Geleneksel Yatırım Aracı: Altın

05 Mart 2021 Cuma, 12:00
Altin yatirimi guvenilir mi 550x320 - Geleneksel Yatırım Aracı: Altın

Altın Yatırımı Güvenilir Midir?

Özellikle son birkaç aydır yükseliş eğilimli seyrinin ardından ani yaşanan düşüşler altın yatırımı ile ilgili yatırımcının oldukça dikkatli olması gerektiği göstermektedir. Kısa vadeli alım satımlar yerine daha net ve kapsamlı yatırım planlarının çok daha karlı olacağı uzmanların ortak görüşüdür diyebiliriz.

Özellikle son zamanlardaki politik ve siyasi durumlardan etkilenen altın, ons fiyatındaki artışa paralel olarak ülkemizde de TL karşısında ciddi değer kazanmıştır. Bunun yanı sıra orta doğu ülkelerindeki petrol fiyatlarındaki dolar bazlı düşüş, USD ve EUR’nin belirsiz ya da az karlılık gösteren seyri yatırımcının dövizden uzaklaşmasına ve güvenilir liman olarak gördükleri altın yatırımına yöneldikleri de söylenebilir.

 

 

Altın yatırımı güvenilir yatırım aracı mıdır?

 

Altın; yediden yetmişe herkesin bildi bir yatırım aracı olmasının da avantajını kullanmaktadır diyebiliriz. Çünkü farklı şekillerde kullanılabilir olması, sadece bir yatırım aracı değil aynı zamanda gündelik hayatta da takı amaçlı kullanılıyor olması, takı amaçlı kullanılırken dahi değer kazanabiliyor olması gibi nedenler de göz önünde bulundurulduğunda altının her daim müşterisinin varlığı söz konusudur.

Bütün bu durumlar birlikte değerlendirildiğinde ise; küçük yatırımcı da dahil olmak üzere dünya üzerinde milyonlarca nakit yatırımcının ilk tercihi olmayı da başarmıştır.

 

 

altina yatirim yapmak - Geleneksel Yatırım Aracı: Altın

 

Her ne kadar ülkemizde değerli madenlerin efektif alım/satım işlemleri altından başka herhangi bir maden için mümkün olmasa da dünya piyasaları ve forex piyasaları değerlendirildiğinde sanal ortamlarda da olsa diğer madenlere yatırım yapılabilmektedir.

Buna rağmen insan nezdinde fiziki varlıklara yatırım her zaman daha kıymetli olmuş ve daha güvenilir hissi uyandırmıştır. Belki de bu nedenledir ki Altın gibi sürekli olarak fiziki anlamda alım satım işlemlerine tabi tutulabilen, gündelik hayatta da kullanılabildiği gibi yatırım aracı olarak da kullanılabilen madenlere rağbet her zaman daha fazla olmaktadır. Bu konuyu aynı zamanda günlük Altın borsasındaki işlem hacminden de incelemek sureti ile netleştirebiliriz.

Pek çok diğer yatırım araçlarından özelikle de borsada işlem gören çok sayıda değerli kâğıttan ( hisse senedi) daha fazla işlem hacmine sahip olması bu kanıyı destekler niteliktedir. Kendi adı ile anılan bir borsaya sahip olması da yine benzer şekilde bu düşüncenin destekleri arasındadır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz