Ev Alımında Adım Adım Tapu İşlemleri

28 Aralık 2019 Cumartesi, 09:00
tapu alım satım işlemleri 642x320 - Ev Alımında Adım Adım Tapu İşlemleri

Ev Alımında Tapu Alım Satım İşlemleri

Ev almak isteyen vatandaşlarımız ev alma sürecinde ilk olarak yapmanız gereken kendi bütçenize uygun bir ev belirlemeniz olacaktır. Çünkü ev alma işlemleri göründüğü kadar basit olmayabilir.

 

Eğer kendinize ait birikmiş paranız varsa sizin için çok daha iyi olacaktır fakat yarısını bankadan çekme talebinde bulunup yarısını kendi imkanlarınız ile sağlayacaksanız işin rengi değişiyor. Ayrıca ev alma işlemleriniz bu şekilde başlamış oluyor. İlk olarak kredi için faiz oranı düşük bankalara göz atmanız, detaylı bir araştırma yapmanız gerekecektir.

 

Örneğin; Ziraat Bankası sıfır ya da başkasından alma ev kişiler için uygulanacak olan faiz oranı yüzde 0,99 olarak belirlenmiştir. Bunu fırsat olarak değerlendirmeniz mümkün olabilir.

Bankaya giderek ev almak istediğinizi beyan ederek başvurunuzu yapıyorsunuz. Bunun için ev tapusunu ve maaş yazısını bankaya evrakları teslim ediyorsunuz.

 

Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 

  • Kimlik belgesi
  • Maaş bordronuz
  • Konut tapusu

 

Bu belgeleri de bankaya teslim ederek artık bankanın göndereceği ekspertiz memurlarını beklemeye başlıyoruz. Yaklaşık bir iki gün içerisinde görevli memurlar alacağınız eve gelerek değerini ölçüyor ve banka o değerin yüzde seksenini size vermeye uygun görüyor. Tabi ki başka bankaları da tercih edebilirsiniz fakat biz devletin en güvenilir bankalarından biri olduğu için Ziraat Bankası nı örnek olarak veriyoruz.

 

 

Banka İşlemleri Bitince Neler Yapıyoruz?

 

 

Banka işlemlerimiz bitince artık evin borcunu ödedikten sonra ev sahibi olmak için bu kez tapunun yolunu tutuyoruz.

 

Tapu da size ilk olarak sizden gerekli belgeler isteyecektir bunlar ise;

 

  • Tüm alıcılar ile satıcıların nüfus cüzdanları
  • Tüm alıcılar ile satıcıların vesikalık fotoğrafı
  • Zorunlu Deprem Sigortası
  • Konutun bağlı bulunduğu belediyeden alınan evin mülkiyet değeri ve memur tutanağındaki evin rayiç bedeli
  • Belediyeden alınmış Vergi Borcu Yoktur yazısı

 

Kredi kullanılacaksa banka ipotek evrakları olacaktır. Tamamlayıp verildikten sonra size evin değeri üzerinden hesaplanacak olan harç ücretleri çıkarılacaktır. Bu ücret ortalama fiyat olarak düşünüldüğünde dokuz on bin üzerindedir. 492 sayılı Harçlar Kanunu’na göre değişiklik yapılarak %2 alıcı ve %2 satıcıdan tapu harcı alınmakta iken yapılan düzenleme ile her iki kesimden de %1.5 olarak tapu harcı alınması kararlaştırıldı.

Bu işlemlerin hepsini tamamladıktan sonra artık tapu için de rahat bir nefes alabilirsiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz