Halka Arzda Eşit Dağıtım Yöntemi Nedir?

13 Mayıs 2021 Perşembe, 08:58
Borsada Esit Dagitim Ne Demek 642x320 - Halka Arzda Eşit Dağıtım Yöntemi Nedir?

Halka Arzda Eşit Dağıtım Yöntemi

Halka arzda eşit dağıtım yöntemi borsa şirketleri ile alakalı bir konuyu kapsamaktadır. Bu bir borsa terimidir. Halka arzda eşit dağıtım yöntemi nedir ve nasıl olur konusunda merakınız var ise sizler de yazımızdan yararlanabilirsiniz. Halka arz, bireysel olarak borsaya girmek isteyen kişiler için, oldukça karlı bir iştir. Bu dönemde 1.2milyon kişi borsaya giriş yaparak yeni yatırımcı kimliği ile halka arzdan yararlanma imkanı bulmuştur. Borsada eşit dağıtım ne demek halka arzda eşit dağıtım yöntemi şirketlere göre değişen bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

 

Borsada Eşit Dağıtım Ne Demek?

 

 

Halka arz eşit dağıtım nedir? Örneğin; A şirketi sabit fiyatlı olarak on milyon adet lot hissesini dağıtmak ister. Bunu eşit dağıtım yöntemi ile dağıtmak ister. Bireysel taleplere bu hisseleri açar. Belirli süre verir. Bireysel yatırımcılar bu hisseler için belirtilen sürede talep girer. Talep toplama zamanının ardından sistem kapanır. Şirket bu talepleri değerlendirme sürecine başlar. Eşit dağılım sunmak için talep edenlerin sunmuş olduğu talepler ve kaç lot alacakları belirli şekilde sıralanır. Bu sıralamaya uygun olarak, bir milyon düşerek en baştan sona doğru eşit şekilde dağıtım yapılır. Eğer sıra bitip de hala elinde lot olan şirket var ise yeniden başa döner. Baştan tekrar birer lot şeklinde eşit şekilde dağıtmak ister.H

 

Eşit dağıtım halka arz bu sayede her bireysel yatırımcının bundan eşit şekilde faydalanmasını kolaylaştırmaktadır. Bir kişi on lot isterken ona on lot verilip, diğer bir lot isteyene hisse kalmamasının önüne geçilmiş olur. Birer lot herkese dağıtım yapıldıktan sonra başa dönüp sıralama şeklinde herkes talebine ulaşmış olur. Bu açıdan bakıldığında da en güvenilir bir sistem olarak görünmektedir.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz