Gelir Vergisi Nedir, Nasıl Hesaplanır?

08 Aralık 2019 Pazar, 15:29
gelir vergisi hesaplama 642x320 - Gelir Vergisi Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Gelir Vergisi Nedir?

Gelir vergisi, kişilerin elde ettikleri kazançlardan alınan vergi türüdür. Bu elde edilen kazançlar herhangi bir mal satışı, menkul veya gayrimenkul varlıkların kazancı, serbest faaliyetler sonucunda elde edilen kazançlar (muhasebecilik, kendi alanında çalışan doktor ve avukatlık vs.) olabilir. Gelirlerin faturalandırılarak vergilendirme işlemi yapılmalıdır.

 

Gelir vergisi , Türk vergi sistemi içerisinde yer almaktadır. Mükellef, kendi vergisini ödemelidir. Bu işleme dolaysız vergi adı verilir. Gelir vergisi bu tür vergilere örnek olarak verilebilir. Genellikle şahıs işletmelerinin elde ettiği kâr oranlarına göre ödediği bu vergi türü, dijital ortamlarda da geçerlidir ve ciddi yaptırımları bulunmaktadır.

 

 

Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır?

 

 

gelir vergisi hesaplama. excel - Gelir Vergisi Nedir, Nasıl Hesaplanır?

 

 

Gelir tutarının, vergi ile çarpılması durumunda gelir vergisi hesaplanmaktadır. Gelir vergisi hesaplama konusunda matrah olarak tutar yükseldikçe vergi oranı da tutara kıyasla artmaktadır. Herhangi bir matrah tutarının oran bakımından ne kadar vergilendirileceği, Maliye Bakanlığı tarafından her yıl düzenli aralıklarla yayınlanmaktadır. Yayınlanan bu içerikte yıl içinde oluşturulmuş olan matrahlar toplanarak karşılık gelen vergi dilimine göre oran belirlenmektedir. Peki, vergi dilimi hesaplama nasıl yapılır?

 

Belirlenen vergi oranları, her yıl düzenli olarak değişmektedir. Gelir vergisi kanunun 103. maddesine göre vergiye tabi gelen gelirlerin vergilendirilme konusunda ki hususa alınan tarife, 2019 yılı itibari ile şu şekilde belirtilmiştir:

 

 

  • Yıllık 18.000 TL’ye kadar %15,
  • Yıllık 40.000 TL’ nin 18.000 TL’ si için ise 2.700 TL, fazlası için %20,
  • Yıllık 98.000 TL’sinden fazlasının 98.000 TL’si için 22.760 TL, fazlası içinse %27

 

oranında vergi alınmaktadır.

 

 

Gelir Vergisi Hesaplama Örnek

 

 

Yıl içerisinde X işletmesi 1.000 TL + KDV miktarında satış yaparak gelir elde etti. Bu satış için ise 400 TL kadar bir gideri oluştu.

 

Gelir: 1.000 TL (KDV’siz tutarı)

 

Gider: 400 TL (işi tamamlamak için ödediği tutar)

 

Buna göre X işletmesi, 600 TL kâr elde etti. Tabloya bakacak olursak ilk vergi dilimine tabi tutulduğu için oranında gelir vergisi ödemesi gerekmektedir.

 

Yani 600 TL’nin ’i ise 90 TL’dir. Bu miktar ödemesi gereken vergi tutarıdır. Ödenecek gelir vergisi zamanında ödenmelidir. Aksi taktirde Maliye Bakanlığı tarafından sorunlar yaşanabilir. Ayrıca buradaki program ile gelir vergisi hesaplama yapabilirsiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Gedik Yatırım Hisse Senedi Komisyon Oranları Yatırım yapmak…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz