Hisse Senedinde Tahta Ne Demek?

22 Nisan 2021 Perşembe, 19:38
Borsada Tahtaci Kimdir 642x320 - Hisse Senedinde Tahta Ne Demek?

Borsada Tahtacı Ne Demek?

Borsada işlem gören hisse senetleri için zaman zaman farklı kavramlar kullanılır. Bunlar arasında tahta nedir, tahta kapanması, tahta yapıcı, tahta açılması gibi tabirler yer alır. Burada kullanılan tahta ifadesi alış ve satışları belirtir. Teknolojik gelişmelerden yararlanmadan önce borsada yatırım yapanlar alış ve satış hareketlerini tahtaya yazarak takip etmekteydi. Bu sayede hangi kademede ne kadar hareketlilik olduğu takip edilebiliyordu.

İnternet ve dijital ortamların kullanımının yaygın hale gelmesiyle birlikte zahmetli tahta kullanımı teknoloji ile yer değiştirmiştir. Günümüzde bu tabir kullanılmaya devam etse de uygulaması teknolojik şekilde yapılır.

 

 

Borsada Tahtacı Kimdir?

 

 

Borsada geçmişten günümüze ulaşan tahtacı kavramı alış ve satış işlemlerini düzenleyen kişiye verilen isimdir. Bu kişi hisse senetlerini istediği yönde hareket ettirebilecek güce sahiptir. Buna göre neredeyse bütün yatırımcılar tahtacı olduğunu düşünürler. Ancak bunların kim ya da kimler olduğunu bilmek imkansız gibi görülür. Önceden işlemler manuel yürüdüğünden bu bilinse de günümüzde dijital hareketlilik sebebiyle bunu öğrenmek zordur.

 

 

Tahta Kapanması Ne Demek?

 

 

Hisse senetlerinin alış ve satışa kapanması yani tahta kapanması genellikle hisse senetlerinin alım satımla ilgili kanunlara uymaması sebebiyle işleminin sonlandırılmasını ifade eder. Kanunlara uyulmaması ya da yeteri düzeyde uyum yakalanmaması bu durumun sebebi olarak görülür. Tahta kapanması olumsuz olarak ifade edilmekte olup bu hisseler borsadan çıkarılmaz, sadece alım satıma kapanır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz