Kategoriler: BorsaGündem

En Ucuz Ve En Çok Kazandıracak Hisse Senetleri Nasıl Bulunur?

Borsadaki En Ucuz Ve En Çok Kazandıracak Hisse Senetleri Nasıl Seçilir?

Hali hazırda son 3 yıldır çeşitli sebeplerle bozulan piyasa hareketlerinde hisse senetleri tercih düzeylerini arttırmaktadır. 2019 yılında bu yönde bir değişim saptanırken çeşitli şirketlere ait hisse senetlerine yapılan yatırımların tahvil, bono, döviz işlemlerine göre çok daha avantajlı olduğu görülebilmektedir. Bununla birlikte en çok kazandıran hisse senetlerinin nasıl seçileceği de bir hayli sık bir şekilde sorulagelmektedir.

Hisse senetleri yatırımları yapılabilmesi için aracı kurum üzerinden hesap açılması, vadesiz banka hesabına yatırım tutarının konulması ve sonrasında online olarak hisse senetleri alımı gerçekleştirilmesi gerekir. Bu süreçlerin yapılması belirli bir portföy oluşturulması sonrasında düzenli olarak başlatılmalıdır. Aksi halde bilinçsiz bir şekilde yapılacak hisse senetleri alımlarıyla ciddi manada zarar edilebilmektedir. Özellikle ilgisiz sektörlerdeki şirketlerden yapılacak hisse senet alımları oldukça büyük bir risk taşımaktadır. Peki; borsada en çok kazandıracak hisseler nasıl bulunur?

 

Borsada Kazanmaya Endeks İle Başlayın!

 

Çok daha yüksek kazançların kısa vadede elde edilmesi için büyük endekslerin incelenmesi gerekebilir. Nasdaq, DAX, Dow Jones, BİST 100 endeksleri çok daha iyi imkanlar sunmaktadır. Ulusal Pazar’da işlem gören şirketlerin yanı sıra, girişim sermayesi yatırım ortaklıklarının hisse senetleri de incelenebilir. Şirketlerin çok daha büyük çaplı işlemler gerçekleştirmesi de risk ihtimalini de oldukça düşürmektedir. Bundan dolayı bilinçli kurumsal yatırımcılarının önemli bir kısmı, hisse senetleri yatırımlarında büyük endeks incelemelerinde bulunmaktadır.

 

Gelişen Sektörlere Bakış

Hisse senetleri yatırımlarının ileriye dönük adımlar olduğu unutulmamalıdır. Bundan dolayı muhakkak ilerleyen yıllarda çok daha hızlı bir şekilde gelişme kaydedecek sektörlerin incelenmesi önem taşır. Borsada oldukça popüler olan geleceğe yatırımlarda bazı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin hisse senetleri birkaç adım öndedir. Ancak yine de kendisini kanıtlamayı başarmış ve vizyon sahibi şirketlerin tercih edilmesi gerekir. Ayrıca şirketler ve sektör hakkında bilgi sahibi olunması da işlemlerin çok daha kolay yapılmasını sağlamaktadır.

 

Borsada Kazanmanın İpuçları

 

Borsada kazanç sağlamanın başlıca hususları arasında eğitim gelmektedir. Doğru kurumlarla işbirliği yapılması ve uzman yardımları alınması da borsada kazanmayı sağlayabilir. Bunun haricinde hisse senetleri ya da diğer yatırım araçlarında teknik analizlerin doğru yapılması, verilerin okunması, piyasanın günlük ve saatlik takip edilmesi gerekli olmaktadır. 2019’un favori hisseleri bu şekilde tespit etmek mümkündür.

 

Borsada Eğitimin Önemi

 

Her ne kadar finansal yatırım eksenli bir uğraşı olsa da borsada aynı tutarlar çok farklı işlemler yapılabilir, kazançlarda değişkenlik gösterebilir. Bundan dolayı borsa koşullarının iyi bilinmesi, borsa kavramlarının öğrenilmesi ve süreçler hakkında eğitimlerin alınması da kazançları doğrudan etkileyecektir. Çok düşük tutarlarla yapılacak basit hisse senetleri yatırımları bile borsa eğitimleri neticesinde yüksek kazanımlar sunabilir. Tahvil, Bono ya da döviz işlemlerinde de borsa eğitimi önem taşırken hızlı ve anlık değişimlerin yapılabilmesi de borsa teknik analizleri sonucunda olmaktadır.

 

Borsada Ucuz Hisse Senedi Nasıl Bulunur?

Bireysel ve kurumsal yatırımcılarının dikkatini çeken hisse senedi fiyatları çeşitli değişkenliklere bağlı olarak belirlenmektedir. Bununla birlikte oluşabilecek gelişmelere bağlı olarak da artış ya da azalma durumları söz konusudur. Çok daha cazip bir şekilde en ucuza hisse senedi alımı için mutlaka ilerleyen günlerde neler olabileceğinin tahmin edilmesi gerekir. Aksi durumda çok ucuz da olsa getirisi düşük hisse senetleri alınabileceği unutulmamalıdır. Finansal açıdan zor durumda bulunan şirketlerin hisse senetleri, bir satış ya da birleşme durumlarında yükselmektedir. Ortaklık yapısının bilinmesi ve teknik veri analizleriyle sektörel bazdaki gelişmelerde hisse senetlerini olumlu yönde etkileyebilir. Borsadaki ucuz hisse senetleri için F/K ile PD/DD analizi yapılmalıdır.

 

F/K ve PD/DD Oranları Nedir?

Fiyat/Kazanç oranı olarak belirtilen F/K oranı ile PD/DD oranı arasında ilişki var olurken hisse senetleri hesaplamalarında bir hayli önemlidir. Hisse fiyatının hisse başı kar bölünümüyle hesaplama olmaktadır. Kar/Özkaynak neticesi çıkarılması için F/K ile PD/DD oranları arasında işlem yapılması yeterli olmaktadır.

PD/DD oranı şirket değerlemelerinde kullanılırken piyasa değeri defter değeri oranı olarak açıklanmaktadır. Bir hisse senedinin piyasa fiyatıyla muhasebe değerinin karşılaştırılması için bu oran kullanılmaktadır. Defter değeri olarak ifade edilen husus ise işletmenin sahip olduğu varlıklarla borçları arasındaki farktır. İşletme varlıkları ise bilanço tablosundaki aktifleri işaret etmektedir. Pasifler ise işletme kaynaklarını belirtmektedir.

Hesaplama işlemleri iki farklı şekilde yapılmaktadır. Hisse başına düşen değerler üzerinden PD/DD oranı hesaplanabileceği gibi piyasa kapitalizasyonu kullanımı da söz konusudur. Bu oranlama işleminin yapılması ise hisse senedinin ucuz mu yoksa pahalı mı olduğunu gösterir. Düşük oranlı olması durumunda ise yatırım yapılmaya müsaittir. Çok daha yüksek bir kazanç durumu olabileceği gibi önemli sorunların bulunmasından dolayı riski de yüksektir. PD/DD oranı 1’in altında kalırsa işletmenin net varlıklarından çok daha düşük bir seviyede değerlendiğini göstermektedir. Aynı zamanda oranların değerlendirilmesi sektörlere göre değişkenlik gösterirken her sektörde farklı analizlerin yapımı da gerekmektedir.

 

Son 5 Yılda En Çok Kazandıran Sektörler

 

Piyasa değeri yüksek olan şirketlerin bulunduğu sektörlerin sıralamasında her yıl ufak farklılıklar olabilmektedir. Ancak 5 yıllık süre boyunca en fazla kazandıranlar arasında Ulaştırma ve Turizm gelmektedir. Özellikle döviz kuruyla ilişkili olarak turist sayısının artması bu durumda etkili olurken ulaştırma endeksi de son yıllarda artış eğilimindedir. Bunların haricinde tekstil, deri, kimya, plastik sektörleri de en çok kazandıranlar arasındadır. En fazla değer kazandıranlar arasında bankacılık gelirken teknoloji endeksi, sınai endeksi, hizmetler endeksi de ana endeksler arasında en fazla kazandıranlardandır.

 

Kısa Vadede Mi Uzun Vadede Mi Yatırım Yapılmalı?

 

Borsada atılması gerekli olan adımların her zaman için uzun vadeli olması ön şarttır. Çok daha sürekli kazançların elde edilmesi ve yüksek kazanımlara ulaşılabilmesi için hisse senetleri yatırımlarında da uzun vadeli seçenekler çok daha iyi olacaktır. Kısa vade üzerinden kazanç oranları çok daha yüksek gibi görülse de risklerin büyük olması da beraberinde telafisi imkânsız zararları getirebilmektedir. Ancak kazanç ile risk değerlendirmesi yapılmasının ardından kısa vadeli olarak da yatırımlar yapılabilir.

 

Share