Hayvana Çarparsak Hasarı Sigorta Karşılar Mı?

24 Haziran 2020 Çarşamba, 09:08
Hayvana çarpma trafik sigortası 642x320 - Hayvana Çarparsak Hasarı Sigorta Karşılar Mı?

Hayvana Çarparsak Sigorta Karşılar Mı?

Hayvana çarpma trafik sigortası kapsamında yer alıyor. Avrupa uyum yasaları çerçevesinde Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 2004 yılında çıkartılan 5199 sayılı hayvan koruma kanunu gereğince trafikte sahipli ya da sahipsiz bir hayvana çarpan sürücünün onu tedaviye götürme zorunluluğu hükme bağlanmıştır. Yeni yasa düzenlemesi ile hayvanlara çarptıktan sonra tedavi masraflarını düşünerek kaçan sürücülerin önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Hayvana çarpma trafik sigortası tarafından hayvanın veteriner muayene ve tedavi masrafları karşılanıyor. Hayvana çarpma sonucu meydana gelen kazalar ayrı bir dosya açılarak sigorta şirketleri tarafından incelemeye alınıyor.

 

 

Hayvana Çarpma Sonucu Oluşan Hasarı Sigorta Karşılar mı?

 

 

Hayvana çarpma trafik sigortası için gerekli belgeler hazırlanarak başvuru yapılıyor. Aracınız ile trafikte seyrederken sahipli ya da sahipsiz bir hayvana çarparak kaza yapmışsanız 24 saat içerisinde hayvanı sigortaya kabul muayenesini yapan bir veteriner hekime götürmeniz zorunludur. Bu noktada başvuracağınız veterinerin sigorta poliçesinde yer alan şartları taşıması gerekiyor. Bu sebeple, trafik sigortası oldukça önemlidir. Kaza yerinde ve veteriner hekim muayenesinde hayvanın fotoğraflarını çekmelisiniz. Veteriner hekimin hayvanın kaza sonucu getirildiği ve yapılan tedavinin yazılı olduğu bir belge vermesi gerekir. Hayvanın tedavi masraflarını o an için ödemeniz istenir. Ödediğinize dair fatura ve belgeler ile birlikte sigortaya başvuru yapıp sonuca uygun olarak ödediğiniz tedavi masraflarını geri almanız sağlanıyor. Böylece, hayvana çarpınca trafik sigortası ile oluşan hasardan zarar görmeyebilirsiniz.

 

Hayvan haklarını savunan kişilerin yıllardır verdiği mücadele ülkemizde olumlu olarak sonuçlanmıştır.Trafikte hayvana çarparak ölümüne neden olan kişiler yüklü cezalar ödemek zorunda iken yaralı hayvanı da tedavi ettirme zorunluluğu kanunlar ile hükme bağlanmıştır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Geri Alma Kredi çekmek…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz