Hisse Senedi Fiyatlarını Etkileyen 4 Faktör

04 Ocak 2020 Cumartesi, 09:00
Hisse senedi fiyatları neye göre belirleniyor 642x320 - Hisse Senedi Fiyatlarını Etkileyen 4 Faktör

Borsada Hisse Senedi Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Hisse senedi yatırımı yapmak isteyenler için hisse senedi fiyatlarının değerlendirilmesi gerekir. Bazı hisse senetleri yılın bazı dönemlerinde yükseliş gösterirken bazılarının ise oldukça düşük seyretmesi hisse senedi fiyatlarının neye göre belirlendiği konusunda merak oluşturabilir. Peki, borsada işlem gören hisse senetleri fiyatları nasıl düşer, nasıl yükselir? Aslında alıcı ve satıcı aksiyon durumuna göre belirlenen fiyat hareketleri tamamiyle insan hareketi ile oluşmaktadır. Yani alıcı almak isterse, satıcı da satmak isterse hisse fiyatı değişebilir. Pekala hangi fiyattan? İşte bu fiyatı hangi gelişmelerin belirlediğini ise makalemizden bulabilirsiniz.

 

 

Hisse Senedi Fiyatları Neden Artar Neden Düşer?

 

 

Hisse  senedi neden düşer yükselir - Hisse Senedi Fiyatlarını Etkileyen 4 Faktör

 

 

Arz Talep İlişkisi

 

Hisse senedi alım- satım işlemlerinde herkesin hisse satışı yapmaya başlaması insanların alacak daha fazla hisse bulmasını sağlayacağından dolayı talebi düşürecektir. Ancak hisse alım satımlarında hisse satışının az olması ve popüler bir hisse olması talebi yükseltecektir. Arz talep ilişkisinde arzın azaldığı durumlarda talep artacak ve hisse senedi fiyatları yükselecektir. Talebin azaldığı ve arzın arttığı durumlarda ise hisse senedi fiyatları düşecektir.

 

 

 

Şirket Popülerliği

 

Hisse senedi fiyatları neye göre belirleniyor düşüncesinde tamamen haberler ve şirketin popüler olması ile ilgili elde edilen sonuçlarda bulunmaktadır. Bir şirket ile ilgili olarak yapılan olumlu haberlerin artması durumunda popülerlik artışına bağlı olarak hisse fiyatlarında artış meydana gelecektir. Ancak şirket hakkında kötü haberlerin çıkması ya da şirketin yaptığı işlemlerde usulsüzlük gibi durumların olması hisse senedi fiyatlarının azalmasına neden olacaktır.

 

 

 

Hisse Spekülasyonu

 

Hisse alım satımı yapan kişiler ileride ellerindeki bazı hisselerin düşüşe geçeceğini düşünerek satma kararı alabilirler. Bu durumda ise uygun fiyatlı hisse alımı yapma imkanı ortaya çıkabilir. Bazı hisse sahipleri ise ileride değer kazanacağını düşünerek hisselerini satmak istemeyebilir. Hisse satışının azalması nedeniyle hisse fiyatları yükselebilir. Hisse senedi neden düşer sorusunu merak edenler bu kısmı da değerlendirmelidirler.

 

 

 

Siyasi ve Ekonomik Olaylar

 

Dünya düzeni içerisinde bütün olaylar dengenin sağlanmasında etkilidir. Siyasi olayların yaşanması da ekonominin dengesinin değişmesine neden olmaktadır. Ayrıca makro ekonomik politikalar da borsada fiyat oluşumu neden olmaktadır. Belli sektördeki gelişmeler sektör hisselerini olumlu veya olumsuz etkileyebilmektedir. Hisse senedi fiyatlarının yükselmesine neden olan siyasi olaylar olduğu gibi olumsuz yönde yaşanan siyasi olaylar ise hisse senetlerinin çok düşmesine ve maddi yönden hisse senedi bulunduran kişilerin ellerindeki hisseleri daha ucuza satmak zorunda kalmalarına neden olabilmektedir.

 

 

 

Hisse – Şirket Haberleri

 

Borsada fiyat nasıl oluşur diye merak eden kişiler şirket haberlerini göz ardı etmemelidirler.  Hisse satışı yapan firmalar hakkında ortaya atılan haberler nedeniyle hisselerde fiyat yükselişi görülebilmektedir. Özellikle hisselerin fiyatlarının ucuzladığı ile ilgili yapılan haberler sonrası firmaların hisse fiyatlarında yükselişler meydana gelmektedir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
OdeaBank Bank’O Card Kredi Kartı Başvurusu Merkezi Lübnan’da…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz