Girişimcilere KOSGEB Destekleri

13 Şubat 2020 Perşembe, 20:37
KOSGEB Destek Programları 642x320 - Girişimcilere KOSGEB Destekleri

KOSGEB Destek Programları

KOSGEB kaydı olan bütün gerçek işletmeler ve Kobiler için harika destekler söz konusudur. KOSGEB tarafından sunulan bu desteklerin amacı İşletmeleri ve Kobileri faydalandırmak onların kapasitelerini bir pazar paylarını artırmak tanıtım faaliyetlerine yardımcı olmak amaçlanmaktadır. Bu amaçlarla çeşitli isimler altında destekler sunulmaktadır.

 

 

Kobiler ve İşletmeler için KOSGEB Destekleri

 

 

Kobiler ve İşletmeler için KOSGEB Destekleri - Girişimcilere KOSGEB Destekleri

 

 

Örnek olarak Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği kataloğunda her sene Türkiye çapında çeşitli sektörlerde fuarlar düzenlenmektedir. Stand dekorasyonları fuar kira bedelleri gibi giderleri içine alan ve üst limiti 45 bin TL olan KOSGEB desteği verilmektedir. Ayrıca KOSGEB tarafından yurtdışı iş gezisi desteği de 20.000 lira üst limitli olarak sunulmaktadır. Bu destekten istifade etmek için Türkiye Seyahat Acentaları Birliği üyesi olmak ya da mesleki kuruluş sahibi olmak bu destekten istifade etmek için yeterlidir. Destek kapsamında ulaşım giderleri ve konaklama giderleri karşılanmaktadır. Ayrıca işletmelerin uluslararası pazarlarda tanıtımı amacıyla katalog ve broşür basımı için 25 bin TL destek alınabilmektedir.

 

KOSGEB girişimcilere nitelikli eleman istihdam desteği sunmaktadır. özellikle 4 yıllık Lisans mezunu ve ön lisans mezunlarını istihdam etmek için yapılan başvurular kabul edilmektedir desteğin üst limiti 50.000 TL dir. Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edilmiş olan işletmelerin pazarlama yönetimi genel yönetim insan kaynakları yönetimi gibi konularda eğitim desteği için üst limiti 20.000 TL olan KOSGEB desteği

verilmektedir. KOSGEB tarafından verilen bir diğer destek tasarım desteğidir. İşletmelerin ürün tasarımına ilişkin faydalı model patent belgesi endüstriyel tasarım tescil belgeleri için üst limiti 22 bin lira olmak üzere KOSGEB desteği alınabilir. KOSGEB işletmeler için Enerji verimliliği desteği de vermektedir.

 

Bu Desteğin alınabilmesi için ve verimlilik artırıcı projelerin desteklenmesi için yetki almış olan Enerji verimliliği danışmanlık şirketlerinden Belge almak zorunludur. Ayrıca etüt uygunluk belgesini de alan işletmeler 30 bin lira olan Enerji verimliliği desteği alabilirler. Üniversiteler tarafından kurulmuş olan laboratuvarlar da kamu kurum ve kuruluşlarının kurduğu laboratuvarlar da ürünleri test etmek ve analiz etmek amacıyla üst limiti 20.000 TL olan destekten istifade edebilirler.

 

 

KOSGEB Destekleri Yararlanabilecekler

 

 

KOSGEB hibe ve desteklerinden hibe ve kredi almak isteyen girişimciler şöyle sıralanabilir. İşini geliştirmek isteyenler, yeni bir iş kurmak isteyenler, yeni makineler almak isteyenler, gençleri istihdam etmek için işini geliştirmek isteyenler, yurt içinde ve dışında fuarlara katılmak isteyenler, personellerinin verimini arttırmak için eğitim desteği almak isteyenler, Araştırma ve Geliştirme çalışmaları yapanlar hibe ve destek başvurusunda bulunabilirler.

 

 

Avrupa Birliği Hibeleri

 

 

AB Destekleri - Girişimcilere KOSGEB Destekleri

 

 

Bölgesel kalkınma programı çerçevesinde, Türkiye ile AB arasındaki mali işbirliği kapsamında hibe programları düzenlenmektedir. Proje tekliflerini hazırlayan kişi veya kurumlar, yılın belirli zamanlarında teklif çağrılarını takip ederek başvuruda bulunabilirler. AB Hibeleri için 60 ile 90 arasında projenin sunulması gerekir. Kobi hibe programında en yüksek 200 bin Euro hibe alınabilmektedir. Teklif çağrısı yapılırken, başvuru rehberi içerisinde belirtilen miktarın yarısı kadar, Kobilerin yerli katkı sağlamaları gerekir.

 

Kobiler bu kapsamda desteklenirken, gelişmeyi sağlayacak eğitim ve danışmanlık hizmetleri, pazarlama ve tanıtım faaliyetleri, turizm sektöründe gelir getirecek yeni girişimler, teknoloji transferi gibi girişimler desteklenmektedir. Yılın belirli zamanlarında Kobiler ve bireysel girişimciler, bilgilendirme kampanyaları ile bu programlardan haberdar edilir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Teknik Analizde En Çok Kullanılan İndikatörler Hangileridir? Teknik…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz