Hayat Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

17 Temmuz 2019 Çarşamba, 21:30
Hayat Sigortası Özellikleri 642x320 - Hayat Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hayat Sigortası Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Hayat sigortası, beklenmedik durumlara karşı kendinizi ve sigorta kapsamına almak istediğiniz kişileri korumayı sağlayan bir güvencedir. Vefat, maluliyet, işsizlik, hastalık gibi durumlarda sigorta da belirtilen tutar size ödenir. Hayat sigortası 18 ve 65 yaş aralığında bulunan herkesin yaptırabileceği bir şeydir. Belirtilen risk oluştuğu zaman kişiye lehdar adı verilen poliçe yazılır.

Kişinin vefat etmesi sonucunda poliçe tutarı lehdara ödenir. Hayat sigortası geride kalan eş ve çocukların yaşam standartlarını aynı şekilde devam ettirmesini sağlar. Bir yıllık olarak yapılır ve tercihe bağlı olarak gelecek yıllarda da yenilebilir. Yenilemek için hayat sigortası yaptırdığınız sigortacıyla görüşerek tekrar yapabilirsiniz.

 

Hayat sigortasının özellikleri arasında en önemlisi; günlük yaşamımızda başımıza gelebilecek risklerden doğan vefat durumu, sakatlık ya da kritik hastalık durumunda kendimizi ve sevdiklerimizi koruyabileceğimiz bizlere finansal anlamda güvene sağlayan bir koruma aracı olmasıdır.

 

Hayat sigortalarının ilk teminatı vefat durumudur. Sigortalının başına gelen bir olay sonucunda vefatı halinde devreye girmektedir. Sigortalının daha öncesinde belirttiği varislere ya da diğer kişilere poliçede belirtilmiş olan teminatı ödemektedirler. Bu sayede olası mali sıkıntıların yaşanması engellenmiş olur.

Hayat sigortasına ödenecek ek primlerle kaza sonucu oluşabilecek vefat, maluliyet, tedavi masrafları ve kritik hastalıklar gibi teminatlara da sahip olabilirsiniz. Hayat sigortası ek teminatları ile geleceği garanti altına alabilirsiniz. Böylece olası risklerden korunmuş olursunuz.

 

Hayat Sigortası Teminatları Nelerdir?

 

 

hayat sigortası teminatları - Hayat Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Hayat sigortası teminatları arasında ilk olarak, ana teminat denilen vefat teminatını içerir. Vefat teminatı, sigortalı olan kişinin başına istenmeyen bir olay geldiği zaman vefat etmesi durumunda sigortalının önceden belirtmiş olduğu kanuni varislerine poliçede belirtilen tutarı öder. Teminatlar içerisinde, kazan veya hastalık sonucu maluliyet teminatı, tedavi masrafları, tehlikeli hastalık teminatı, işsizlik teminatı, geçici iş göremezlik teminatı, ev hanımlar ve öğrenciler için gündelik hastane tazminatı gibi durumları karşılar. Poliçenin içinde bulunan teminatlardan rahatlıkla yararlanabilirsiniz. Hayat sigortası teminat dışı haller bölümünü poliçenizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

 

Hayat Sigortası Neden Yapılmalıdır?

 

Geçirdiğiniz bir hastalık durumunda maddi anlamda hayatınızın aynı şekilde devam etmesini sağlar. Vefat ettiğiniz zaman ailenize bırakacağınız bir para olur. Eğitimi devam eden çocuklarının varsa eğitimleri yarıda kalmaz ve aynı şekilde devam eder. Hayat sigortası riskleri en aza indirmenize yardımcı olur.

Poliçe kapsamında olan bir tedavinin masraflarının az çıkmasını sağlar. Herhangi bir hastalığa yakalandığınız sırada finansal destek sağlar. Hayat sigortasında diğer sigortalar gibi vergi avantajı da mevcut. Ödenen primlerin bir kısmı vergi matrahından düşürülebilir, bu nedenle primlerin daha düşük miktarda olmasını da sağlar. Vergi indiriminden yararlanmak için çalıştığınız firmanın muhasebe bölümüne sigorta evraklarınızla giderek, gerekli indirimin olmasını sağlayabilirsiniz.

Birikime yönelik olan hayat sigortalarını, beklenmeyen durumlara karşı hem kendiniz için hem de aileniz için yaptırarak güvence altına almayı düşünüyorsanız, risk teminatı olan hayat sigortalarını tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Sigortalı yaptırmak istediğiniz kişiyi de siz seçebilir ve ona göre hayat sigortası yaptırabilirsiniz.

 

Hayat Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 

hayat sigortası hesaplama - Hayat Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Bu bölümde hayat sigortası hakkında merak edilenleri sizler için derledik. İşte hayat sigortası ile ilgili merak edilenler…

 

Hayat Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

Hayatta karşılaşma ihtimalinin bulunduğu riskleri ve birikim yapmayı amaçlayan 18-65 yaş aralığında herkes hem kendisi hem de sevdikleri için hayat sigortası yaptırabilir.

 

Hayat Sigortası ile Sahip Olabileceğiniz Teminatlar Nelerdir?

Hayat sigortası ile yaşamınızı, kritik hastalıklarınızı, tedavi giderleri gibi tıbbi işlemleriniz ve gündelik tazminat, istem dışı işsizlik gibi teminatlara sahip olabilirsiniz. Teminatlarınız sözleşmenize göre değişiklik gösterebilir. Peki, hayat sigortası yaptırırken prim nasıl belirlenir? Yıllık olarak ödeyeceğiniz primler teminatlarınıza göre belirlenmektedir.

 

İhtiyaçlarıma Göre Hayat Sigortamı Nasıl Belirlerim?

Eğer birikim yapma hedefinde iseniz birikime yönelik, olası risklere karsı kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına almak istiyorsanız risk teminatı olan hayat sigortalarını seçebilirsiniz. Tabi aynı zamanda her iki ihtiyaç içeren sigortaları da seçmeniz mümkün.

 

Hayat Sigortalarında Teminat Dışı Kalan Durumlar Nelerdir?

Hayat sigortası teminat dışı haller;

Sigortalı, sigorta şirketine haber vermeden herhangi bir şekilde yolcu sıfatıyla seyahate çıkabilir. Ancak sigortalı vefat durumunda havada yapılan yolculuk esnasında ise, sigorta şirketi ölüm tazminatı ödemez.

Sigortalının intihar veya intihar girişimi sonucunda yaşam kaybı, akli dengesinde bir rahatsızlık sebebiyle 3 yıldan önce gerçekleşmiş ise sigorta şirketi bu bedeli ödemek zorundadır.

Hayat sigortası sahip olan sigortalı ve aynı hayatı üzerine sigortalı olan bir kimseyi öldürmüş veya öldürülmesinde suç ortaklısına sahip ise sigorta bedelini kullanamaz ve bedel ölen sigortalının mirasçılarına aittir.

Sözleşme ile kararlaştırılmamış ise, sigorta savaş durumlarında geçerli değildir. Sigortalı savaş durumunda ve savaş hareketleri sonucu yaşamını kaybederse, vefat ettiği tarihteki matematiksel karşılıklar, minimum faizler ile hak sahiplerine ödenir

Sigortalı, sözleşmesinde kararlaştırılmamış kimyasal, nükleer ve AIDS maddelerin ortaya çıkmasına sebep olan her türlü durumda yaşamını kaybederse, sigorta şirketi yalnızca matematiksel karşılıkları ödemek zorundadır.

 

Hayat Sigortası Ne Zaman Sona Erer?

Poliçenizde yazılı olan bitiş tarihinde, aksi kararlaştırılmadığı sürece öğlen saat 12:00 ‘da ve riskin gerçekleşmesi ile her hâlükârda sona erer.

 

Hayat Sigortası Türleri Nelerdir?

Sigorta şirketleri arasında değişkenlik gösterse de genel olarak 2 tür hayat sigortası vardır. Bunlardan ilki tam korumalı sigorta, diğeri ise birikim yapabileceğiniz birikimli sigortadır.

 

Hayat Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeli?

Hayat sigortası yaptırmadan önce size en uygun planı seçmelisiniz. Yaş, birikim ve teminatlarınıza göre belirleyebileceğiniz hayat sigortası uygulamaları ile kendinizi ve sevdiklerinizi koruma altına alabilirsiniz.

 

Hayat Sigortası Poliçesinde Yer Alan Sigortalı, Lehtar, Sigorta Ettiren Kavramı Nedir?

Hayat sigortası poliçesi üzerinde yer alan;

Sigortalı : Hayat sigortası yapılan kişi,

Sigorta Ettiren : Prim ödeyerek sigortalıyı koruma altına alan kişi,

Lehtar : Hayat sigortası ile ilgili riskin gerçekleşmesi anında talepte bulunabilecek kişi,

anlamına gelmektedir.

 

Hayat Sigortasında Vergi Avantajı Var Mı?

Hayat sigortası planları vergi avantajından faydalanabilir.

 

Hayat Sigortası Teminat Tutarı Nasıl Belirlenir?

Hayat sigortası poliçe düzenlemesi müşteri ile sigorta acentası arasında karşılıklı yapılmaktadır. Sigorta şirketi gerekli gördüğü takdirde teminatları onaylayabileceği gibi reddetme hakkına da sahiptir. Bu sebeple, poliçedeki teminatların gerçekleşmesi halinde ödenecek tutarları da sigorta şirketleri ile karşılıklı görüşme sonucunda belirleyebilirsiniz. Fakat teminat tutarının artması ile ödenecek primin de artacağı unutulmamalıdır. Ayrıca teminat üst tutarı da sigorta şirketi tarafından belirlenebilir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz