Hisse Senedi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Unsur

29 Mayıs 2020 Cuma, 09:16
Borsada hisse senedi alırken nelere dikkat edilmeli 642x266 - Hisse Senedi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Unsur

Hisse Senedi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hisse senedi yatırımı yapmak uzun vadede en az risk taşıyan yatırım çeşitlerinden biridir. Hatta uzun vadede şirketin kazancına da ortak olmak anlamına gelen bu yatırım çeşidi aslında çok az risk barındırır. Ancak kısa vadede para kazanma düşüncesi ile hisse senedi yatırımını oldukça riskli bir hale dönüştürebiliyor. Bu nedenle, hisse senedi alırken piyasa hakkında bilgi sahibi olmak, uygun yatırım stratejileri belirlemek ve piyasa hakkında bazı analizler yapmak olası büyük risklerden korunmak adına oldukça etkili olacaktır. Diğer taraftan, hisse senedi alırken aşağıdaki yöntemleri uygulamak borsa piyasasında kazançlı çıkmak adına büyük fayda sağlayacaktır. Peki, hisse senedi alırken nelere dikkat edilmeli ?

 

 

Hisse Senedi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

 

Hisse senedi alım satımında dikkat edilmesi gerekenler 1 - Hisse Senedi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Unsur

 

 

 Strateji Belirlemek

 

Doğru hisse senedi yatırımı için strateji belirlemek çok önemlidir. Herhangi bir hisseyi satın almadan önce detaylı araştırma yapılmalı ve çoğunluğa göre hareket edilmemelidir. Yatırımcıların alabileceği riskleri önceden belirleyip doğru analizler ışığında hisse alım satım kararı vermeleri en mantıklı yatırım tekniklerinden biridir.

 

 

 Piyasayı Tanımak

 

Hisse senedi alım satım işlemleri yapmadan önce ilgili hissenin işlem gördüğü piyasayı tanımak gerekir. Bunun için detaylı araştırma yapılmalı ve piyasanın işleyişi hakkında genel olarak bilgi sahibi olunmalıdır. Hisse senedi alırken doğru kararlar vermek için internet üzerinden veya bu alanda yazılmış kitaplardan araştırarak bilgi sahibi olmak mümkündür. Ayrıca bu konuda uzman kişilerin düzenlediği kurslara katılarak piyasa hakkında daha detaylı bilgiler öğrenilebilir.

 

 

 Piyasayı Etkileyen Faktörleri Öğrenmek

 

Hisse senedi piyasaları oldukça hareketli bir platformdur. Ayrıca, hisse senedi piyasalarını etkileyen birçok faktör vardır. Bu nedenle piyasaları etkileyen haberler, ve bilançolar hakkında genel bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Bu nedenle, hisse senedi alırken dikkat edilmesi gereken bir diğre unsur piyasa faktörleridir. Herhangi bir gelişmenin nasıl yorumlanacağını bilmek hisse senedi piyasasında kazançlı çıkma olasılığını artıracaktır.

 

 

 Doğru Seviyelerden Alım Yapmak

 

Hisse senedi alırken en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri de doğru seviyelerden alım yapmaktır. Bu yüzden, teknik ve temel analiz konusunda bilgi sahibi olunmalı ya da uzman kişi ve kurumlardan yardım alınmalıdır. Hisse senedi alım satımı yaparken grafik analizi yapılmalı, destek ve direnç seviyeleri tespit edilmelidir. Ayrıca, hisse ile ilgili temel göstergelere göre analiz yapılan hissenin piyasaya göre ucuz ya da yatırım yapılabilir olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır. Borsada hisse senedi alırken nelere dikkat edilmeli ile ilgili son olarak, ilgili hissenin yükseliş ya da düşüş trendinde olup olmadığına bakılarak alım satım kararı verilebilir.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz