Fiziki Altın Hesabı Açan Bankalar

09 Haziran 2019 Pazar, 13:29
Fiziki Altın Hesabı Açan Bankalar 642x320 - Fiziki Altın Hesabı Açan Bankalar

Bankadan Fiziki Altın Alınır Mı?

Farklı nedenlerden dolayı altın satın alacak olan kişiler farklı yöntemlere başvurmaktadırlar. Çoğu zamanda altın satın alabilmek için başvurulan tek yer kuyumcular olsa da sadece bununla kalmamaktadır. Bankadan fiziksel altın alınır mı bu sorunun cevabını bulacaksınız.

Bankadan satın alacağınız altın yalnız internet veya mobil şube üstünden yatırım amaçlı alınabilecek gram altın değildir. Tüketici olan kişiler çeşitli zamanlarda ve durumlarda bankalardan fiziki altın satın alırlar. Geçmiş olduğumuz senelerde bankalardan altın alımı ve satımı yetkisine giren kanun tüketicilerinde fiziki altın alabilmek için başvuruyu bankalara yapması mümkün hale geldi. Sadece altın hesabı açtırararak değil ATM den fiziki altın alarak da altına yatırım yapabilirsiniz. Ama fiziki altın alırken bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

 

Fiziki Altın Almak Mı, Altın Hesabı Açtırmak Mı?

 

Fiziki altın veren bankalar - Fiziki Altın Hesabı Açan Bankalar

 

Bankalardan veya kuyumculardan fiziki altın satın alarak bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bununla beraber, bankalardan vadesiz altın hesabı açtırarak da bazı sorunlar ile karşılaşmanız mümkündür. Peki fiziki altın almak mı yoksa bankada altın hesabı açtırmak mı mantıklı? İşte avantajları ve dezavantajları ile altın alımı detayları: 

 

  • Fiziki altında muhafaza etme sorunu olduğunda fiziki altın alarak güvenlik sorununu göz ardı etmemelisiniz. Gram altın hesabı açtırarak altınınızı bankada güvenli ellere teslim edebilirsiniz.

 

  • Fiziki altın hesabı açan bankalar oldukça sınırlı olduğundan bu işlemi her bankada gerçekleştiremeyebilirsiniz. Gram altın hesabı ise hemen hemen tüm bankalarda mevcuttur.

 

  • Fiziki altın; Gram , Çeyrek, Külçe, Çek olarak satılabilmektedir.

 

  • Fiziki altını ATM lerden veya şubelerden satın almanız gerekirken, gram altını ise bankaların internet ve mobil şubesini kullanarak satın alabileceğiniz gibi ATM, şube ve çağrı merkezini de kullanmanız mümkündür.

 

  • Fiziki altını bozdurmak istediğinizde fiziki altın alan bankalar araştırmanız veya açık kuyumcu bulmanız gerekmektedir. Fakat gram altınınızı her zaman bozdurma imkanınız vardır.

 

  • Fiziki; çeyrek, tam altın gibi altınlarda alım satım farkı fazla olabilir. Gram altın altım satım farkı ise daha düşük olabilir.

 

  • Fiziki altınlar piyasanın içinde olmadığından atıl durumda yani yastık altında beklemektedir. Fakat bankalarda gram altın tutarak hem ekonomiye katkı sağlayabilir hem de paranızı güvence altında tutabilirsiniz.

 

Ayrıca her bankada fiziki altın bulamazsınız. Fiziki altın veren bankalar ile satın almanız için bankanızla görüşüp, hangi şubenin müsait olduğunu öğrenmeniz gerekir. Şubeye gidip, fiziksel altın satın alımını bu şekilde yapabilirsiniz.

Altın bankacılığı hizmetinde senelerdir bunu devam ettiren Kuveyt Türk bankası ise fiziksel altın satışı konusunda Türkiye de bir ilke imza atmıştır. Banka, ATM’lerden de altın satın alınmayı mümkün kılmıştır. Dolayısı ile altın satın almak için Kuveyt Türk Katılım Bankası ile işbirliği içerisinde olabilirsiniz. Altın alıp satmak için en iyi banka olarak Kuveyt Türk Katılım Bankası’nı değerlendirebilir, 7 gün 24 saat boyunca ATM’den altın alımı yapabilirsiniz. Ayrıca tüm bankalar altın günleri düzenleyerek fiziki altınlarınızı teslim almakta ve size nakit olarak ödeme yapabilmektedir.

 

Bankadan mı Kuyumcudan mı Altın Almalıyım?

 

Bankada altın hesabı açtırmak mantıklı mı - Fiziki Altın Hesabı Açan Bankalar

 

Böyle bir durum ile karşılaştığınızda banka ve kuyumcu karşılaştırması yapılması gerekir. Elde edeceğiniz kar buna bağlı olacak şekilde değişkenlik göstermektedir. Fakat yatırım amaçlı altın alınacaksa bankadan satın alınması daha avantajlıdır. Kişiler banka aracılığı ile satın aldığı altını da dilediği zamanda bozdurabilmektedir. Fırsatlar da iyi bir şekilde hızlıca değerlendirmeye alınır.

Buna karşın fiziksel satın alım işlemlerinde de çoğu zaman kuyumcudan yapılan alışverişin tüketicilerde daha karlı çıkmasını sağlar. Ziynet altın alınıyor ise kuyumcu, yatırım amaçlı alınacaksa bankalar her zaman daha avantajlı olur. İsterseniz bankalardan faizli veya faizsiz altın hesabı açtırmanız mümkündür.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Geri Alma Kredi çekmek…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz