FAST : 7/24 Para Tranfer Sistemi

13 Ocak 2021 Çarşamba, 08:53
Fonlarin Anlik ve Surekli Transferi FAST 500x320 - FAST : 7/24 Para Tranfer Sistemi

Yeni Ödeme Sistemi Fast Nedir, Nasıl Kullanılır, Limiti Ne Kadar?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, geçtiğimiz günlerde yaptığı resmi bir duyuru ile birlikte yeni ödeme sistemini resmen açıkladı. FAST ismi verilen yeni ödeme sistemi sayesinde kullanıcılar, herhangi bir saat kısıtlamasına maruz kalmadan son derece kolay, hızlı ve pratik bir şekilde 7 gün 24 saat boyunda hesaplar arası para transferi işlemini gerçekleştirebilecek. Peki, son günlerde oldukça ses getiren yeni ödeme sistemi FAST nedir, nasıl kullanılır, limiti ne kadar?

 

 

FAST Nedir?

 

 

Kullanıcıların herhangi bir zaman dilimine takılmadan 7 gün 24 saat boyunca hesapları arası para transferi yapabileceği sisteme Fonların Anlık ve Sürekli Transferi sistemi denilmektedir.

 

Oldukça ses getiren yeni ödeme sistemi sayesinde kullanıcılar, herhangi bir IBAN numarasına gerek duymadan hesaplar arası para transferi işlemini aynı dakika içerisinde yapılabilecek.

 

8 Ocak 2021 tarihi itibariyle başlayan yeni ödeme sistemi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan 21 farklı banka da kullanılabilecek. Vatandaşlar, söz konusu sistem sayesinde artık EFT saatini beklemeden para transferi işlemlerini gerçekleştirebilecek.

 

 

FAST Limiti Ne Kadar?

 

 

IBAN siz para transferi - FAST : 7/24 Para Tranfer Sistemi

 

 

8 Ocak 2021 tarihinde başlayan yeni ödeme sistemi FAST limiti ile dikkat çekiyor. Kullanıcılar, ilk etap da söz konusu sistemi kullanarak 50 TL’ye kadar para transferi işlemini dilediği zaman dilimi içerisinde gerçekleştirebilecek. 50 TL Ödeme ile başlayan bu süreç, ilerleyen dönemler içerisinde kademeli bir şekilde 1000 TL’ sına kadar yükseltilebilecek.  

 

 

FAST İle EFT Sistemi Arasındaki En Belirgin Fark Nedir?

 

 

Yeni ödeme sistemi FAST ile EFT arasındaki farklar, vatandaşlar tarafından oldukça merak edilmeye başlandı. Fonların Anlık ve Sürekli Transferi sistemini kullanan vatandaşlar, hesaplar arası para transferi işlemini 7 gün 24 saat boyunca dilediği zaman dilimi içerisinde gerçekleştirebilirken, EFT sistemini kullanan vatandaşlar ise hesaplar arası para transferini sadece mesai saatleri içerisinde gerçekleştirebilecek.

 

 

Yeni Ödeme Sistemi Nasıl Kullanılacak?

 

 

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi sistemi son derece kolay ve pratik bir şekilde kullanılabilecek. Söz konusu sistemden yararlanmak isteyen kullanıcılar bankaların mobil veya internet şubesine giderek işlemlerini gerçekleştirebilecek.

 

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi sistemi, sadece hesaplar arasında bulunan para transferlerinde geçerli olmayacak. Aynı zamanda söz konusu sistemi kullanan kullanıcılar, bireysel ve ticari ödemelerini de bu sistem vasıtasıyla gerçekleştirebilecek.  

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz