Geleceğe Yatırım BES İle Olur

10 Mart 2019 Pazar, 13:20
Bireysel Emeklilik Sistemi BES avantajları 642x320 - Geleceğe Yatırım BES İle Olur

 

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Mantıklı Mı?

Kısaltılmışı BES olarak bilinen Bireysel Emeklilik Sistemi uzun vadeli bir yatırım aracı olarak da değerlendirilebilir. Yapılacak küçük ölçekli aktarımlarla emeklilik hayatının çok daha rahat geçmesini sağlarken bireysel emeklilik başvuru işlemleri online olarak da gerçekleştirilebilir. Hemen her banka tarafından bireysel emeklilik süreçleri başlatılırken şartların sağlanması sonucunda katılımlar olmaktadır. Bununla birlikte bireysel emeklilik getiri hesaplama işlemleri ise bankaların internet siteleri üzerinden yapılabilir.

 

BES Nasıl Yapılır?

 

Bireysel emeklilik başvuru şartları ilgili şirketler üzerinden alınabilir. Çeşitli sigorta şirketleri ya da bankalar üzerinden emeklilik bölümleriyle bireysel emeklilik sistem hesapları açtırılmaktadır. Ancak var olan şartlarla birlikte ödeme planları ve alınacak ek getiriler arasında farklılık vardır. Bundan dolayı bireysel emeklilik yatırım fonları hesaplamalarının öncesinde hangi şirket üzerinden başvuruların yapılacağına karar verilmelidir. BES başvuru süreçlerinin ardından süreçler kişinin doğrudan kendisi üzerinden gerçekleştirilebilir. Aylık olarak belirlenen ödemenin yapılmasıyla emeklilik dönemine kadar yüksek bir tutar biriktirilebilir. Ödemelerin aylık olarak yapılması söz konusu olurken 3 aylık ya da 6 aylık dilimlerde de ödeme gönderimleri olabilmektedir. Ödeme planlarının oluşturulması kişiye bağlıdır. Bunun haricinde yalnızca kendisi için değil, kişinin istemesi halinde 18 yaşından büyük olan tüm aile bireylerine de bireysel emeklilik hesabı açtırması mümkündür. Bes başvuru sonrasında eş, çocuk ya da torunların geleceklerinin güvence altına alınması sağlanabilir. Tüm bireylerin bu haklardan yararlanmasında bir sakınca yoktur.

Bes birikim hesaplama ise yatırılan tutarlarla yatırılan ay durumlarına göre olmaktadır. Sisteme çok daha erken bir zamanda katılım olmasıyla elde edilecek destek tutarı da fazlalaşacaktır. Hali hazırda %25 devlet katkısı devam ederken yılık asgari ücretin %25’i kadar devlet desteği alınabilir. Bununla birlikte istenilen zamanda Bes süreçlerine ara verilebilir, ödemeler kesilebilir. Bireysel emeklilik sonraki aylarda ya da yıllarda tekrardan devam ettirilebilir.

Olabilecek tüm durumlara ilişkin bireysel emeklilik sorgulama süreçleri online olarak yapılabilir, tüm yatırılan ödemelerle kazanılan kazançlar ve ödeme tarihleri görülebilir. Bankaların uygulamaları ya da mobil cep olanakları üzerinden işlemlerin yapılabileceği gibi aynı zamanda bireysel emeklilik maaş hesaplama içinde yardım alınabilir.

 

BES Otomatik Katılım

 

BES Otomatik Katılım - Geleceğe Yatırım BES İle Olur

1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren yasa gereği yapılan BES otomatik katılım nedir sorusu sıklıkla sorulurken tam olarak tüm yönleriyle cevaplanmadığı da söylenebilir. Öncelikli olarak belirtildiği şekliyle otomatik katılım süreci tüm çalışanları kapsarken iş verenler tarafından yapılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak kamuda ya da özel sektörde çalışan kişilerin 45 yaşını doldurmamış olmaları halinde bes otomatik sisteme dahil edilmektedir. Böylelikle aylık olarak maaşlarından belirli bir kesinti söz konusu olurken sisteme aktarımı şirketler tarafından yapılır. Bu sayede emeklilik dönemlerinde emekli maaşlarının yanında ek bir gelirin sahibi olunması da mümkündür. Bes otomatik katılım nedir sorusu bu şekilde cevaplanırken amaçlarının bilinmesi de önem taşır. Ekonomiye uzun vadede kaynak yaratmak için gerçekleştirilen bu sistemde istihdamın daha kolay artacağı da belirtilmektedir. Ayrıca yapılacak aktarımlarla çalışanların geleceğe yönelik para birikimleri de sağlanıyor.

 

BES Otomatik Katılım Devlet Katkıları

 

İş veren tarafından yapılan otomatik katılım sonrasında kişinin birkaç ay sonra cayma hakkı bulunmaktadır. Bu çıkışlar belirli bir ücret kaybıyla olurken sonrasında ise ödemelerde bir kesinti yapılmamaktadır. Ancak sistemde 3 yıl kalınması halinde %15 ek devlet katkısı alınmaktadır. Bireysel emeklilik katkı payı hesaplama süreçlerinde yetkili merciler takip edilirken 2019 yılı itibariyle çok daha uzun yıl sistemde kalmanın avantajları da artacaktır. 6 yıl veya daha fazla süre sistemde bulunulmasıyla %35 bireysel emeklilik otomatik katılım devlet katkısı alınırken 10 yıl üstünde %60’a çıkacaktır. Kişinin emekli olması ya da vefat etmesi durumunda ise hesapta bulunan toplam tutarın %100 oranında katkı verilecektir.

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kriptodan Para Kazanmanın 10 Farklı Yolu Kripto para…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz