Hisse Senetlerinin Vergilendirilmesi

27 Kasım 2020 Cuma, 09:00
borsa vergisi nasil odenir 642x320 - Hisse Senetlerinin Vergilendirilmesi

Hisse Senedi Vergilendirme

Hisse senedi vergilendirme işlemi borsada işlem gören hisse senetleri için yapılmamaktadır. Buna göre borsadaki senetlerin elden çıkarılması sonucu ortaya çıkan kazançlar için beyanname verme zorunluluğu yoktur.

Dolayısıyla vergi verme durumu da olmayacaktır. Bu işlemler stopaja tabii olarak geçmektedir. Ancak stopaj oranı sıfır olduğundan kesinti şeklinde de veri alınmamaktadır.

 

 

Hisse Senedi Kazancı Vergiye Tabi Mi?

 

 

Hisse senedi kazancı vergiye tabi mi sorusunun yanıtı pek çok kişi tarafından merak edilir. Buna göre yatırımcının hisse senedi işlemleri sonucunda meydana gelen kar ya da zarar aracı kurum ya da işleme aracılık yapan banka tarafından hesaplanır. Bunun için kazançlar üçer aylık olarak belirlenir. Bu kazançlar üzerinden aracı kurum ya da bankalar vergi kesintisi yani stopaj alırlar.

 

Stopaj oranı hisse senedinin türüne göre değişmektedir. Yani menkul kıymet yatırım ortaklığı hisse senetleri için stopaj oranı iken bu oran diğer hisse senetlerinde yüzde sıfır olarak uygulanır. Oranın yüzde on veya sıfır olması fark etmeksizin BİST aracılığıyla hisse senedi alım satımlarından elde edilen kazançlar için ayrı bir beyanname verilmemektedir.

 

 

Hangi Hisselerde / Sektörlerde Vergi Ödenmeli?

 

Hangi hisselerde ya da sektörlerde vergi ödenmeli diye bakıldığında bunların geniş bir içeriğe sahip olduğu görülür. Buna göre temettü, tahvil ve bono, menkul kıymet yatırım fonu katılma belgeleri, repo ve faiz, yurt dışı faiz gibi kategoriler için vergileme söz konusu olabilir.

 

 

Hisse Senedi Kazanç Vergisi Nasıl Ödenir?

 

 

hisse senedi vergisi - Hisse Senetlerinin Vergilendirilmesi

 

 

Vergi ödeme şekli türe göre belirlenir. Örneğin kar payında vergileme incelendiğinde ilk olarak yıl sonunda kurumlar vergisi hesaplaması yapılır. Ardından genel kurul kararı ve şirket ana sözleşmesi gereğinde ( bu oranlar her yıl güncellenir) oranında gelir vergisi stopajı hesaplanır ve ortaya çıkan değer ortağa ödenecek olan kardan düşülür. Hisse senedi vergisi nasıl ödenir? yapılan stopaj işleminin ardından geriye kalan net tutar ortaklara ödenmektedir. Buna ek olarak ortağın beyan esasına dayalı başka bir geliri yoksa vergiye tabi geliri otuz bin liranın üzerindeyse bu kişilerin bir sonraki yılın mart ayında şahsen beyanname vermeleri gerekir. Bu beyannameye kar payının yarısı dahil edilir, diğer yarısı istisnadır.

 

Hisse senedi vergisi ile ilgili detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz