Hisse Geri Alımı Yapan Şirketler

30 Aralık 2020 Çarşamba, 09:25
Hisse Geri Alimi Yapan Sirketler 642x320 - Hisse Geri Alımı Yapan Şirketler

Hisse Geri Alımı Yapan Şirketler

Hisse Senetlerinin geri alımlarında hisse senedi geri alım yapan şirketler daha cazip olarak gözükebilmektedir. Yani mevcut geri alımı yapacak olan şirket ödenmemiş paylarını azaltarak sermaye oranını otomatikman arttırmış ve halka açıklık oranını azaltmış olacaklardır. Hisse geri alım işleminin ise hem yatırımcılar hem de şirket sahipleri için önemli getiri ve götürüleri olacaktır.

 

 

Hisse Geri Alımı Nedir?

 

 

Hisse Geri Alimi - Hisse Geri Alımı Yapan Şirketler

 

 

Hisse Geri Alımı mevzusu, borsada halka açık olarak yapılan payların yahut şirketin ortakları tarafından kamuoyuna açık olarak duyurularak geri alınmasının ifade etmektedir. KAP’ da yer alan duyurulara göre makalenin yazıldığı tarih itibariyle yaklaşık olarak 51.000.000 adet hisse senedi hisse geri alımına tabi olarak 215.000.000 TL’ye ulaşmıştır.

 

Global piyasada oluşan panik havası sebebiyle Borsa İstanbul‘da etkili olan seyir hisse senetlerinin fiyatlarının çoğunluklu olması gereken seviyenin çok geri de kalmasına sebep oldu.

 

Pandemi sürecinde meydana gelen panik satışları nedeniyle hisse fiyatlarında meydana gelen sert düşüşler nedeniyle hisse geri alımından kaçınmayan şirketler analistçilerin ve yatırımcıların takdirini kazandı.

 

Borsa İstanbul da işlem gören bir şirket kendi hisse senetlerini geri alabilir mi? Hisse senetlerinin geri alımlarında ortaklar, firmaların güveninin en güçlü göstergesi olarak belirlenmişlerdir.

 

Borsa İstanbul’ un geneline bakıldığında ise BIST 100 Endeksi nde yeni tip Covid 19 salgını sebebiyle, yılbaşından bu zamana kadar yüzde 25’lik değer kaybı söz konusu olurken 2020’nin son günlerinde yükselme kaydettiği belirlendi. Borsadaki bu düşüşler ise şirket payları geri almak isteyen firmalar için oldukça cazip hale geldi. Düşük hisse fiyatları ile hisse geri alım yapan şirketler bu dönemde ön plana çıkmaktadır.

 

 

Hisse Senedi Geri Alımları Avantajları

 

 

patronun hisse geri alim yapmasi - Hisse Geri Alımı Yapan Şirketler

 

 

Hisse Senedi Geri Alımlarının Avantajlarına bakıldığında ise; bir firmanın yatırım yapmayı düşünenler için daha çekici görülmesini sağlamaktadır. Borsa tarafından yönetimin şirketlere yeniden yatırım yapmak için yeterli güven olduğu sonucu oluşturulmak istenmektedir. Bundan dolayı da yatırım yapacak olan kişiler hisse geri alımlarını farklı bir hisse alımından daha karlı olarak görmektedir. Peki, Hisse geri alımı hisseyi nasıl etkiler? Burada yer alan 2014 – 2016 tarihleri arasındaki geri alım açıklayan 100 hisse için yapılan araştırma genel olarak bakıldığında, geri alım yapan şirket hisseleri 10 gün önce ve 10 gün sonra pozitif anlamda anormal hareketlendiği görülmüştür. Çünkü geri alm yapan şirketler;

 

  • Yatırımcıya güven verir.
  • Sermayeyi artıtır. Böylece kar artar.
  • Piyasa değerini yükseltir.
  • Halka açıklık oranı azaldığından şirket hissesi değerlenir.

 

 

Hisse Senedi Geri Alımları Dezavantajları

 

 

Hisse Senedi Geri Alımlarının Dezavantajlarına bakıldığında ise; firmalar hisselerini geri almak için borç almak zorunda kalmaktadır. Hisse geri alımı için alınan bu borçlar firmanın kredi notlarını büyük ölçüde etkilemektedir. Borçlar, ekonomik problemler firmaların sıklıkla ihtiyaç duyduğu nakit rezervlerini de tüketmektedir.

 

Tüm bunlar göz önüne alındığında, tüm risklere rağmen hisse senedi geri alımlarında firma ekonomisi açısından fırsat ortamı oluşturabilmektedir. Geri alım işlemleri ekonomi düzeyinde etki oluşturabilmektedir. Yani borsada yaşanan artışların tüketiciler üzerinde iyileştirici ve büyük alımlar üzerinde ciddi etkiler meydana getirir. Hisse Geri Alımı Yapan Şirketler listesine KAP açıklamalarından ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz