Halka Arzda Oransal Dağıtım Yöntemi Nedir?

15 Mayıs 2021 Cumartesi, 08:51
Halka Arzda Oransal Dagitim Ne Demek 642x320 - Halka Arzda Oransal Dağıtım Yöntemi Nedir?

Halka Arzda Oransal Dağıtım Yöntemi

Halka arzda oransal dağıtım yöntemi hisselerini dağıtan şirket ile alakalıdır. Kimi şirket eşit dağılım ile borsaya girer. Kimi şirket oransal dağılım ile borsaya giriş yapar. Bu sayede yatırımcı da kendisine karşı gelen bu süreçler arasındaki farka göre yatırımlarını gerçekleştirmiş olur. Şirketler bireysel yatırımcılara halka arzda oransal dağıtım yöntemine yönelik talep sunar. Kimi şirketler bunu kurumsal yatırımcıya ya da bireysel yatırımcıya sunar. Bu çeşitliliğin bulunması borsanın da işlevsel süreçlerini bir adım daha ön plana çıkarmaktadır. Bu sayede borsa karına yönelik kapsamlı ve sistemli çalışmalar ile yatırımcı kendine uygun alanda yatırımını sağlamış olur. Peki halka arzda oransal dağıtım yöntemi nedir? Bununla ilgili merakınız var ise açıklamamızdan yararlanabilirsiniz.

 

 

Halka Arzda Oransal Dağıtım Ne Demek?

 

 

Halka arzda oransal dağıtım yöntemini benimsemiş olan ve bütün yatırımcıları bireysel olan bir şirketi ele alalım. A şirketi oran bakımından bir tane lotu X 20 TL üzerinden dağıtacağını duyurduğunda talep toplamaya başlar. Başvurular gelir. Herkes kendi bütçesine uygun başvuruda bulunur. Kimi 1000 TL lik başvuruda bulunur, kimi 50.000 TL lik başvuruda bulunur. Halka arz oransal dağıtım talepler kapanır. Şirket toplam hissesini talep sayısına böler ve bir oran hesaplaması yapar. Talep eden herkese bölünen ve bulunan bu yüzdelik dilim kadar hisse verilir. Fazlası verilemez. Borsada oransal dağıtım bu şekilde herkes oran bazlı eşitlikten de yararlanmış olur. Talep eden herkesin faydalanması için bu şekilde bir yol izlenmiştir.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz