Gençken Kazanmanız Gereken 5 Finansal Alışkanlık

23 Mart 2019 Cumartesi, 10:54
yi Bir Gelecek İçin BES Sistemi 642x320 - Gençken Kazanmanız Gereken 5 Finansal Alışkanlık

İyi Bir Gelecek İçin Gençken Yapmanız Gerekenler

İnsanlar iyi ve rahat bir emeklilik dönemi geçirmek için genç yaşlarını iyi değerlendirmeli, geleceğe dair birikimler yapmalıdırlar. Bu birikimlerin başlangıcı ise genellikle 20’li yaşlar olmaktadır.  Peki, iyi bir gelecek için 20’li yaşlarda neler yapılabilir, iyi bir gelecek için en önemli şeyler nelerdir bu makalemizde bu sorulara cevap arayacağız.

20’li yaşlardasın ve tam şu anda finansal açıdan kendini düşünüyorsun, parasal yönden gelecekte kendini ne durumda bulacağın konusunda endişelerin var… 20 yaşından itibaren para kazanmaya başlamak üzere girdiğin bu site senin için bir şans olabilir.

 

Genç Yaşlarda Önem Verilmesi Gereken 5 Finansal Alışkanlık

 

iyi bir gelecek için yapılması gerekenler - Gençken Kazanmanız Gereken 5 Finansal Alışkanlık

Üniversite borcunu ödemeye çalışırken akşamları ve hafta sonları çalışarak giriş seviyesinde bir maaş elde ediyorsun. Ucuz olduğu için makarna ve patates yiyerek oda arkadaşlarınla yaşıyorsun. Bir ev sahibi olmayı ya da 60 bin liralık çarpıcı herhangi bir arabanın altında olduğunu hayal bile edemiyorsun.

 

Görünüşteki eksikliğinize rağmen, önünüzdeki on yılın gücünü hafife almayın. 20’li yaşların, sağlam bir maddi gelecek kurmak için ideal bir zaman olduğunu kesinlikle aklınızdan çıkarmayın. Bu yaşlar; 30’lu, 40’lı, 50’li ve sonrasında ayakta duracağınız günleri inşa ettiğiniz zamanlardır. 20’li yaşlarda yapılacak emeklilik birikimi ile geleceğe güvenle bakabilir, rahat bir hayat sürebilirsiniz.

 

20’li yaşlarda paranın nasıl yönetileceği ve iyi finansal alışkanlıkların nasıl kurulması gerektiği hakkında önemli bilgiler içeren ve hemen bugün başlayabileceğiniz 5 ipucu karşınızda:

 

Öğrenci Olarak Yaşayın

 

20 yaşında parasal alışkanlıklar kazanmak için öğrenci gibi yaşamaya devam etmek, sosyal açıdan kabul edilebilir bir konumdur. Kendinize bir iyilik yapın ve ilk işinizi etkin biçimde yürütmeye devam edin. Yani öğrenci olarak yaşam tarzını koruyun.

 

Elinizden geldiğince ev arkadaşlarınızla birlikte yaşayın. Restoranda yemek yerine evde yemek yemeyi sürdürmeye devam edin. Tasarruf mağazalarından kıyafetler giymeye devam edin. İyi bir maaş alan insan olmadan önce kontrollü biçimde öğrenci olduğunuzda yaptığınız eylemleri takip edersiniz. Para kontrolünü, finansal kontrolünüzü nasıl sağlayacağınızı bilirsiniz.

 

İyi Para Kazanmaya Çalışın

 

Boş zamanınız boyunca koşuşturun. Öğrenciyken akşamları ve hafta sonları çalışacağınız yarı zamanlı bir işle hafta içi okula gitmeyi dengeleyebilirsiniz. Başka bir deyişle, ek bir yarı zamanlı iş ile aynı zamanda öğrenci olmak dengesizlik yaratmaz. Neden boş boş gezip durasınız ki? Ülkemizin çalışkan bireylere ihtiyacı var. Hem part-time çalıştığınız iş sizi gelecekteki iş hayatınıza da hazırlar. Mali hedefleriniz doğrultusunda sağlayacağı deneyimlerle/becerilerle büyük ilerleme sağlamanıza yardımcı olabilir.

 

Kariyerinize Odaklanın

 

20’li yaşlarınız kariyerinizi geliştirme odaklı çalışacağınız ilk on yıldır. İşyerindeyken 0’ünüzü kendinize verin ve kariyer hamlelerini dikkatlice düşünün. Merdiveni çıkma şansınız yüksek olan şirketlerde çalışın. Sizin için güçlü bir fırsat ağı oluşturabilen doğru insanlarla tanışmak isteyin.

 

Büyüme noktasında daha önemli bir konuma gelmek anlamına gelecekse eğer, hafif bir ücret düşüklüğüne razı gelmek mümkündür. Kariyer yapacağınız mesleği belirleyin ve onun üzerinde kafa yorun.

 

Emeklilik Hesabı Başlatın

 

‘’Daha dur 20 yaşındayım bismillah ne emekliliği’’ diyenleriniz olabilir. Emeklilik hesabı bir arzudan ziyade bir ihtiyaç olarak düşünülmelidir. Bunu kira veya bir faturayı aldığınız kadar ciddiye almalısınız. Bu hususa değer verdiğiniz için gelecekteki benliğiniz şu anki size teşekkür edecek. Biliyorsunuz ki ülkemizde BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) gibi önemli bir sistem mevcut ve devlet tarafından teşvik ediliyor. Bu sisteme 20 yaşında dahi başvurabilirsiniz. (Alt yaş sınırı 18) Bu durumda kabaca bir hesaplamayla 18 yaşında 150 TL aylık ödemelerle BES sistemine dahil olan bir kişi 56 yaşında emekli oluyor ve devlet katkısı dahil brüt birikimi 90bin ila 140bin arasında değişiyor. (2017 yılı için) Kabaca yaptığımız bu hesaplamaya göre BES sistemi tavsiye edilmektedir.

 

Borç Ödemelerinize Öncelik Verin

 

20 yaşından itibaren kazanılması gereken diğer bir finansal alışkanlık ise borç ödemesine dikkat edilmesidir. Bir öğrenci gibi yaşayan ve yan işle ekstra para kazanarak öğrencilik hayatını devam ettiren bireyler eğitim, kurs vb borçlarını idare etmeyi bilmelidir. Emeklilik hesabınıza zarar vermeden olabildiğince agresif davranın. İyi bir gelecek için yapılması gerekenler arasında mali tabanınızı 20’li yaşlarda oluşturmak için bu kural çok önemlidir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz