Halka Arz Hakkında Merak Edilenler

21 Mayıs 2019 Salı, 21:24
borsa istanbul hisse senetleri halka arz nedir 642x320 - Halka Arz Hakkında Merak Edilenler

Halka Arz Nedir?

Sıkça söz edilen ‘Halk’a Arz’ tabiri borsa ile doğrudan bağlantılı bir işlemdir. Bir şirket büyümek için veya borçlarını yapılandırma ya da buna benzer nedenlerden dolayı hisse senetlerini satışa çıkarabilir. Bu işlem de BİST (Borsa İstanbul) aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Kaynak yaratmak isteyen bir anonim şirket ya da ortaklık hisse senedi satışına başladığını ilan yoluyla halka ilan etmektedir. Bu ilan da halka arz olarak gerçekleşmektedir.

 

Borsa’da gerçekleşen bu arz işlemi ile birlikte yatırımcılar halka arz edilen şirketin hisse senetlerini değeri karşılığında satın alabilmekte ve o şirkete yatırım yapabilmektedir. Böylece hem yatırımcılar için farklı bir yatırım aracı piyasaya sürülürken hem de halka arz olunan şirket hisseleri o şirket için kaynak sağlamaktadır. Şirket bu kaynağı daha da büyümek veya yeni alanlara yatırım yapmak amacıyla kullanabilmektedir. Bu yatırımlardan gelen gelire veya zarara göre de şirketin genel durumu hisse senedinde değer artışı veya düşüşü olmasına yol açmaktadır. Halka arz nedir sorusuna açıklık getirdikten sonra şimdi halka arzın nasıl gerçekleştiği hakkında bilgiler verelim.

 

Halka Arz Nasıl Gerçekleşiyor?

 

Halka arz edilecek şirketler - Halka Arz Hakkında Merak Edilenler

 

Halka arz işlemi genel olarak görsel veya basılı yayın aracılığı ile ilanlarla halka duyurulmaktadır. Şirket eğer başarılıysa ve bu başarıyı daha da arttırmak istiyorsa ek kaynağa ihtiyaç duyar. Bu ek kaynağı sağlamak için önünce banka kredisi gibi bir seçenek bulunsa da birçok büyük şirket halka arz yöntemi ile kaynak bulma yoluna yönelmiştir. Bunun en temel sebebi ise halka arz yönteminin banka kredisi çekmekten daha karlı olmasıdır.

 

SPK nın halka arz ilanından ve belirlenen tarihten sonra şirketin hisseleri borsada işlem görmeye başlamaktadır. Borsada işlem görmeye başlayan şirket hisseleri yatırımcılar tarafından alınıp satılabilmektedir. Şirketin mali tabloları ve tüm gelir giderleri (genel bilgileri) yatırımcılara sunulmakta ve yatırımcılar tarafından da incelenebilmektedir. Böylece halka arzı gerçekleşen bir şirketin gelir gider tablosunu yatırımcılar rahatlıkla inceleyerek hisse senedi alıp almamaya karar verebilirler.

 

 * Halka arz edilecek şirketler 2019 listesini buradaki linkten öğrenebilirsiniz

 

Halka Arz Yöntemleri

 

Halka Arz Yöntemleri - Halka Arz Hakkında Merak Edilenler

 

Bir şirketin halka arz işlemi 3 yöntem ile yapılabilir. Halka arz yöntemleri şöyledir:

 

  • Pay Satışı: Şirket, elinde bulunan payları Borsa içinde veya dışında satış çıkarabilir.

 

  • Sermaye Artırımı: Yeni payların piyasaya sürülmesi ile yeni finansman elde edilir.

 

  • Hem pay satışı hem sermaye artırımı yolu ile halka arz.

 

Bu payların halka arzında ise 3 satış şekli kullanılır:

  • Talep toplama
  • Borsada satış
  • Talep toplanmaksızın satış

 

* SPK tarafından hazırlanan 7 adımda halka arz makalesini buradan okuyabilirsiniz.

 

Halka Arz Avantaj ve Dezavantajları

 

Halka Arz Avantaj ve Dezavantajları - Halka Arz Hakkında Merak Edilenler

 

Halka arz edilecek şirketler bu seçeneği kullanarak şirketlerin bankalardan borç almasının önüne geçer ve faiz ödemelerine engel olur. Bu nedenle oldukça faydalı ve şirketi zarara uğratmayacak bir yöntemdir. Şirket aldığı ekstra kaynakla (satılan hisse senetleriyle) yeni ürünle veya hizmetler geliştirerek gelirini arttırabilir. Böylece şirket daha da büyüyerek dünya çapında bir konuma erişebilir. Prestijin artması, piyasada hisselerin takip edilmesi ve şirketin daha üst seviye bir biçimde yönetilmesi yine halka arz işleminin sağladığı faydalar arasında yer almaktadır.

 

Halka arz olan şirketler zararlara bakacak olursa, aslında maliyet konusu en önemli husus olarak  görülebilir. Şirket bu işlemden sonra aracı kurumlara raporlar ve sağlanan hizmetler için belli bir para öder. Yüklü miktarda hisse sahibi olan kişiler şirket yönetiminde etkili olmaya başlayabilir. Bu da şirketin daha özgür bir şekilde yönetilmesinin önüne geçen bir durumdur. Hisse senedi satışı başladıktan sonra yatırımcıların hisse senetlerine yoğun ilgi göstermesi hisse değerinin yükselmesine neden olur. Ancak tam tersi durumda yatırımcılar hisse senetlerini satmaya başladığında ise şirketin hisse değeri düşebilir.

 

Halka arz kazandırır mı diye soranlar, aslında halka arz işlemi şirketin kaderine yatırımcıların da ortak olması demektir. Bu nedenle her işlem şirketi ileri taşımayabilir karlılığını düşürebilir. Şirketin Halka Arz işlemi esnasında profesyonel kişiler tarafından yönetilmesi ve bu süreçte dikkatli olunması başarılı bir süreç yaşanmasına zemin hazırlayacaktır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Gedik Yatırım Hisse Senedi Komisyon Oranları Yatırım yapmak…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz