır. Hissede bayrak formasyonu oluşumu bayrak direğinin en üst kırılma noktasını yakalayarak satış yapan borsacılarda kazanacaktır.

 

 

bayrak formasyonu yükseliş - Hissede Bayrak Formasyonu Tespit Etme ve Kazanma

 

bayrak formasyonu düşüş - Hissede Bayrak Formasyonu Tespit Etme ve Kazanma

 

Bayrak Formasyonu Özellikleri

 

 

Bayrak formasyonu genel özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 

  • Genelde trend ortalarında görülür.
  • Sert yükseliş ve düşüşler sonrası hisse fiyatında yatay hareketler görülebilir.
  • Tredin aksi yönünde bir eğilim oluşumudur.
  • Hissede bayrak formasyonu direncin kırılması ile başlar bayrak direğinin boyu kadar yükselişi ile sona erer.
  • Hareketli ve hızlı bir formasyon çeşididir.
  • Flama formasyonu ile farkı dikdörtgen şeklinde oluşmasıdır.
  • Oluşum için ateşleyici etken dikdörtgen sonunndaki hacim artışıdır.
  • Dikdörtgen içindeki hisse fiyat hareketi dirence yakında yükseliş, desteğe yakında düşüş yönünde direk boyu kadar hareket görülebilir.

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz