Evde Bakım Parası Nasıl Alınır?

31 Ocak 2019 Perşembe, 21:51
Evde Bakım Parası Almak İçin Aranan Şartlar 642x320 - Evde Bakım Parası Nasıl Alınır?

 

Evde Bakım Parası Almak İçin Aranan Şartlar

Devlet tarafından verilen evde bakım parası için hangi şartlar aranıyor? Bu soru hakkında merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz. Hasta, engelli ya da bakıma muhtaç kişilere devlet tarafından ödenen evde bakım parasını almak için bazı koşulları yerine getirmeniz gerekir. Peki, evde bakım parası almak için aranan şartlar nelerdir?

 

Evde Bakım Parası Kimler Faydalanabilir?

 

Sağlık kurulu raporu ile en az yüzde 40 engelli olan kişi bu aylıktan yararlanabilir. Engellilik oranlarına göre engelli aylığının miktarı değişim göstermektedir. Engelli aylığı alan kişilerin 18 yaşından büyük olması gerekir.

 

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır?

 

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır - Evde Bakım Parası Nasıl Alınır?

Engellilerin Günlük yaşamlarını sürdürmesi için bakıma ihtiyaç duymaktadır. Engellilerin gündelik bakımları kendi evlerinde ya da yakınları tarafından yapılmaktadır. Bakım hizmetini yapan kişiye evde bakım parası devlet tarafından ödenmektedir. Devlet bu parayı ödemek için bazı belgeler istemektedir. Bu yardımı almak için ilk şart, işinin en az yüzde 50 oranında engeli olduğunun ispat etmesi gerekir Ayrıca, sağlık kurulu raporu üzerinde “ağır engelli” ibaresinin yer alması gerekir. Yüzde 50’den daha düşük engeli bulunan kişilere evde bakım parası verilmemektedir. Evde bakım parası almak için ayrıca sağlık kurulu raporunda bakıma muhtaç olduğunun ibraz edilmesi gerekir.

 

Evde Bakım Parası Kimler Alabilir?

 

Evde bakım parası alınması için bakıcı ile engelli arasında kan bağı bulunması gerekir. Engelliye bakan her insan evde bakım parası alamamaktadır. Yönetmeliği göre üvey akrabalar da evde bakım parası alabilmektedir. Engelli kişilere bakan bakıcıların engelliyle aynı adreste bulunması gerekir. Aksi durumda bakım hizmetinin tam anlamıyla yerine getirilmeyeceği düşünülmekte ve bakım parası ödenmemektedir. Diğer taraftan engelli özel ya da resmi merkezlerde bakım hizmeti almak istemezse heyet görüşü doğrultusunda bakım hizmeti günlük olarak rahatlıkla gelinip gidilebilecek yakınlıkta bulunan kişiler tarafından verilebilir.

  Kredi Borcu Ödenmezse Karşılaşabileceğiniz Muhtemel Durumlar

 

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

 

Evde Bakım Parası ne kadar diye merak edenler; Evde Bakım Parası ağır engel durumuna sahip kişilerin aldığı maaş 967,27 TL’dir. 2018 yılında yapılmış olan engelli zamlı maaşları;

 

– Sağlık raporunda yüzde 40–69 arasında engeli bulunanlar bin 247 TL,

 

– Sağlık raporunda yüzde 70’den yukarı engeli bulunanlar bin 845 TL maaş almaktadır.

 

Evde Bakım Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

 

Evde bakım parası alabilmek için ikamet edilen yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlüklerine başvuru yapılmalıdır. Başvuru yaparken başvuru sırasında engellinin bulunması gerekmemektedir. Gerekli belgeler değerlendirilerek evde bakım parası bağlanması işlemleri yapılmaktadır. Engelli aylığından yararlanmayı düşünenler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden aldıkları sevk ile sağlık kurulu raporu için yetkili hastanelere girmektedir. Bu rapor için herhangi bir ücret istenmemektedir. Raporda belirtilmiş olan engellilik oranı sonrası muhtaçlık değerlendirmesi yapılmakta ve engellilik oranına göre aylık bağlanmaktadır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Senetle Araba Almanın Yolları Zaman geçtikçe araç alımı…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz