Hisse Senedi Fiyatı Nasıl Artar Azalır?

07 Nisan 2021 Çarşamba, 09:14
Hisse Senedi Fiyatlarini Etkileyen Sebepler 642x320 - Hisse Senedi Fiyatı Nasıl Artar Azalır?

Hisse Senedi Fiyatları Neye Göre Değişiyor?

Çok sayıda yatırımcının merak ettiği soruların başında hisse senedi fiyatları neye göre belirlenir sorusu gelir. Bu sorunun birden fazla yanıtı bulunmakta olup öncelikle yatırımcıların arz talep dengesi ile ilgili bilgi sahibi olmaları gerekir. Arz ve talep koşullarında değişiklik meydana gelmesi denge fiyatı oluşmasını sağlar.

 

En temel anlamıyla bakıldığında hisse senedi arzının fazla olması fiyatları artırmakta, talep düşüklüğü ise fiyatları düşürmektedir. Aynı zamanda farklı nedenlerden dolayı hisse senedinin elden çıkarılmak istenmesi de fiyatları aşağı yönlü etkileyecektir. Hisse senedinin popüler hale gelmesi fiyatları yükseltirken bunun nedeni senet arzının kısıtlı ve almak isteyen kişi sayısı fazla olmasıdır.

 

 

Hisse Senedi Fiyatlarını Etkileyen Sebepler

 

 

Yatırımlarda hisse senedi fiyatlarını etkileyen sebepleri kendi içerisinde mikro ve makro sebepler olmak üzere ikiye ayrılır. Mikro sebepler içerisinde teknolojiye uyumluluk, yeni iş haberleri, gelecek planlaması, rekabet artışı, şirket projeleri, ciro artması ya da düşmesi, üretim artışı, başarılar, çalışma modeli, şirket yönetimi gibi durumlar yer alır.

 

Makro sebepler ise biraz daha geniş çaplı olup ülkedeki faiz oranlarının artması, dünya ya da ülke ekonomisinin seyri, ekonomide yavaşlama ya da büyüme, petrol fiyatları, küresel piyasalardaki durum fiyatları etkiler. Bunların yanı sıra uygulanan politika da hisse senedi fiyatları üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Yaşanan politik sorunlar ve belirsizlikler piyasalarda dalgalanmaya ya da olumsuz bir hareketliliğe neden olur.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz