Faktoring Nedir, Avantajları Nelerdir?

27 Eylül 2020 Pazar, 15:43
faktoring sirketleri 642x320 - Faktoring Nedir, Avantajları Nelerdir?

Faktoring Nedir?

Ticari kaynaklardan dolayı kısa ve uzun vadeli olan alacakların vadesi gelmeden almak isteyen firmaların, komisyon karşılığında alacaklarını faktoring şirketlerine nakit olarak devrederek para elde etmeye Faktoring denir.

 

Yurtiçi veya yurtdışı kaynaklı, vadeli alacaklar bulunabilir. Kısa vadeli finansman tekniği olarak faktoring firmaları, alacakların erken nakde çevrilmesi  haricinde, muhasebe kaydının uygun yapılması, borçluya erken uyarıda bulunarak kısa sürede alacakların takip edilmesi ve gerektiğinde icra yolu ile alacağın tahsil edilmesi gibi imkanlar sunmaktadır.

 

 

Faktoring ’in Yapılması

 

 

Bağımsız ve özgün bir şekilde işlerini uygulayan faktoring firmalarına başvuru yapılarak kabul görüldüğü halde girilebileceği gibi, kendi içerisinde açmış olduğu bankaların, faktoring şirketleri ile de işlemler kolaylıkla sürdürülebilmektedir.

 

Bu firmaların sayısı oldukça fazladır ve bağımsız çalışmaktadırlar, değişkenlik gösterdikleri de görülmektedir. Şu şekilde açıklamak gerekirse; yıl içerisinde pek çok işlem yapan bir şirket bir diğer yıl içerisinde rahat bir şekilde faaliyetlerini durdurabilmektedirler, ayrıyeten ortaklık ve isim hakkı değiştirebilmekte veya yeni açılan birçok şirket kurulabilmektedir.

 

 

Faktoring Avantajları

 

 

Faktoring firmalari - Faktoring Nedir, Avantajları Nelerdir?

 

 

 1. Alacaklar vadesinden önce paraya dönüştürülerek işletmenin nakit para akışı sağlanır,
 2. Firmanın kasasına giren para ile peşin alım yapılabilir ve piyasanın rekabet gücünü ortaya çıkarabilir,
 3. Alacaklara vade uygulanarak önemli bir rekabet elde edilir,
 4. Açık hesap yöntemi uygulanarak hızlı satış yapılma olanağı sağlar,
 5. İstihbarat çalışmaları ile güvensiz alıcılara mal satışı yapılması önlenerek alacakların riske atılmasını önler,
 6. Büyümeye ve yeni stratejilerin uygulanması hakkında düşünebilme imkânı verir,
 7. Kredi türü bir işlem uygulanmadığı için bilançonun sadece aktif tarafı kullanılır bu nedenle likit bir bilanço elde edilir ve dolayısıyla işletme kredibilitesi artar,
 8. İş yükünü hafifletir, eleman tasarrufu elde etmeyi sağlar,
 9. Vadesi bir hayli geçmiş ödemelerde hukuki işlemler uygulayarak işletmenin işi yükünü azaltmaya yardım eder,
 10. Yurt dışı işlem yapılırken herhangi bir dil problemi olmasına engel olur, problemi ortadan kaldırır ve olası bir problemi çözer,
 11. Yurt dışındaki alıcılar ise akreditif açma sorunundan kurtularak zamandan ve paradan tasarruf edilir, alım gücü artar ve fazla satış getirir.

 

 

Faktoring Çeşitleri Nelerdir?

 

 

Faktoring firmaları hizmet verdikleri alanlar fazlalık açısından birden çoktur. Hangi tür açısından  desteğe ihtiyaç görülüyor ise o alanda onun ile ilgili bir çalışma yaptırılması ve bir maliyet tablosu çıkarılması gerekir ve maliyetler birbirinden farklılık gösterir.

 

 

Faktoring Şirketlerinin Sağladığı Hizmetler

 

 

Geri dönülebilir faktoring şirket türünde, faktoring şirketi nakidin alınamama riskini kendi üstüne almaz. Borç tahsil edilmediği durumda, şirket sunmuş olduğu desteğin bedelini ve ödemiş olduğu nakit para ihtiyacını, alacaklı firmadan geri alır.

 

Bir başka tür olan geri dönülemez faktoring türünde ise, alacaklı firma alacak haklarını riskleri ile birlikte kısmen olsun ya da tamamen olsun faktoring firmasına devreder. Bu nedenle, alacağın karşılanamaması durumunda hiçbir şekilde alacaklı firmadan hak talebinde bulunamaz.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz