Haziran Ayı Hisse Önerileri

08 Haziran 2019 Cumartesi, 23:01
haziran aylık hisse önerileri 642x320 - Haziran Ayı Hisse Önerileri

Haziran Ayı Hisse Senedi Önerileri

2019 yılının ortasına geldiğimiz bugünlerde mayıs ayı Borsa İstanbul yatırımcısı için dalgalı geçti. Mayıs ayında 83.500 seviyeleri ile 96.000 seviyeleri arasında dalgalanan BİST 100 endeksi mayıs ayını yaklaşık %5 değer kaybı ile kapattı. Bu değer kaybında bankacılık hisse senetleri önemli rol oynadı. S-400 konusunda gelişen olaylar endeksin özellikle dalgalı seyir etmesine sebep oldu. Peki, haziran ayında nasıl bir piyasa bekleniyor? Aracı kurumların haziran ayı hisse önerileri nelerdir? Bu makalemizde aracı kurumların borsa ve ekonomiye dair beklentilerini sizlerle paylaşacak, aracı kurum analistlerinin aylık hisse önerilerini sizlere sunacağız.

 

Mayıs Ayında Neler Yaşandı?

 

Mayıs’ta Ocak 2017 yılından bu zamana kadarki en düşük seviyelerin görüldüğü BİST 100 endeksi ayı %5 değer kaybı ile kapatsa da ay sonunda gerçekleşen iştahlı alım yükseliş potansiyelinin başladığına işaret etmişti. Nitekim öyle de oldu Borsa İstanbul 100 endeksi bayramdan sonraki ilk iş gününde tepki alımları ile kayda değer bir artış gerçekleştirdi. Yurtiçi ve yurtdışı piyasa oyuncularının özellikle izlediği gelişme ise yerel seçim ve ABD ilişkileri oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinin iptali ve  S 400 konusundaki gelişmeler piyasaları etkiledi. Bu haber akışları sonrası BİST 100 endeksi en kötü mayıs ayını geçirmiş oldu. Ayrıca ülkemizin CDS puanı ise 524 ü görerek Eylül 2018 yılından bu zamana kadarki en yüksek seviyesini gördü. Merkez Bankası ise aşırı değerlenen dolar kuruna karşı fonlama maliyetini yukarı çekti ve repo ihalelerine bir süre ara verdi. Zorunlu karşılık oranları ile de değişikliğe giden TCMB, TL’nin değer kazanmasını sağladı.

  Borsada Yatırım Yapmak İçin Ne Kadar Birikimimiz Olmalı?

Yurtdışında ise mayıs ayında ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları izlendi. Birbiri ardına gelen yaptırımlar özellikle gelişmekte olan ülke ekonomilerini etkiledi. Ayrıca resesyon haberlerinin gün yüzüne çıkması da risk algısının kaybolmasına ve güvenli yatırım araçlarına geçişe sebep oldu. Doğal olarak yurtdışı piyasalarda da satışlar gözlemlendi. BİST 100 endeksi mayıs ayı kapanış verilerine göre değeri en çok artan hisse senetleri şöyledir:

 

Hisse Önceki Kapanış Kapanış % Değişim
İşlem Hacmi
METRO 0.79 0.99 25.32 72,081,684
KOZAA 5.55 6.95 25.23 5,070,387,220
IEYHO 0.31 0.38 22.58 285,435,719
PGSUS 30.92 35.20 13.84 912,894,862
VERUS 17.00 19.26 13.29 32,025,364
KOZAL 42.58 47.58 11.74 1,747,654,650

 

Yukarıda yer alan tabloya bakacak olursak; mayıs ayı içinde BİST 100 endeksinin en çok değer kazanan hisse senedi METRO olmuştur. Bu hisse senedini KOZAA, IEYHO, PGSUS, VERUS, KOZAL takip etmiştir. Mayıs ayı piyasa verilerini sizlerle paylaştıktan sonra şimdi de sizlere Haziran 2019 ayı piyasa beklentilerini ve haziran 2019 hisse önerileri listesini paylaşacağız.  

 

Haziran 2019 Neler Bekleniyor?

 

Haziran ayının gündemi şüphesiz ki Türkiye-ABD ilişkileri ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri olacaktır. Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Haziran ayı sonunda G20 toplantısında görüşecek. Görüşmede S400 konusunun ele alınması beklenmektedir. Görüşmelerde olumlu havanın devam etmesi Borsa İstanbul a pozitif etki yapacaktır. Özellikle şirket hisse senetlerinin dış ülkelere göre cazip olması, yabancıların alımlarını kuvvetlendirmektedir. Yurtdışında ise Çin ve ABD nin karşılıklı açıklamaları piyasalarda etkili olacak. İkili görüşmelerdeki tek gündem maddesi ise ticaret anlaşmaları olacaktır. Ayrıca İran ile ilgili gelişmeler de piyasalar tarafından yakından takip edilmektedir.

 

Aylık Hisse Önerileri Haziran 2019

 

Aracı kurumların aylık hisse öneri raporları incelenerek hazırladığımız haziran aylık hisse önerileri listesi ile Borsa İstanbul daki beklentileri inceleyebilir, analistlerin görüşlerine bakabilirsiniz. Aracı kurum hisse önerileri makalesine Şeker Yatırım Aylık Hisse Önerileri raporu ile başlıyoruz.

  En İyi Borsa Takip Uygulamaları

 

eker Yatırım haziran aylık hisse önerileri - Haziran Ayı Hisse Önerileri

 Şeker Yatırım aylık hisse senedi önerileri şu şekildedir:

 

Turkcell – TCELL : Şeker Yatırım uzmanlarının hisse önerileri listesinde yer alan hisse senedi rakiplerine göre oldukça cazip fiyattan işlem görmektedir. Güçlü büyüme beklentisi ile TCELL hisse senedi için 12 aylık hedef fiyat 15.40 TL dir.

 

Garanti Bankası – GARAN : 9.09 TL hedef fiyat beklentisi bulunan hisse senedi haziran 2019 hisse önerileri arasındaki yerini korumaktadır. Dijitalleşme ve ücret ve komisyonların yüksek olması şirketi cazip kılmaktadır.

 

Pegasus – PGSUS : Artan dış hat yolcu kapasitesi ile %9 yükseliş potansiyeli beklentisi bulunan hisse senedinde on iki aylık hedef fiyat 38.70 TL olarak belirlenmiştir.

 

Tofaş Otomotiv – TOASO : 19.50 TL hedef fiyatla aylık hisse önerileri listesine dahil edilen TOFAŞ Otomotiv şirketi, rakiplerine göre iskontolu olarak işlem görmektedir.

 

Türk Hava Yolları – THYAO : Yeni havalimanının açılması ile şirketin büyümesi ve satışlarını arttırması beklenmektedir. Bu  sebeple, Şeker Yatırım analistleri THYAO hissesini haziran 2019 hisse önerileri listesine dahil etmiş, hisse senedinin 12 aydaki hedef fiyatı beklentisini ise 18.50 TL’ olarak güncellemişlerdir.

 

Arçelik – ARCLK : Yüzde 21 yükseliş potansiyeli bulunan Arçelik hisse senedi yurtdışı rakiplerine göre cazip durumdadır. Şeker Yatırım aylık hisse önerileri listesine eklenen şirkette operasyonel karlılığın artması ve satışların büyümesi beklenmektedir. Hisse senedinde 12 aylık beklenti 20.80 TL dir.

 

Şeker Yatırım’ın hisse önerileri raporunun tamamına buradaki adresten ulaşabilirsiniz.

 

Not: Farklı aracı kurumların aylık hisse önerileri listesi kamuoyuna açıklanmaya başladıkça hisse öneri listemiz güncellenecektir.

 

  Öz Sermayesi Yüksek Şirketler

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapılmalı? Piyasa ve borsa…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz