Hisse Senedi Maliyet Hesaplama Yöntemleri

03 Aralık 2020 Perşembe, 09:00
hisse maliyet hesaplama 642x320 - Hisse Senedi Maliyet Hesaplama Yöntemleri

Hisse Maliyet Hesaplama

Hisse senedi maliyet hesaplama yöntemleri öncesinde bu kavramın ne anlama geldiğini bilmek gerekir. Buna göre hisse senedi sermaye şirketleri tarafından ortaklara bunu belgelemek ve paylarını verebilmek adına verilen kıymetli evraktır. Bu evraklara yatırım değer yatırımı olarak da bilinir. Yani hisse senedi alımının ardından senedin değer düşebilir ya da artabilir. Eğer fiyat düşerse bu durumda maliyeti düşürmek gerekir. Bu halk arasında paçal yapmak olarak da bilinir. Hisse senenin fiyatlarında yaşanan artış ya da düşüşlerde maliyet farklı noktalara gelecektir. Bunu görebilmek için kademeli hesaplama aracı kullanılır. Bakanlık tarafından Menkul Kıymetler ve diğer sermaye piyasası araçları ile ilgili olarak resmi gazetede yayımlanan açıklamaya göre hisse maliyet hesaplama yöntemi olarak “ilk giren ilk çıkar” yönteminin kullanılması uygun görülmüştür. Hisse senedi maliyet hesabı yapmak için buradaki adresi kullanabilirsiniz.

 

Hisse Senedi Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

 

 

Hisse Maliyet Hesaplama Yontemleri - Hisse Senedi Maliyet Hesaplama Yöntemleri

 

 

Hisse senedi alım satım yaparken hisse senedi maliyetini hesaplamak için buna özel olarak tasarlanmış internet sitelerinde yer alan hesaplama araçlarından ve programlardan yardım alınabilir. Bu hesaplama için öncelikle senet türü seçilir ve senedin satın alınma tarihi yazılır. Ardından hesaplama yapılacak senet adedi ya da satın alım tarihindeki toplam senet değeri girilir. İlgili alana değer yazıldıktan sonra hesapla kısmına basılır. Bunun ardından tahmini maliyet, hisse senedinin şu anki fiyatı, temettü harici toplam kar/zarar, toplam temettü kazanımı, temettü dahil toplam kar/zarar, satın alımdaki piyasa değeri ve şu an geçerli olan piyasa değeri gibi bilgilere ulaşılır. Bu hisse maliyet hesaplama yapılırken BİST verileri esas alınır. Detaylı hisse kar zarar hesaplama programı için bu adresi kullanabilirsiniz.

 

Hisse Senedi Maliyeti Nasıl Düşürülür?

 

Hisse senedinde ek alımlarla maliyet düşürmek yeni bir para ile daha düşük fiyattan ilave alım yapılması işlemidir. Burada ana amaç her zaman paranın artmasıdır. Bu işlemi yapmak düşüş trendinde olan hisse senetleri için mantıklı olmayacaktır. Bunun yerine bilançosuna inanılan hisse senetleri için maliyet düşürme yapılabilir. Finansal olarak kaldıraçlı şirketler, potansiyel açıdan teknik bir geri kalmışlık yaşayan şirketler ve operasyonel yönden kaldıraçlı şirketler için ek alımlar ile maliyet düşürme yöntemi pek uygun olmayacaktır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz