Hesap Kartının Hayatımızı Kolaylaştıran Özellikleri

01 Temmuz 2020 Çarşamba, 08:48
Banka Hesap Kartı 642x320 - Hesap Kartının Hayatımızı Kolaylaştıran Özellikleri

Banka Hesap Kartı

Genel olarak plastik kartlar hayatın önemli bir parçası haline gelmiştir. Mikro alanlar itibariyle birkaç bilgisayar hafızasına sığmayacak bilgiler, ufacık bir karta sığdırılabilmektedir. Aynı şekilde açıklama yapılacak olan konu ile bağlantılı olmak üzere, bir kişinin taşıyamayacağı derecede çok fazla para miktarları ufak bir kart vasıtasıyla her yere götürülebilmekte, alışveriş yapılabilmektedir. Dolayısıyla kartlar, konu itibariyle özellikle bankalarca verilenler hayatımızı kolaylaştıran pratik unsurlardandır.

 

 

Hesap Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

 

 

Banka kartı kişinin hesabının olduğu banka tarafından verilen direk olarak kişinin mevduat hesabına bağlı olan bir karttır. Banka kartı, hesaba bağlı oluşundan dolayı hesap kartı olarak da anılmaktadır. Mevduat hesaplarına bağlı banka kartları sayesinde kişiler, hesaplarında bulunan miktar tutarında, ATM’lerden para çekebilir, Pos Makinesi olarak bilinen cihazlar sayesinde alışveriş yapabilir, bir takım ücretler ödeyebilir ve diğer bankacılık hizmetlerini yapabilmektedir. Yapılabilecek tüm bu işlemler hesap kartına özel olan ve sadece kullanıcı tarafından bilinmesi gereken 4 haneli şifre vasıtasıyla yapılmaktadır. Şifre olmadan ve şifresi bilinmeden hesap kartı ile hiçbir işlem yapmak mümkün değildir. Genelde şifresi üç kez üst üste yanlış girilmesi durumunda banka kartları otomatik olarak kullanıma kapatılmakta, banka şubeleri vasıtasıyla yeni şifre alınması gerekmektedir.

 

 

Hesap Kartı Özellikleri Nelerdir?

 

 

Hesap Kartı Özellikleri - Hesap Kartının Hayatımızı Kolaylaştıran Özellikleri

 

 

Hesap kartları bir diğer deyişle banka kartları, kişinin tüm finansal işlemleri kolaylıkla ATM’ler üzerinden ya da internet bankacılığı vasıtasıyla online olarak gerçekleştirmesine olanak sağlamaktadır. Hesap kartı kullanımı üzerinden bankalar herhangi bir ücret almamaktadır. Dolayısıyla kişinin mevduat hesabına bağlı olan ve birçok işlem yapılabilen banka kartları tamamen ücretsizdir. Ayrıca, vadeli mevduat hesabına bağlanan bir kart olmadığı sürece herhangi bir faiz işletilmesi söz konusu değildir.

 

Banka kartları, kişinin bankadaki kayıtlı vadesiz mevduat hesabına bağlı olduklarından dolayı mevduat hesabında kullanılabilir bakiye olmadığı takdirde, ATM’lerden para çekimi ve Pos cihazlarından harcama yapılamamaktadır. Bu özelliği itibariyle kullanıcısına kontrollü bir harcama planı sunmaktadır. Kişi sahip olduğu maddi miktara göre harcama yapmaktadır. Eğer ki hesabınıza bağlı vadeli bir mevduat bulunur ise, söz konusu kredinin limiti üzerinden kartınızla harcama yapmanız mümkündür.

 

Banka kartı sayesinde çekilen para miktarı kişinin hesabından anında düşmekte, pos makinelerinden alışveriş ücreti ödenirken anında ödeme yapılmakta olduğundan, kredi kartında olduğu gibi diğer ay ekstre ödeme ve ekstre takibi gibi durumlara gerek olmamaktadır.

 

Kredili mevduat hesabı bağlı kredi kartlarından, harcama yapıldıkça, yapılan harcama oranında puan kazanılmakta ve puanlar biriktikçe harcanabilmektedir. Hesap kartlarında ise böyle bir ödül sistemi ve daha sonra harcama imkanı bulunan bir puan kazanma mevcut olmayıp, kişinin sadece kullanılabilir bakiyesi oranında harcama yapılabilmektedir.

 

Kredi kartlarının limitiyle sınırlı olarak yapılan harcamalar diğer ay ödenmek durumunda, taksitli yapılan harcamalar da taksitli olarak ödenmek zorundadır. Kişi kredi kartı borçlarını belirlenen düzende ödemez ise bu durum kredi notunda düşüşe neden olacağından başka kredi kartı ya da ilgili bir kredi türüne yapılacak başvurusunda olumsuz değerlendirmelere sebep olabilecektir. Hesap kartları olarak da bilinen banka kartlarında ise böyle bir durum söz konusu değildir. Dolayısıyla banka kartlarının kişinin kredi notu üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır.

 

Banka kartından yapılan harcamalar, kişinin vadesiz mevduat hesabı bağlı olduğundan dolayı, kişinin kullanılabilir bakiyesi bittiğinde herhangi bir harcama yapması mümkün değildir. Dolayısıyla kişiler ani bir durumda bakiyesiz kalıp ödeme yapılamaması gibi durumlara düşmemek adına sık sık bakiyelerini kontrol etmelidir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Hisse Senedi Alım Satım Komisyon Oranları Hisse senedi…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz