Hangi Altın Satarken Zarar Ettirmez?

18 Aralık 2022 Pazar, 13:17
Hangi Altin Satarken Zarar Ettirmez 642x320 - Hangi Altın Satarken Zarar Ettirmez?

Hangi Altın Satarken Zarar Ettirmez?

Altın alırken çoğu kişinin dikkat ettiği en önemli unsurlardan biri olan hangi altın satarken zarar ettirmez sorusu oluyor. Genellikle gram altın, çeyrek altın, yarım altın ve tam altın alarak birikim yaparak zarar edilmiyor.

 

Hangi Altın Satarken Zarar Ettirir?

 

Çoğunlukla altın alınırken bilezik, künye, küpe, kolye veya yüzük tercih ediliyor. Bu sebeple akla gelen bir diğer soru ise hangi altın satarken zarar ettirir sorusu oluyor. Öncelikle gram altın çeyrek altın vs. gibi altınlar tercih edilmediğinde diğer altınları satarken fiyatı değişiyor. İşlenmiş yani el emeği olan çok fazla desenli taşlı olan altınlar satarken istemsizce zarar ettiriyor. Eğer altın alırken satarken zarar ettirmeyecek altın almak istiyorsanız bunlar işlenmemiş altınlar olmalıdır. Aksi taktirde satarken zarar edersiniz. Peki, altın bozdururken nelere dikkat etmeliyiz?

 

Altın Satarken Zarar Ettirecek Sebepler

 

Bu sorunun cevabı aslında çok açık ve belli altın satarken zarar ettirecek sebepler şu şekilde;

  • Altın kolye satarken işçiliği göz önünde bulundurularak değeri düşer.
  • Altın bileklik satarken el emeği, taşları işlenmekte olan modeller dikkate alınarak satış fiyatı ve değeri düşer.
  • Altın küpe satarken modeli işlenen modeller değerini kaybettiği için satış fiyatı doğruca düşer.
  • Altın bilezik bile satarken eğer işçiliği varsa onun bile fiyatı satarken düşer.

Altın satmak istediğinizde size zarar ettirecek etkiler ve sebepler yukarıda maddeler halinde yazıldığı gibidir.

 

Altın Satarken İşçilik Ne Kadar Değer Kaybeder?

 

Altın konusu işçiliği ne kadar fazla veya başka bir tabirle ne kadar çok taşı deseni varsa fiyat konusunda aldığınız fiyata satmak mümkün değildir. Aslında altın satarken işçilik ne kadar değer kaybeder sorunu bu şekilde açıklamış olabiliriz. Ne kadar değer kaybettiği ise işlenen taşların çokluğu azlığı veya işlenen modelin sadeliği yada abartıldığına göre durum değişiklik gösterir.

 

Altın Satarken Neye Dikkat Edilmeli?

 

Altin Satarken Iscilik Ne Kadar - Hangi Altın Satarken Zarar Ettirmez?

 

Öncelikle altın satarken neye dikkat edilmeli konusu diğer konularda bahsedilen konularda bahsedilen etkilerdir. Altın satmayı düşünürken zarar ettirmeyecek altın satmanız önemlidir. Çünkü bahsettiğimiz gibi işçiliği, modeli, taşları ve desenlerine göre satarken size verilen fiyatlar sizin satın alırken verdiğiniz fiyatlarla eş değer olmaycaktır. Nedeni ise bahsettiğimiz sebeplerden ötürüdür. Bunun için altın satarken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan işçiliği sade olan altınları satmaya dikkat edilmesi gerekir. Bu duruma dikkat edildiği zaman burma bilezik, gram altın, çeyrek altın veya tam altın satarken neredeyse hiç zarar etmezsiniz.

 

Altın Alırken Neye Dikkat Edilmeli?

 

Çoğumuzun dikkat ettiği unsurlardan bir olan altın alırken neye dikkat edilmeli sorusunun asıl cevabı çok açık ve nettir. Sade ve işçiliği neredeyse sıfır olan altınlardır. Bunlar bilezik, işlem görmemiş altın veya cumhuriyet altınları olarak bilinir. Eğer satarken zarar edilmemesi için bu sebepleri göz önünde bulundurarak altın alırken bunlara dikkat ederseniz zarar etmeniz mümkün değildir. 

​​​​​​

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kriptodan Para Kazanmanın 10 Farklı Yolu Kripto para…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz