Hesap İşletim Ücreti Nedir?

29 Mart 2019 Cuma, 20:49
Hesap İşletim Ücreti Nedir 642x320 - Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Hesap İşletim Ücreti Ne Zaman Kesilir?

Bankada bulunan vadesiz hesabınızdan işlem ve diğer giderler adı altında belirli periyotlarla yapılan kesinti hesap işletim ücreti olarak adlandırılır. Bu periyotlar 3 ay, 6 ay veya 1 yıllık olarak bankalarca belirlenir. Bankalarda açık olan vadesiz hesaplarınız için işletilen bu ücret yasalarla kayıt altına alınmıştır. Tüm bankalarda geçerli olan bu işlemden kurtulmak ise bazı şartlara tabidir.

 

Herkesten Hesap İşletim Ücreti Alınıyor Mu?

 

Bankalar müşterilerine bir hesap açarken ve bu hesap bankada kaldığı sürece birtakım işlemler yaptığı gerekçesi ile hesap işletim ücreti almaktadırlar. Bu husus 2014 yılında Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikle düzenlenmiştir. Bu sistem yasalarla kayıt altına alınmış olsa da 2015 yılındaki Danıştay 15. Dairesi uygulamanın iptali yönünde karar almıştır. Şu an hali hazırda hesap işletim ücreti danıştay kararı ile alınmamaktadır. Ayrıca Tüketici Hakem Heyetleri bankaların almış olduğu bu ücretin yasal olmadığı kararı vermiştir. Ancak, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) hesap işletim ücreti ve kredi kartı aidatının yasal olarak yapıldığını savunmaktadır.

TBB oluşumu bankaların katılımı ile oluşturulan bir yapı olduğu düşünülürse hesap işletim ücreti ve kredi kartı aidatı alınması yönünde karar alması olağandır. Ayrıca hesap işletim ücreti dilekçe vererek de ücrete itiraz edebilirsiniz. Her bankanın uyguladığı ücret ve periyot farklılık gösterebilir.

Birkaç bankanın hesap işletim ücreti uygulaması şu şekildedir.

Akbank 6 aylık 66,30 TL, İNG Bank aylık 10,70 TL, T.C. Ziraat Bankası 3 aylık 20,00 TL, Yapı Kredi Bankası 6 aylık 64,50 TL hesap işletim ücreti almaktadır. Bunun yanında Kuveyt Türk, Albaraka ve Türkiye Finans hesap işletim ücreti almıyor. Bankalar müşteri kazanmak adına bu ücretlerde indirim yapma veya hiç almama yoluna gidebilir. hesap işletim ücreti hesaplama yaptıktan sonra şimdi hesap işletim ücreti ne zaman alınmaz sorusuna açıklık getireceğiz.

  En Hızlı Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

Hesap İşletim Ücreti Alınmayan Haller

 

Hesap İşletim Ücreti Alınmayan Haller - Hesap İşletim Ücreti Nedir?

 

Bankalar özel veya kamu kurumları çalışanlarının maaş ödemelerini kendilerinden yapmak için çeşitli sözleşme, ihale gibi yollarla müşteri kazanmaya çalışır. Böyle bir durumda maaş müşterilerinden hesap işletim ücreti alınmaz. Bankada bulunan vadesiz hesabınıza elektrik, telefon, su, doğalgaz, vb. fatura ödemelerinizin yapılması için otomatik ödeme talimatı vermeniz durumunda bu ücreti almayabilir.

Bankanızdan bu ücretin alınmaması için yapmanız gereken işlemleri öğrenerek uygulayınız. Bir bankadan kredi kullanmanız durumunda sizden hesap işletim ücreti alınmaz. Son zamanlarda teknolojiye uyum sağlayan bankalar dijital bankacılık sistemleri kullanmaktadır. QNB Finans Bank’a ait enpara com, Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) uygulaması cepteteb hesap işletim ücreti tamamen sanal ortamda bulundukları için hesap işletim ücreti almamaktadır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Forex'te Para Kazanma Teknikleri Dünyanın en gelişmiş piyasasının…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz