En Yüksek Vadeli Mevduat Faizi Veren Bankalar

09 Mayıs 2019 Perşembe, 22:47
En Yüksek Vadeli Faizi Veren Bankalar 642x320 - En Yüksek Vadeli Mevduat Faizi Veren Bankalar

En Yüksek Vadeli Faizi Veren Bankalar

Geçtiğimiz yıl başlayan ve bu yıl da devam eden faiz oranlarındaki artış bankaların tasarruf sahiplerine verdikleri mevduat faiz oranlarını da yükseltmiştir. Bankalarda tasarruflarını değerlendirmek isteyen yatırımcı bireyler hangi bankanın daha yüksek getiri ile mevduatlarına faiz verdiklerini merak etmektedirler. Böylelikle tasarruflarına ilave getiri sağlayabilmektedirler. Peki, mevduata en yüksek vadeli faiz veren bankalar hangileridir? Bu makalemizde bu konuya değineceğiz.

 

En Yüksek Mevduat Faizi Veren Banka Nasıl Tespit Edilir?

 

en yüksek mevduat faiz oranları - En Yüksek Vadeli Mevduat Faizi Veren Bankalar

 

Yatırımlarına daha çok getiri elde etmek isteyen bireyler bankalardaki mevduat faiz oranlarını ve buna bağlı olarak aylık – 3 aylık – 6 aylık veya yıllık olmak üzere vadeleri araştırırlar. Mevduat sahibi olan mudiler, istedikleri gün valörlü olacak şekilde mevduatlarını bankalara yatırabilirler. Ancak bankalar içinde en yüksek mevduat faiz oranları hangi banka tarafından veriliyor diye araştırma yapıldığında, alınan değerlerin aynı vadede olması gerekir. Yani 32 günlük olarak tüm bankaların faiz oranları ve net getirileri araştırılmalıdır.

 

Mevduat Hesabı Açarken Ücret Alınır Mı?

 

Mevduat hesabı açmanız için bankanın müşterisi olmanız, müşteri kaydınızı varsa güncellemeniz gerekmektedir. Vadesiz mevduat hesabından farklı olarak Vadeli mevduat hesabı açarken belli bir miktar para ile açmanız gerekmektedir. Yani bakiyesiz vadeli mevduat hesabı açılamamaktadır. Bu miktar çoğu bankada minimum 1.000 TL olarak belirlenmiştir. Vadeli mevduat hesabı açacak kişilerin en yüksek faizi hangi banka veriyor diyerek kendilerine en uygun bankayı ve kazancı seçerek ilgili banka şubelerinden hesaplarını açabilirler. Mevduat hesabı açmak ücretsizdir. Herhangi bir komisyon veya ilave ücret alınmaz. Ancak mevduat hesabı açıldıktan sonra elde edilen faiz getirisi üzerinden yasal olarak vergi kesintisi yapılmaktadır.

 

Mevduat Faiz Oranları Hangi Seviyede?

 

en yüksek faizi hangi banka veriyor - En Yüksek Vadeli Mevduat Faizi Veren Bankalar

 

Bankalar çeşitli kampanyalarla tasarruf sahiplerinden kaynak elde etmek isterler. Bu nedenle gerek bölgesel gerekse de dönemsel kampanyalarla mevduat toplamak isterler. Bu kampanyalarda mevduat faiz oranlarını artırırlar. Son dönemlerde farklı bankaların kampanyalarıyla 32 günlük en yüksek faiz veren banka isimleri değişmektedir. Ancak %16 ile %23 arasında değişen oranlarla karşılaşmanız mümkündür.

 

E-Mevduat Daha Mı Çok Kazandırır?

 

Şubelerde açılan mevduat hesapları yanı sıra internet veya mobil bankacılık kanallarıyla da mevduat hesabı açmak mümkündür. Bunun için bankanın müşterisi olmak, vadesiz hesap gibi ürünleri kullanıyor olmak ve bankanın mobil veya internet bankacılığı uygulamalarını kullanmak gerekir. Böylece en yüksek faizi veren banka hangisi denildiğinde e- mevduat hesaplarının faizlerine bakmak gerekecektir. Bankaların çoğu internetten veya mobilden açılacak olan vadeli mevduat hesaplarına daha yüksek faiz vermektedir. Bunun nedeni bankanın işlem, şube giderlerin internet ortamında muaf olmasıdır. Ayrıca işlemlerin mobil ortamda hızla yapılmasından ötürü zaman tasarrufu sağlanmış, şube yoğunlukları azalmış olmaktadır.

 

En Uygun Vadeli Mevduat Hesabı Açmanın Yolu

 

Günümüzde tasarruf sahiplerinin, ellerindeki parayı değerlendirecekleri en önemli yatırım araçlarından biri olan vadeli mevduat hesabı açmak için yapmaları gerekenlere değinmek gerekir. En yüksek faiz veren banka 2019 yılında tespit etmek için öncelikle bankaların e-mevduat hesaplarının araştırılması gerekir. Bazı bankalar süreli olmakla beraber “hoş geldin faizi” uygulamaktadırlar. Bunlar ilk ay veya birkaç ay geçerli yüksek faiz ve getiri elde ettirmektedir.

Ancak sonrasında faiz oranı ortalama oranlara çekilir. Bu yüzden paranızı vadeli olarak yatırılacağı zamanda en yüksek faizi veren banka seçilerek, banka şubesinden vadesiz mevduat hesabı açılmalıdır. Paranızı bu hesaba yatırıp ardından internet bankacılığı uygulaması için şifre ve kullanıcı adı oluşturulmalıdır. Ardından internet üzerinden vadesiz hesabınızdan vadeli mevduat hesabı açılarak bakiyeniz 32 günlük faize tabi olur.

Bankalar sürekli olarak vadeli hesabın internetten açılmasına yüksek faiz verdiğinde, vade gününüz geldiğinde hesabınızı internet üzerinden kapatıp bakiyeniz vadesiz hesaba geliriyle beraber aktarılmalıdır. Sonra tekrar yeni vadeli hesap açılarak yüksek faiz getirisinden faydalanmanız mümkündür.

 

En Yüksek Mevduat Faizi Veren Banka Listesi

 

32 günlük en yüksek faiz veren banka - En Yüksek Vadeli Mevduat Faizi Veren Bankalar

 

Makalemizin son kısmında makalenin yazıldığı tarihteki banka mevduat faizleri incelenecektir. Bazı bankaların müşterileri için uyguladığı TL faiz oranları şöyledir:

 

En Yüksek Vadeli Faizi Veren Bankalar

 

Fibabanka 23,50%
ING 23,50%
Alternatif Bank 23,50%
TEB 23,00%
Yapı Kredi 21,50%
Denizbank 21,50%
Ziraat Bankası 21,50%

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz