Faizsiz Ev Alma Yöntemleri

19 Temmuz 2020 Pazar, 13:50
faizsiz ev alma şirketleri 642x320 - Faizsiz Ev Alma Yöntemleri

Kredisiz – Faizsiz Ev Alma Yöntemleri

Faizsiz ev alma yöntemleri nelerdir? Günümüzde bir ev sahibi olmak gerçekten büyük bir önem taşıyor. Kirada oturmamak düzgün bir ev satın alabilmek bizler için çok ama çok önemli. Kiraların bu kadar yüksek olması ve insanların bu kadar parayı boşa ödemesi de doğrudan banka kredilerine yönlendiriyor. Ancak banka kredileri her ne kadar düşük faizle kredi verdiklerini söylese de kredinin 10 yıllık maliyeti insanı gerçekten de çok yıpratıyor. Bugün yıllık yüzde 6 faizle bir ev aldığınız zaman vergiler dahil bu faiz oranı yüzde 8-9 civarına çıkıyor ve 10 yıllık süreçte neredeyse bir ev parası da bankaya ödemek zorunda kalıyoruz. Bu da faizsiz ev alma şirketleri gündeme getiriyor.

 

Düşük olduğu söylenen faizlerin uzun vadede kişileri bu kadar yıpratması, insanları banka kredilerinden soğutuyor ve faizsiz ev alma çabasına girilmeye çalışılıyor. Faizsiz bir şekilde ev sahibi olabilmek aslında baktığınız zaman çok zor bir şey değil faizsiz bir şekilde ev sahibi olmanızı sağlayan pek çok sistem ve yol var. Bizde bu yazıda size faizsiz ev alma yöntemlerinden bahsedeceğiz.

 

 

Faizsiz Ev Nasıl Alınır?

 

Peşinatlı Ev Alma Sistemi - Faizsiz Ev Alma Yöntemleri

 

Katılım Bankaları Finansmanı

 

Faizsiz ev alma nedenimiz sadece dini hassasiyetler ise, katılım bankalarını tercih edebilirsiniz. Katılım bankaları kar payı usulüne göre çalışır ve herhangi bir şekilde faiz almaz veya faiz vermez. Bu nedenle dini vecibelerini yerine getirmeye çalışan pek çok insan katılım bankalarını kullanarak bir şeylere sahip olmaya çalışırlar.

 

 

Faiz, borç para satmak suretiyle gerçekleşir. Bugün 100 bin lirayı 10 sene sonra geri almak suretiyle satmak faiz almak demektir, ancak katılım bankaları size parayı değil doğrudan mülkü satar. Yani bir katılım bankasından kredi çekemezsiniz, sadece bir şeyler satın almak için katılım bankalarını kullanabilirsiniz.

 

 

Faizsiz ev alma sistemindeki katılım bankalarından bir ev finansmanı talebiniz olduğunda, katılım bankası bu evi sizin için alır ve bu evi size daha yüksek bir fiyattan satar. Bu faize girmez tamamen alışveriş ve ticarete girer. Katılım bankalarındaki sistem tamamen bundan ibarettir, ticaret vardır.

 

 

Bir katılım bankasından ev almak istediğinizde ödeme için belirlenmiş bir vade seçersiniz, mesela 200 bin liralık bir konutu 5 yıl vade ile ödemek isterseniz, banka bu evi sizin için satın alıp üstüne karını koyup size satar. Örnek vermek gerekirse 5 yıl vade ile 200 bin liralık bir konutu sizin için satın alan banka, size 300 bin TL’ye geri satar, sizde bunu kabul eder ve evi teslim alırsınız. 300 bin liralık borcunuzu da 5 yıllık vadede bankaya geri ödersiniz, sistem tamamen bu şekilde işler.

 

 

Katılım bankalarındaki sistemin 10 liraya alıp 15 liraya satmaktan hiçbir farkı yoktur, sadece vade vardır ve sizden bu vade farkı için bir bedel istemezler, bu nedenle dini olarak bir kusuru yoktur.

 

 

Çekiliş ile Ev Satan Kurumlar

 

 

Faizsiz ev alma yöntemleri arasında olan çekiliş yöntemi, sıkça kullanılan faizsiz bir ev alma yoludur. Bu yönteme göre, kişi ilgili kuruma müracaat eder ve bu kişiler çekiliş yapılacak olan gruplara dahil olurlar. Örneğin 200 bin liralık bir daire satın almayı planlıyorsanız, 200 bin liralık daire satın alacak 100 kişilik gruplara dahil olursunuz.

 

 

 

100 kişilik gruplara dahil olabilmek için sisteme katılım bedeli ödersiniz. Faizsiz sistem katılım bedeli yaklaşık olarak %12 oranında alınmaktadır. Yani 200 bin liralık daire için 24 bin lira sisteme katılım bedeli ödenir. Tüm bu işlemlerin sonunda her ay çekiliş yapılır ve bu 200 kişiden biri her ay bir ev sahibi olur. Örnek vermek gerekirse sisteme 24 bin lira ödeyerek katılım sağlamış bir kişi, her ay bir kişiye çıkacak çekiliş listesine girmiş oluyorlar. Noter huzurunda yapılacak olan çekilişte her ay bir kişi ev sahibi olmuş oluyor.

 

 

 

Ev sahibi olana kadar, normal taksitlerin yarısını, ev sahibi olduktan sonra da kalan taksitlerinizi tutarıyla ödüyorsunuz. Mesela normal şartlarda 100 ay taksitle evi almak istediğiniz düşünelim. Sisteme katıldınız ve 40 ay boyunca çekilişte siz çıkmadınız, normal şartlarda 200 bin liralık evi 100 ay vade ile almak için 2.000 TL taksit ödemeniz gerekirdi, ancak ev sahibi henüz olmadığınız için 1,000 TL taksit ödersiniz ve 40 ayın sonunda toplam 40.000 TL ödeme yapmış olur ve geriye 160.000 TL’lik bir borç bırakırsınız. Bu durumda, kalan 60 ay için 160 bin TL’lik borcu ödemeniz gerekir ve bu da ortalama 2,500 TL civarlarına denk gelmektedir.

 

 

Faizsiz Ev Nasıl Alınır - Faizsiz Ev Alma Yöntemleri

 

 

Peşinatlı Ev Alma Sistemi

 

Faizsiz ev alma yollarından biri de peşinatlı ev sistemidir. Peşinatlı ev sistemine girebilmek için öncelikle yüzde 8-12 arasında bir sisteme katılım bedeli ödersiniz. Örneğin 500 bin liralık bir ev almak istiyorsunuz, bu durumda ortalama 50 bin lira sisteme katılım bedeli ödemeniz gerekir. Sisteme katılım bedeli ödenmesi işleminden sonra, grupların içerisine katılırsınız, bu gruplar 50-100-200 kişilik gruplar olabilir. Örnek verecek olursak 500 bin liralık ev için 100 kişilik gruplara katılmanız durumunda bir miktar peşinat ödemesi gerçekleştirmeniz gerekir. En fazla peşinat ödeyenden en az peşinat ödeyene doğru evler her ay kişilere teslim edilmeye başlar. Örneğin siz 500 bin liralık daire için 100 bin lira peşinat ödediniz ve 100 kişilik grup arasında en çok peşinat ödeyen 20. Kişisiniz, bu durumda 20 ay sonra sıra size gelecek ve siz çıkacaksınız.

 

Çekiliş süresi boyunca evin taksitlerini 100 ayda ödeyebilecek şekilde ödeme yapmanız beklenir. Örneğin 100 kişilik grupta 500 bin liralık daire için 5 bin TL her ay ödeme yaparsınız. 20 Ay sonra sizin sıranız gelir ve toplam 100 bin TL peşinat ve 100 bin TL de taksit ödemesi yaptığınız için, 300 bin TL borcunuz kalır ve 300 bin liralık borcu 80 ay içinde ödemeniz beklenir, bu şekilde faizsiz ev alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Yeni evinizde güle güle oturmanız dileğiyle.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kredisiz - Faizsiz Ev Alma Yöntemleri Faizsiz ev…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz