Gram Altın Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

13 Mayıs 2020 Çarşamba, 09:00
Gram Altın Fiyatı Nasıl Hesaplanır 642x320 - Gram Altın Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Gram Altın Hesaplama

Altın yatırımı yapmak isteyen herkes altının gram fiyatının nasıl hesaplandığını merak ediyor. Altın, ons olarak piyasa da işlem görmektedir. Ons, uluslararası bir ölçü birimi olup tüm dünya da 31,1034768 gram olarak kabul edilmektedir. Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı ne kadar olursa bu fiyat 31,1034768 değerine bölünerek altının gram fiyatı hesaplanmış olur. Çeyrek altın, gram altın ve diğer altınlar için fiyat hesabı da elde edilen gram altın fiyatı üzerinden hesaplanır. Gram altın fiyatı nasıl hesaplanır sorusuna cevap bulduktan sonra sıra geldi altın fiyatını etkileyen faktörleri incelemeye.

 

 

Altın Fiyatını Etkileyen Faktörler

 

 

Altın fiyatlarını etkileyen faktörler - Gram Altın Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

 

 

  • Altın fiyatını etkileyen en önemli faktör dolar kurudur. Küresel piyasalarda doların fiyat endeksi altının ons fiyatını doğrudan etkiler. Bu durumda doların kur fiyatına göre altının fiyatı artar veya azalır.

 

  • Küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerin tamamı altının ons fiyatını doğrudan etkilemektedir. Uluslararası piyasalarda yapılan işlemlere bağlı olarak etkilenen altın fiyatı ülkelerin konumlarına göre artar veya azalır.

 

  • Altın fiyatlarını etkileyen faktörler arasında bir diğeri ise Dünya genelinde yaşanan terör olayları, savaş olayları, salgın olayları, kıtlık baş göstermesi gibi olumsuz durumlarda altının fiyatı doğrudan etkilenir. Altının saklanması ve piyasalarda daralma yaşanması durumunda altının fiyatı artarken altının bollaşmasına bağlı olarak altın fiyatı düşüş gösterir.

 

  • Ülkelerin merkez bankalarının belirlemiş olduğu para politikaları altının ons fiyatını doğrudan etkileyen faktörleri arasında yer almaktadır. Merkez bankası kur istikrarını sağlamak adına altın rezervlerini artırmak istediğinde altın fiyatları artar. Aksi durumda ise altın fiyatları düşüş gösterir.

 

  • Dünya ekonomilerini yöneten ülkeler olan ABD, Japonya, Çin, Avrupa ülkelerinin ekonomik verileri ve enflasyon oranları altının ons fiyatını doğrudan etkilemektedir.

 

  • Piyasa endişe oranı olarak tanımlanan Vix Endeksi altını doğrudan etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Altın fiyatlarını etkileyen faktörler içinde bu endeksli takip edebilirsiniz.

 

  • Dünya borsalarının fiyatlamaları veya borsalarda yaşanan dalgalanmalar altın fiyatını doğrudan etkilemektedir.

 

  • Ekonomik takvim verilerinde oluşan değişimler, düşüşler altının ons fiyatının düşmesine neden olur.

 

  • Kur savaşları veya ülkelerin ekonomik savaşları gibi durumlar altının ons fiyatını yükselten durumlardır.

 

  • Altın fiyatlarını etkileyen faktörler son olarak; ağırlıklı ortalamalar ve fibonacci seviyeleri altının fiyatını etkileyen verilerdir. Bu verilere göre altın yatırımcıları veya ülkeler altın rezervlerini artırır veya azaltır. Bu durumda daralmalara bağlı olarak altın fiyatı artar, bollaşma oranına göre de altının fiyatı düşüş gösterir.

 

 

Gram Altın Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Borsada İş Yatırım Hisse Senedi Önerileri Yatırımını borsa…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz