Kategoriler: Gündem

Finansal Özgürlük İçin Yapılması Gereken 7 Yöntem

Finansal Özgürlük Yöntemleri

Finansal özgürlük, her toplumda yankı uyandıran durumlardan bir tanesidir. Finansal özgürlük, birçok farklı şekilde tanımlanabilir. Bazı insanlar borç kaygısı olmadan yaşayabildikleri hayat olarak tanımlarken, bazı insanlar maddi açıdan hiçbir sıkıntı çekmeden istedikleri her şeyi elde etmek olarak tanımlamaktadır.

 

Finansal özgürlüğün gerçek tanımı ne olursa olsun, bilinen tek şey maddi açıdan özgür olmaktır. Maddi açıdan kendinizi daha iyi bir konuma getirmeniz ve daha keyifli bir hayat yaşamanız için oyunu kurallarına göre oynamanız gerekmektedir. Finansal özgürlüğünüze kavuşmak için hayatınızda prensip haline getirmeniz gereken birkaç yöntem vardır. İşte finansal özgürlük için yapılması gerekenler;

 

 

Hedef Belirleyin

 

 

Hedef belirlemek hayatımızın her alanında bize başarının anahtarı olmuştur. Birçok araştırma sonucunda hedef belirleyen insanların, istediklerini yapması konusunda daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Finansal özgürlüğe giden ilk adım hedef belirlemektir. Bu yolda olmak istediğiniz konumu belirlemelisiniz. Örneğin ilk olarak banka borçlarınızı kapatmakla başlayabilirsiniz, veya 1 yıl içerisinde 20.000 TL biriktirmek gibi bir hedefiniz olabilir. Hedeflerinizi sürekli güncellemeniz bu yolda daha başarılı olmanıza yardımcı olacaktır.

 

 

Zamanınızı İyi Yönetin

 

 

Dünya üzerinde her şeyi satın alma şansınız olabilir. Fakat zaman asla satın alınamaz ve paradan daha değerlidir. Yani aslında zamanı değil de parayı zamanla satın almalısınız. Zamanınızın oldukça değerli olduğunun farkında olmalısınız. Bunun için geri gelmeyecek olan bu zamanınız oldukça etkili kullanabilirsiniz. Bu durum hem ekonomik anlamda hem de kişisel gelişiminiz anlamında size katkı sağlayacaktır. Zaman planlaması oluşturarak zamanınızın her anını daha verimli kullanmalısınız. Örneğin zaman planlaması yaptığınızda boş vaktinizin olduğu kısımlara size gelir sağlayacak yöntemler ekleyebilirsiniz.

 

 

 

 

Tasarruf Yapın

 

 

Finansal özgürlük elde etmek isterken böyle bir şey yapmak pek hoşunuza gitmeyebilir. İnsanlar gün içerisinde harcadıkları paranın bir kısmını farkında olmadan ihtiyaç dışı kullanırlar. Siz farkında olmadan paranız elinizden akıp gidebilir. Bunun için harcamalarınızı kısıtlamalısınız. Örneğin her gün kahve içmeye çıkmak yerine haftada bir veya ayda bir çıkabilirsiniz. Haftada bir yeni bir gömlek almak yerine yeni bir gömlek almak için daha uzun zaman bekleyebilirsiniz. İhtiyacınız olmayan ürünleri veya hizmetleri satın alırken bu durumu göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

 

 

Yatırım Yapın

 

 

Finansal özgürlük için yatırım yapmak her zaman etkili bir yöntem olmuştur. Finansal yatırım uzmanları bu durumu sürekli gündeme getirirler. Yatırım yapmak finansal özgürlüğe yaklaşmak için en etkili yöntemdir. Ancak şunu da unutmamalısınız ki her yatırım kazanç sağlamayabilir. Riskli bir durumdur ve büyük kayıplar yaşamanızda mümkündür. Yatırım yapmak istiyorsanız iyi araştırmalar yapmalı hatta işin uzmanından yardım almalısınız. Özellikle bilmediğiniz yatırım araçlarından uzak durmanızda yarar olacaktır.

 

 

Pasif Gelir Oluşturun

 

 

Kendinize bir ek gelir oluşturmak her zaman kazançlı bir durumdur. Günümüzde pasif gelir yaratabileceğiniz birçok farklı alan oluştu. Bunlardan kendinize belirleyebilir ve ek gelir kazanabilirsiniz. Uzmanlara göre finansal özgürlük için en az 4 pasif gelir oluşturmanız gerekiyor. Aslında bu bir öneri ancak faydası oldukça büyük. Pasif gelir oluşturmak için bir ev satın alıp kiraya verebilir, boş zamanlarınızda home ofis işler yapabilirsiniz. Bunlar sadece birkaç tanesi. Bunlar gibi birçok pasif gelir yöntemi bulunmaktadır. Size uygun olanı belirleyerek ek gelir kazanmaya başlayabilir ve finansal özgürlüğünüze daha erken ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Borçlarınızı Ödeyin

 

 

Var olan 1 TL borcunuz bile finansal özgürlüğünüze ulaşmanızı kısıtlayabilir. Borçlarınızı bir an önce kapatmaya özen göstermelisiniz. Borçlarınız varken kendinizi kısıtlı ve mental olarak yorgun hissedebilirsiniz. Bu durumda sizin finansal açıdan isteksiz olmanıza neden olabilir. Aynı zamanda bankaya veya bir başka yere olan borcunuz gün geçtikçe artacaktır. Bundan dolayı ödeyeceğiniz miktarda daha yüksek olacaktır. Her geçen gün artan bu borcunuzu hemen kapatmalı ve ödemeniz gereken faizi biriktirebilirsiniz.

 

 

Kendinizi Geliştirin

 

 

Sadece finansal özgürlüğünüz için değil kariyeriniz ve öz benliğiniz için kendinizi geliştirmelisiniz. Bireyler yapabildikleri şeylerin farkında geç varabiliyor. Sizde bu durumda olabilirsiniz. Kendi potansiyelinizin farkına varmanız için kendinizi geliştirmeli ve gelişerek ilerlemelisiniz. Kendinize yaptığınız her yatırım size maddi veya manevi bir şekilde dönecektir. Finansal özgürlüğünüze kavuşmak istiyorsanız dur durak bilmeden kendinizi geliştirmeye ve yeni yetkinlikler edinmeye devam edin.

 

Share