Güvenilir Yatırım Aracı: Cumhuriyet Altınları

01 Ocak 2023 Pazar, 15:15
cumhuriyet altini 642x320 - Güvenilir Yatırım Aracı: Cumhuriyet Altınları

Güvenilir Yatırım Aracı: Cumhuriyet Altınları

Cumhuriyet Altını Nedir? Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü (DDGM), Cumhuriyet Altınları’nın yasal olarak üretilen tek üreticisidir. Cumhuriyet Altınları, TBMM tarafından belirlenen standartlara göre üretilen, Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden ve sadece Darphane tarafından üretilebilen para yerine geçebilen altınlardır. Cumhuriyet Altınlarının tümü 22 ayar altından üretilmiştir. Sikke ve Ziynet olmak üzere iki şekilde üretimi yapılmaktadır.

 

Cumhuriyet Altın Sikke çeyrekte 1,804 gram, yarımda 3,608 gram, birlikte 7,216 gram, iki buçuklukta 18,040 gram ve beşlikte 36,080 gram ağırlığındadır. Cumhuriyet Ziynet Altını ise çeyrekte 1,754 gram, yarımda 3,508 gram, birlikte 7,016 gram, iki buçuklukta 17,540 gram ve beşlikte 35,080 gram ağırlığına sahiptir.

 

 

Cumhuriyet Altın Sikkeleri ile Cumhuriyet Ziynet Altınları Arasındaki Farklar

 

 

  • Cumhuriyet Altın Sikkeleri para yerine geçebilen, Ticaret işlemlerinde kullanılan altınlardır.
  • Cumhuriyet Altın Sikkeleri daha kalın işlenmiştir.
  • Cumhuriyet Altın Sikkeleri’nin ağırlıkları Cumhuriyet Ziynet Altınları’ndan daha fazladır.
  • Cumhuriyet Altın Sikkeleri halk arasında Ata Lira olarak bilinmektedir.
  • Cumhuriyet Altın Sikkeleri üzerinde Cumhuriyetin kuruluş tarihi olan 1923 ibaresi yer alır. Alt kısmında da basım basım tarihinin yıl dönümü yazılıdır. Örneğin 99. Altının basım yılını tespit edebilmek için 1923 ile 99 toplanır. Sonuç olarak 2022 tarihinde basıldığı anlaşılır.
  • Cumhuriyet Ziynet Altınları ziynet eşyaları olarak kullanılmayı amaçlayan altınlardır.
  • Cumhuriyet Ziynet Altınları daha hafif ve narin işlenmiştir. Cumhuriyet Ziynet Altınları’nın ağırlıkları Cumhuriyet Altın Sikkeleri’nden daha azdır.

 

Cumhuriyet Altınları sadece Darphane tarafından basılır. Ancak Darphane doğrudan satış yapmaz. Sipariş üzerine Darphaneye teslim edilen külçe altın karşılığında basım talep edilir. Darphane üretimi fire ve işçilik karşılığı yapar. Örneğin 24 Ayar 1 kg karşılığında 14,30 gr. işçilik ve fire alındıktan sonra, 610 adet ziynet altını basılarak teslim edilir. Bu fire miktarları Ziynet altında, yarım için 14,30 gr. karşılığı 305 adet yarım, Birlik için 11,08 gr. karşılığı 153 adet, İki Buçukluk için 9 gr. karşılığı 62 adettir., Beşlik için 9 gr. karşılığı 31 adettir.

 

Günümüzde, Cumhuriyet Altınları’na olan rağbet özellikle Türkiye’de yüksektir. Bu altınlar, Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden ve yüksek kaliteli altın ürünleri olmaları nedeniyle, birçok kişi tarafından değerli ve özel olarak görülmektedir. Ayrıca, Cumhuriyet Altınları’nın yasal olarak üretilen tek üreticisi olan Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü (DDGM)’nin güvenilir bir kuruluş olması nedeniyle, Cumhuriyet Altınları’nın değerinin korunması garanti edilmektedir. Bunun yanı sıra, Cumhuriyet Altınları’nın işçiliğinin diğer ziynet eşyalarına göre daha az olması nedeniyle, bu altınların üretimi daha ekonomik hale gelmektedir ve bu da rağbeti artırmaktadır. Bu nedenlerden dolayı, Cumhuriyet Altınları‘na olan rağbet günümüzde yüksek seviyededir.

 

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kriptodan Para Kazanmanın 10 Farklı Yolu Kripto para…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz