Hisse Senedi Hesabı Açmanın En Kolay Yolu

02 Temmuz 2019 Salı, 21:24
hisse senedi almak için ne yapmak gerekir 642x320 - Hisse Senedi Hesabı Açmanın En Kolay Yolu

E- Yatırım Hisse Senedi Hesabı Açma

Yatırım hesabı diğer bir adıyla borsa hesabı yatırım yapmanızı sağlayan ve aynı zamanda açmanızın oldukça kolay olduğu ve pek çok kişinin kullandığı bir araçtır. Borsa da işlem yapmak ve hisse alıp satmanızı sağlayan bir yöntemdir. Peki, hisse senedi almak için ne yapmak gerekir , hisse senedi hesabı nasıl açılır ?

 

Hisse Senedi Hesabı Nedir?

 

Altın, döviz, devlet tahvilleri, hisse senedi, hazine bonosu gibi çeşitli fonlarda yatırım yapmanızı sağlayan hesaplara yatırım hesabı denilir. Mevduat hesabınızın bulunduğu bankanıza başvurarak kolayca açabileceğiniz gibi yatırıma aracılık yapan aynı zamanda size de pek çok imkan sağlayan çeşitli kuruluşlar vasıtasıyla da bir yatırım hesabı açabilirsiniz.

 

Hisse Senedi Hesabı Nasıl Açılır?

 

internetten hisse senedi hesabı açma - Hisse Senedi Hesabı Açmanın En Kolay Yolu

 

Şubeler yoluyla, ATM’lerden, internet bankacılığı üzerinden veya mobil yani müşteri hizmetleri aracılığıyla kolayca açılabilen bir hesaptır. Bankanıza başvurarak hisse senedi alıp satmak istediğinizi söyleyip yatırım hesabınız oluşturulur ve hemen sonrasında hesabınız aktif hale gelir. Sonrasında ise DCD, hazine bonosu, devlet tahvilleri, Euro Bond, hisse senedi, altın, döviz gibi çeşitli seçeneklere yatırım yapmaya böylelikle başlayabilirsiniz. Fakat şubeye gidip hisse senedi hesabı açma vaktiniz yoksa, bankaların internet ve mobil bankacılığını kullanarak kolayca hesap açabilirsiniz.

 

Borsa hesabını internetten kolayca açmak için:

  • Bankada bir hesabınız bulunmalı,
  • SPK nın şart koştuğu yatırımcı analiz anketinden geçerli notu almalı,
  • Online olarak düzenlenen çerçeve sözleşmenin okunması ve onaylanması

gerekmektedir.

 

Banka şubesine gitmeden bu işlemleri kolayca halledebilirsiniz. Fakat borsa hesabı açmadan önce hisse senedi komisyon oranları konusunda görüşme yapmalı, size en uygun yatırım şirketini seçmelisiniz. Bununla beraber, internet hesabınız üzerinden hisse alır satarken 10 hisse senedine kadar herhangi bir ücret çoğu banka talep etmiyor fakat sayı biraz artar ve fazla hisse senediniz olursa her bankanın kendine göre ücretlendirme tarifesi yer almaktadır.

Onun hakkında da  bilgi sahibi olduktan sonra ona göre hisse senedi almaya devam edersiniz. Hisse senetleri alış ve satış fiyatları arasında farklar olur ve siz hafta içi işlem yapabilirsiniz. Almak istediğiniz hissenin yükseleceğini düşünüyorsanız hisse al seçeneğinden kolaylıkla hissenizi alabilirsiniz. Satmak isterken de kolaylıkla hisse sat seçeneğinden hissenizi tekrar satabilirsiniz.

 

Hisse Senedi Yatıım Hesabı Nasıl Kapatılır?

 

Hesabınızı kapatmak istediğinizde öncelikle herhangi bir hissenizin bulunmaması herhangi bir yatırımınızın olmaması gerekmektedir. Hesabınızı aktifleştirmek kolay olduğu kadar kapatmak da bir o kadar kolaydır. ATM’ler, şubeniz, İnternet bankacılığı veya mobil hizmetten faydalanarak borsa hesap kapatma talebinde bulunabilirsiniz. Eğer hesabınızı bankadan değil de aracılık sağlayan kuruluşlardan açtıysanız bu kuruluşlarla iletişime geçerek bir ön bilgili almalı daha sonrasında ona göre hareket etmelisiniz. Her kuruluşun kendine özgü sistemi olduğu için faks, dilekçe veya sadece telefon ile başvurunuzu kabul edebilirler.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Bankalardan kredi almak…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz