Hisse Teknik Analizde En Çok Kullanılan İndikatörler

11 Mart 2020 Çarşamba, 09:00
Teknik analizde en çok kullanılan indikatörler 642x320 - Hisse Teknik Analizde En Çok Kullanılan İndikatörler

Teknik Analizde En Çok Kullanılan İndikatörler Hangileridir?

Teknik analiz , yatırım öncesinde piyasayı genel olarak değerlendirmek için yapılan geçmişe bakıştır. Önceki dönemlere bakarak gelecek dönemde piyasaların nasıl bir yol izleyeceğini bulmak amacıyla takip edilen göstergelere de indikatör denmektedir. Doğru yatırımlar yapabilmek için mutlaka geçmiş döneme ait teknik analizler yapılmalı ve indikatörler takip edilmelidir.

 

 

Hisse Analizde En Sık Kullanılan Teknik Göstergeler

 

 

teknik analiz göstergeleri - Hisse Teknik Analizde En Çok Kullanılan İndikatörler

 

 

Relative Strength Index (RSI)

 

 

Günümüzde teknik analizlerde en sık kullanılan indikatördür. 1978 yılında Amerikalı analist J. Welles Wilder Jr. Tarafından kazandırılan bu indikatör genellikle 14 günlük verilerden faydalanmaktadır. Aşırı alım ve aşırı satım sinyalleri vererek piyasalarda al-sat işlemlerinin gerçekleştirilmesinde kullanılan bu indikatör sayesinde çoğu kişi piyasa geçmişindeki göstergelere bakarak alım satım yapmaktadır.

 

30-70 seviyelerinin bulunduğu bir indikatör sisteminde 30’a yaklaşan göstergeler satışın arttığının, 70’e yaklaşan göstergeler ise alımın arttığının işaretlerini vermektedir.

 

 

Moving Averages Convergence/ Divergence (MACD)

 

 

Teknik analizde en çok kullanılan indikatörler seçenekleri içerisinde yer alan MACD, 1979 yılında Gerald Apple tarafından kazandırılmıştır. Bu göstergeye göre 12-26 günlük periyotlar dikkate alınmaktadır. 12 günlük verilerden 26 günlük verilerin sayısal oranları çıkarılarak bulunan MACD indikatörü, alım ve satım göstergesi ile yatırımcılara yardımcı olmaktadır.

 

 

Bollinger Bandı

 

 

Jonh Bollinger tarafından 1950’li yıllardan sonra bulunan Bollinger Bandı, diğer indikatörlere göre daha basit bir sistem sunmasından dolayı tercih edilmektedir. Son 20 günlük verilerin ortalaması alınarak bu ortalamaya +2 eklenerek üst seviye,-2 eklenerek alt seviyenin oluşturulmasını sağlamaktadır. Genellikle yatırımlara yeni başlayanlar tarafından tercih edilen bu indikatör, yatay şekilde seyreden çizelgelerde al-sat sinyalleri vermektedir.

 

 

CCI

 

 

Kısa vadeli yatırımlarda trendleri tespit etmek için kullanılan bu indikatör en yüksek değer, en düşük değer ve kapanış değerini toplayarak 3’e bölme işlemi yapılarak bulunmaktadır. 14 günlük periyotlara göre değerlendirme yapan bu indikatörde yapılan bölme işleminden çıkan sonuçlar piyasa değerinden ne kadar uzaklaşıyorsa o kadar dikkat edilmesi gerektiğini haber vermektedir.

 

Teknik analizde kullanılan indikatörler sıralamasında Stochastic ve Hareketli Ortalamalar olmak üzere iki indikatör daha bulunmaktadır. Bu indikatörlerde yukarı kısımda bulunanlara alternatif olarak tercih edilebilmektedir. Dünya genelinde sayısız indikatör bulunmakla beraber en etkili hisse analiz için yukarıdaki teknik analiz göstergeleri tercih edebilirsiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz