Faizsiz Araba Almanın Yolları

20 Temmuz 2020 Pazartesi, 09:00
Faizsiz araba alma 642x320 - Faizsiz Araba Almanın Yolları

Faizsiz Araba Almanın Yolları

Faizsiz araba alma yolları, genelde dini sebeplerden dolayı faiz ödemek istemeyen veya faiz ödemenin yükümlülüğünün zor olması nedeniyle faiz ödemekten kaçan bireylerin mutlaka öğrenmesi gereken yollardır. Faizsiz araba sahibi olmak zor değildir, katılım bankacılığını veya diğer faizsiz araba alma sistemlerini kullanarak çok hızlı bir şekilde araba sahibi olunabilmektedir. Peki faizsiz araba alma yolları nelerdir? Nasıl faizsiz araba alabilirsiniz?

 

 

Faizsiz Araba Nasıl Alınır?

 

 

Katılım Bankacılığı

 

Faizsiz araba alma sisteminin ilki katılım bankacılığıdır. Katılım bankacılığı sistemi yüzyıllardır insanların ev, araba veya bir işyeri açması konusunda gereken desteği sunuyor. Katılım bankacılığı faizsiz bankacılık usulüne göre kurulmuş, herhangi bir şekilde faiz ödenmeyen sistemlerdir. Eğer bir parayı belirli bir vade süresinde geri almak suretiyle fazla olarak geri almak faize girerken, bir malı daha yüksek bir fiyata satmak ticarete girer, bu nedenle katılım bankacılığı sistemleri ticari usullere göre işleyen helal sistemlerden biridir.

 

 

 

Katılım bankacılığından borç para alamazsınız, katılım bankacılığı size para satmaz, katılım bankaları size alacağınız bir mülk karşılığında finansman sağlar. Faizsiz araba alma sisteminde diyelim ki bir katılım bankasına gidip araç almak istediğinizi ve istediğiniz aracın fiyatının 50.000 lira olduğunu ve bunun için bir finansman talep ettiğinizi düşünelim. Bankaya 50.000 liralık aracın borcunu 5 yılda geri ödeyebildiğinizi söylediniz ve banka parayı beş yıl sonra geri alacağını düşünerek 50 bin liralık aracı size 100 bin liraya satma kararı verdi.

 

 

 

Katılım bankası sizin adınıza gidip arabayı aldı ve size 100 bin liraya bu aracı sattı. Sizde 100 bin liralık borcu banka ile aranızda anlaşarak 5 yılda ödemeye karar verdiniz ve bu şekilde herhangi bir faiz ödemeden araba sahibi olmuş oldunuz. Faizsiz araba alma sistemi, sadece dini sebeplerden dolayı faiz ödemek istemeyen kişilerin uygulayabileceği bir sistemdir. İşin maddi boyutu da var, maddi sebeplerden dolayı faiz ödemek istemeyen kişiler için de farklı bir sistem öneriyoruz.

 

 

 

Faizsiz araba alma sistemi - Faizsiz Araba Almanın Yolları

 

 

Çekiliş veya Peşinat ile Araç Satan Firmalar

 

Bazı firmalar, herhangi bir faiz ödeme koşulu olmaksızın, peşinat veya çekiliş sistemiyle insanları ev ve araba sahibi yapıyor. Bu sistemleri mutlaka internette veya televizyonda görmüşsünüzdür. Peki bu sistemlere nasıl katılırsınız? Faizsiz araba alma için peşinatlı veya çekilişli sistemler mantıklı mı?

 

 

 

Peşinatlı Sistem

 

Bu sisteme göre, firma sizden bir katılım bedeli talep ediyor. Katılım bedeli sadece bu sistem için değil firmanın diğer sistemleri için de sizden almış oldukları bir kar bedelidir. Bu bedel araç fiyatının yaklaşık yüzde 12’si kadar olmaktadır. Örneğin 50 bin liralık bir araç almak istiyorsanız, 6 bin lira sisteme katılım bedeli ödemeniz gerekiyor.

 

 

 

Sisteme katıldıktan sonra 25 veya 50’li gruplara yerleştiriliyorsunuz. Bu gruplarda her ay en yüksek peşinatı ödeyen kişi araç sahibi oluyor. Basit bir şekilde anlatmak gerekirse sistem şu şekilde işliyor,

 

 

 

Çekilişe katılıyor ve araç almak için 6 bin lira katılım bedeli ödüyorsunuz (50 bin liralık araç için) Sonrasında dahil olduğunuz 50 kişilik grupta her ay en yüksek peşinatı ödeyen kişi araç sahibi yapılıyor, mesela diyelim ki siz 10.000 TL peşinat ödemesi gerçekleştirdiniz ve en yüksek peşinat ödeyen 6.kişisiniz. Tabi bunu önceden bilmeniz pek mümkün değil, size bu konuda bilgi verilmiyor.

 

 

 

6.ay çekilen kurada sizin isminiz çıkıyor ve aracı alıyorsunuz. Aracı satın almadan önce, normal taksit bedelinin yarısını öderken, aracın sahibi olduktan sonra kalan borcu ödüyorsunuz. Örnek vermek gerekirse, 10 bin lira peşinat ödemesi gerçekleştirdikten sonra 50 kişilik gruplara katıldığınız için borcunuz 50 ay sonra bitiyor. Bu süreç zarfında toplam 40 bin lira borç ödemeniz gerekiyor. 40 bin TL’yi 50 ay vadeye bölüyorlar ve aylık ödemeniz gereken taksit miktarı 800 TL olarak çıkıyor. Siz aracı alana kadar bu taksidin yarısını öderken, aracı aldıktan sonra kalan borcu ödüyorsunuz.

Yani 6 aylık vadede toplam 2,400 TL ödeme gerçekleştirmiş olduğunuzdan geriye 37,600 TL borcunuz kalıyor ve bunu 44 ay içerisinde bitirmeniz bekleniyor. Sistem bu şekilde işliyor. Peşinatınız yoksa ve siz en son araç sahibi olacak kişi olduğunuzu düşünüyorsanız, çekilişli sistem faizsiz araba alma yolları konusunda size iyi bir ışık yakabilir.

 

 

 

Çekiliş Sistemi

 

Faizsiz araba alma içinde çekiliş sistemi için herhangi bir peşinat vermenize gerek yok. 50 bin liralık bir araç için 6 bin liralık katılım bedelinden sonra sisteme dahil oluyorsunuz. Sisteme dahil olduktan sonra, talep ettiğiniz taksit sayısını belirliyorsunuz. 50 ay vadede ödemek isterseniz 50 kişilik gruplara ayrılıyorsunuz.

 

Bu süreçte her ay kuradan rastgele bir kişi çıkıyor ve kalan taksitlerini araç sahibi olarak ödüyor. Diyelim ki kuradan çıkan 20. İsim sizsiniz, bu durumda 20 ay boyunca aracın aylık taksit bedelinin yarısını yani 500 lirayı ödediniz ve toplamda 10 bin liralık ödeme yapmış oldunuz. Geriye kalan 40 bin liralık borcu 30 ayda bitirmeniz gerekiyor. Bazı limitler dahilinde bu borç süresi de uzatılabilmektedir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kredisiz - Faizsiz Ev Alma Yöntemleri Faizsiz ev…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz