Hisse Senedi Yatırımı, Emir Tipleri ve Avantajları

09 Ekim 2020 Cuma, 23:16
Borsa Emir Tipleri 642x320 - Hisse Senedi Yatırımı, Emir Tipleri ve Avantajları

Borsa Emir Tipleri

Bir firmanın hisse payı, firmada bulunan gelirin bölünüp pay edildiği hisselere ve bu hisselerin yatırımcılar tarafından satın alınmasına hisse senedi denir. Farklı partnerler tarafından alınan ve farklı partnerler tarafından satılan kıymetli evrak olan hisse senedi, firmalara hem yatırım hem de yatırım yapana kâr sağlayan bir sistemdir. Büyük şirketlere ortak olma hayalinizi gerçekleştirebileceğiniz hisse senedi yatırımının avantajları çok olduğu gibi yatırımcılar mantıklı hareket ederse çok fazla kâr elde edebilmektedir. Temettü denilen firmanın kâr payından ve sermaye artışından yararlanabilmenizi sağlayan hisse senetlerinde ne kadar çok pay alırsanız, o kadar çok kazancınız artacaktır. Ancak mantıksız hareketler sadece daha fazla zarar elde etmenizi sağlayacağı için yatırım nasıl yapılır öncelikle onu öğrenmenizde yarar var.

 

 

Hisse Senedi Avantajları

 

 

Hisse Senedi Avantajlari - Hisse Senedi Yatırımı, Emir Tipleri ve Avantajları

 

 

Hisse senetlerine yapılan yatırımların ne kadar çok avantajları olsa da dezavantajlarının da olduğunu unutmayalım. Dezavantajlar tamamen yapılan yanlış yatırımlar sonucu meydana gelirken, hisse senedi avantajları yatırımcılara ciddi manada kâr elde etmelerini sağlayacaktır.

 

 • Hisse senedi alan bir yatırımcı, hangi şirketten aldıysa o şirkette ortak olma şansını elinde tutar.
 • Hisse senedi alan yatırımcı, birikimleri ile beraber senedini gerçek piyasaya aktararak parasını nakit olarak alabilir.
 • Yatırım yapılan şirketin hissesi artış gösterdiğinde kâr payından alabilir, görülen hisse artışlarından yararlanabilirsiniz.
 • Hisse senetleri piyasada her zaman en iyi şekilde değerlenir.
 • Likit enstrüman olan hisse senetleri çok hızlı ve kolayca nakit çevrimi yapılır.
 • Takasbank üzerinden satın aldığınız hisse senetlerinin değerlerini görebilir ve takip edebilirsiniz.

 

şeklinde avantajlara sahip olan hisse senetleri, yatırımcılara daha birçok avantaj sağlamaya devam etmektedir. Hisse senedinin yatırımı doğru yapıldığı zaman milyon dolarlık kazançları çok düşük rakamlar sayesinde elde etmeniz mümkündür. Bunun için ciddi analiz ve araştırma yapmanız gerekmektedir.

 

 

Borsa Emir Tipleri Nelerdir? Nasıl Gerçekleşir?

 

 

Borsa Emir Tipleri Nelerdir - Hisse Senedi Yatırımı, Emir Tipleri ve Avantajları

 

 

Emir işlemleri, yatırımcının borsada aracıya uyguladığı emirlerdir. Al ve sat dahi emir işlemlerine girerken, yatırımcılar emirlerini çevrimiçi dahi gerçekleştirebilmektedir. Yatırım ve borsa mobil uygulamaları ya da internet sitelerinden üyelik oluşturarak rahatlıkla internet üzerinden yatırım yapabilir, emir tipleri sayesinde al sat işlemlerini rahatça gerçekleştirebilirsiniz. Genel olarak emir tipleri şu şekildedir.

 

 • Emir Limitleri: Hisse senetlerinde miktar ve fiyatın belirli limitlerde olduğunu gösteren emir tipidir.
 • Piyasa Emri: Piyasada güncel fiyat ne ise o fiyattan alım ve satım gerçekleşmesini sağlayan emirdir. Piyasa emri ile emir limitleri bazı şartlarda ortak olup düzenlenmektedir.
 • İptal Emri: Girilen emirler piyasada eşleştikten sonra eşleşmeyenler iptal olurken, iptal olanlar silinmektedir. Bununla beraber emrin tamamı gerçekleşmemesi durumunda şartlara göre tamamı ya da gerçekleşmeyen kısım iptal edilir ve piyasada değeri olmadığından emir iptal edilir.

 

Yatırımcılar hisse senedi konusunda güvenli yatırım paneli ile emirleriyle kolayca satın alım ve satma işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Yapılan yatırımların mantıklı olması durumunda milyonlar kazandırabileceği gibi mantıksız ve araştırma olmadan gerçekleşmesi büyük zararlara mâl olabilir. Hisse senetleri ayrıca 4 farklı gruplara ayrılmaktadır. Bu gruplarda;

 

 • Birincisi, 30 Milyon TL değeri ve üstündeki hisse senetleri,
 • İkincisi, 30 Milyon TL ile 10 Milyon TL arasında yer alan hisse senetleri,
 • Üçüncüsü, 10 Milyon TL değerinin altında yer alan hisse senetleridir.
 • Dördüncüsü, hisse senetlerinin paradan ziyade özel piyasa ve platformlarda uzmanlar tarafından işlem gören hisse senetleridir.

 

Bu piyasa ve platformlar, GİP (Gelişen İşletme Piyasası), SİP (Serbest İşlem Platformu), NYİP (Nitelikli Yatırımcı İşlem Pazarı) ve GP (Gözaltı Pazarı) şeklindedir.

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz