Güvenli Araç Satış Sistemi Hakkında Merak Edilenler

12 Ekim 2020 Pazartesi, 21:18
Guvenli Arac Satis Sistemi 642x320 - Güvenli Araç Satış Sistemi Hakkında Merak Edilenler

Güvenli Araç Satış Sistemi Nedir?

İkinci el araç alım satım işlemlerinin daha güvenli şekilde bankada gerçekleşmesini sağlayan güvenli araç satış sistemi ile nakit para taşıma derdi son bulmaktadır. Bu sisteme göre alıcı araç tescil edilmeden paranın satıcıya geçmeyeceğini bildiğinden rahattır. Satıcı da aracın alıcıya noter tarafından tescil edildikten sonra geçeceğini bildiği için aynı rahatlığı yaşar.

 

Araç satış sisteminden yararlanmak isteyenlerin herhangi bir bankadan hesaplarının bulunması yeterlidir. Noterde güvenli ödeme nasıl yapılır? Bu sitem aracılığıyla satış işlemi yapıldığında müşterinin hesabından 20 TL hizmet bedeli tahsil edilir. Bu tutarın 10 TL’lik kısmı Türkiye Noterler Birliği adına Türkiye Noterler Birliği Sistem katılım payı olarak alınır.

 

 

Güvenli Araç Satış Sisteminden Kimler Yararlanabilir?

 

 

Güvenli araç satış sisteminden yararlanacak kişiler siteden başvuru yapmış satıcılar ve başvurusu onaylanan alıcılar olarak ifade edilir. Bu sistem üzerinden yalnızca ikinci el motorlu kara taşıtları işlem görmektedir. Güvenli araç satış sistemi hisseli alım satım işlerinde kullanılmamakta olup bu işlemlerde nakit ödeme yapılmaz. Sıfır araç tescil işlemleri ile Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan tescil işlemleri bu sistem kapsamında değildir.

 

 

Güvenli Araç Satış Sistemi Nasıl Kullanılır?

 

 

Guvenli arac satis sistemi hangi bankalar - Güvenli Araç Satış Sistemi Hakkında Merak Edilenler

 

 

Güvenli araç satış sisteminin kullanımı için ilk olarak satıcı bu sistemde kayıt oluşturur ve alıcı kendisine iletilen referans numarasını kullanarak başvuruya onay verir. Ardından alıcı açıklama kısmında bu referans numarasını belirtmek suretiyle Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O / Ziraat Bankası hesabına güvenli ödeme tutarını transfer eder. Para transferinin ardından alıcı ile satıcı noterde araç satışına dair tescil işlemini tamamlar. Tescilden sonra ise Vakıfbank satıcıya alıcı tarafından gönderilen güvenli ödeme tutarını iletir.

 

 

Güvenli Araç Satış Sistemi Koşulları Nelerdir?

 

 

Güvenli araç sistemi koşulları sağlandığı takdirde ödeme ve alım satım işlemi sorunsuz şekilde gerçekleşecektir. Buna göre ödeme yapılacak olan hesabın illaki Vakıfbank / Ziraat Bankası hesabı olmasına gerek yoktur. Fakat bu hesap mutlaka alıcıya ait olmalıdır. Tescil işlemi yapılırken güvenli ödeme tutarını gönderen kişi ile aracın tescil edileceği kişinin aynı olması şartı vardır. Satıcının başvurusunun ardından ertesi günün sonuna kadar tescilin gerçekleştirilmesi gerekir. Eğer başvuru sırasında referans numarası, başvuruya konu olan tutar, gelen ödeme bilgileri ve alıcı bilgileri birbiriyle eşit değilse bu durumda satış için gönderilen tutar iade edilir. Sistemde transfer yapmak için blokesi bulunmayan ve para transferine açık vadesiz Türk lirası hesabı kullanılabilir. Bu sistemde Türk lirası dışında para birimi kullanılması söz konusu değildir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz