Hisse Senetleri Nedir, Nasıl Alınır?

28 Ocak 2019 Pazartesi, 22:28
Hisse Senetleri Nedir Nasıl Alınır 642x205 - Hisse Senetleri Nedir, Nasıl Alınır?

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senedi borsada işlem gören bir yatırım aracıdır. Hisse senetlerini alan kişinin bazı sorumlulukları vardır. Şirketlerin ortaklarına verdiği değerli kağıtlardır. Her şirket hisse senedini piyasaya süremez. Bu durum belli kural ve kaideler çerçevesinde belirlenir. Aldığınız hisse senedi yükselirse kazanç sağlarsınız ve o şirketin kar payından pay alma hakkında sahip olursunuz. Hisse senedi aldığınız şirket zarar ederse elinizde bulunan hisse senedi değeri düşer ve sizde zarar edersiniz. Hisse senedi alırken iyi bir araştırma ve inceleme yapılmalıdır. Bir diğer husus vadeyi belirlemektir. Aldığınız hisse senedi için vadeyi şirketin durumuna göre siz belirlersiniz.

 

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

 

borsa istanbul hisse senetleri nedir - Hisse Senetleri Nedir, Nasıl Alınır?

Birikmiş paranızı hisse senedi alarak yatırım yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle çalıştığınız bankada borsa hesabı açtırmanız gerekir. Borsa hesabı açtırarak hisse senedi alabilir veya bir yatırım aracı kurumu bularak da hisse senedi alabilirsiniz. Günümüzde en güvenli yöntem bankalar ile beraber çalışmaktır. Bankalar aldığınız hisse kadar sizden belli bir oranda komisyon alır. Daha sonra almak istediğiniz hisseyi seçerek portföyünüze ekleyebilirsiniz. Hisse senedi almadan önce iyi bir araştırma yapmanız ve sürekli takip etmeniz gerekir. Hisse senedi almak için canlı borsayı sürekli takip etmemiz gerekir. Hisse senedinin mevcut piyasada derinliği, hacmi önemlidir. Şirketin sermaye payı, istikrarı, projeleri hisse senetlerini yükselten bir durumdur.

 

Her Şirket Hisse Senedi Çıkarabilir Mi?

 

Her şirket hisse senedi çıkaramaz. Hisse senedi değerli kağıtlar olduğu için belli kurallar doğrultusunda piyasaya sürülür. Şirketlerin hisse senedi çıkarabilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan izin alması gerekir. Bazı durumlarda hisse senetleri halka arz edilir, bunun için de bu hisse senetlerinin borsaya kote ettirilmesi gerekir. Yani borsadan izin alınması gerekir.

 

Hisse Senetleri Hangi Hakları Sağlar?

 

Aldığınız hisse senedi sahibine bazı haklar sunar. Temettü hakkı şirket kar yaptığı zaman ortaklarına pay dağıtır, bu temettü hakkıdır. Elinizde bulunan hisse senedi oranında kar payı alırsınız. Rüçhan hakkı, bir şirket sermaye artırımına gittiği zaman mevcut hissedarların elinde ki hisse senedi kadar yeni hisse senedi alma hakkını demektir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Hisse Senedi Alım Satım Komisyon Oranları Hisse senedi…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz