Güvenli Bankacılık İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

29 Mayıs 2022 Pazar, 00:02
guvenli internet 642x320 - Güvenli Bankacılık İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Güvenli Bankacılık İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Öncelikle belirtmek gerekir ki bankalar güvenlik önlemi olarak özel yazılımlarını kullanmaya ve kendi veri tabanlarına farklı erişimlere karşı korumaya çalışmaktadır. Ancak yine de bazı ön bilgilerin bilinmesinde fayda görülmektedir. Özellikle dolandırıcılık faaliyetlerinin arttığı bu son günlerde bu noktalara temas etmekte fayda var.

 

Örneğin, Ak Bank hesap açma işlemini gerçekleştirmek üzere müşteri temsilcisi ile görüşme olanağı sağlar. Bu sırada müşteri temsilcisinin mobil bankacılık indirme ve kurma konusunda yardımcı olması muhtemeldir. Ancak bilinmelidir ki hangi banka olursa olsun bir müşteri temsilcisi ile hesap şifresini paylaşmak doğru değildir. Ak Bank bu noktada örnek olarak kurulum üzerinden bir saat geçmedikçe mobil cihaz üzerinden giriş yapılmamasını sağlar. Aksi halde hesap bloke olacaktır. Bu durum dolandırıcılığı önlemek adına alınan güvenlik önlemlerine verilebilecek bir örnektir.

 

 

İnternet Bankacılığı Hileleri Tuzağı

 

 

guvenli internet alisverisi - Güvenli Bankacılık İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 

 

İnternet bankacılığı üzerinde işi iyi bilen dolandırıcıların kurduğu bir taktik vardır. Bu taktik siteye girilirken hatalı basılan bir harfi tespit etmek üzere kurulmuştur. Örneğin abc com şeklide düzenlenmiş bir bankacılık sitesinde en çok yapılan hata abd com şeklinde siteye erişmeye çalışmak olsun. Profesyonel dolandırıcılar bu noktada abd com sitesini bankanın asıl sitesi ile tıpatıp benzeterek şifrenizi ve bilgilerinizi edinebilmektedir. Bunun için adresin tam olarak doğru girildiğinden emin olmakta fayda var.

 

 

Mobil Bankacılığı Doğru Edinme

 

 

Bunu yapmak için resmi olarak erişimi mümkün uygulamalara yönelmek gerekir. Bunun için demo sürümleri veya APK versiyonu üzerinden indirme yapmayı kesinlikle denememek gerekir. Bu bakımdan android telefonlarda Play store, Iphone için App store veya Windows işletim sistemleri için Microsoft indirme seçeneklerin dışına çıkmamakta fayda görülmektedir.

 

 

Kimlik Bilgileri

 

 

Hiçbir polis, savcı veya banka çalışanı sizin hesap şifrenizi istemez. Bu nedenle sizi arayarak bilgilerinize erişmek isteyenlere kesinlikle aman vermeyin. Diğer taraftan müşteri temsilcisi sizden asla şifre istemez. Eriştiğiniz müşteri temsilcisinin şifre istemesi halinde şikâyet hakkınızı kullanabilirsiniz. Unutmayın ki bu tarz konuşmalar kayıt altına alınmaktadır.

 

Dolandırıcıların başvurduğu bir diğer yöntem ise sahte SMS veya e postalardır. Bankanız tarafından gönderilen SMS şifresinin kimseyle paylaşılmaması gerektiğini unutmayın. Ayrıca e postanın içeriğine dikkat etmek gerekir. Gerçekten banka tarafından gönderilip gönderilmediğinden emin olup belirtilen linklere tıklamaktan kaçınmak gerekir. Özellikle ‘exe.’ Uzantılı bu bağlantıların okunmadan silinmesi gerekir. Diğer taraftan bu tarz linklerin sizden hesap bilgilerinizi isteyeceğine dikkat edin ve bilgileri doldurmayın.

 

 

İnternet Alışverişi

 

 

internet guvenligi - Güvenli Bankacılık İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 

 

İnternetten alışveriş yapmak bilinçli yapıldığı taktirde güvenilirdir. Alışveriş sırasında gönderilen SMS’ler tek kullanımlıktır. Bir sitenin güvenilir olması belirtilen linkin başında yazan https kısmında gizlidir. Eğer sonda s harfi varsa bu site güvenilir demektir. Ancak yine de dikkatli olmak gerekir. Bu noktada ortak bilgisayarların kullanılmaması önem arz etmektedir. Örneğin internet kafeler bu tarz alışverişler için uygun değildir. Öte yandan aynı şekilde şifresi olmayan ortak Wİ-Fİ bağlantılarını kullanarak alışveriş yapmak da risk teşkil eder. En önemli kriter ise adres çubuğunda bulunan ufak kilit işaretinin varlığıdır. Alışveriş sırasında bu kilidin olması sitenin güvenli olduğu anlamını taşır.

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kriptodan Para Kazanmanın 10 Farklı Yolu Kripto para…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz